FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
configuratie suzuki swift 2008

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
cezarjipa



Conectat la: 03 Ian 2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 8:06 am    Titlul subiectului: configuratie suzuki swift 2008 Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Am asa :

-o masina de 3,7metri (mica)
-4 locuri pt. dif. de 13 cm diametru, cate una in partea de jos a portierelor si 2 twetere in fata la nivelul oglinzilor retrovizoare.
-am un HU din fabrica, de schimbat si el

Am nevoie de o configuratie care sa contina :
- o pereche de difuri de 13 cm pe spate, simple
- o pereche de difuri sisteme 2 comp. pe fata
- un HU care sa faca inutil un amplif separat, pentru ca nu vreau amplif separat, n-am spatiu
- difurile sa redea joasele decent, macar la nivelul magnaturilor pe care le-am folosit ceva timp, pt. ca n-am loc nici de sub.
- intrucat distanta dintre difurile din fata si twetere mi se pare destul de mare, vreau pt. fata niste twetere 'moi', care sa redea mai degraba medii decat inalte, daca asa ceva e posibil tehnic. Nu am chef de inalte tipatoare, separate de celelalte sunete, ca sufar de urechi . Era mai nimerita o setare gen 3 comp., ca la golf sau polo, da' asta e masina, cu asta defilez.

Munca mea de informare a produs un posibil candidat pentru HU, si anume un JVC foarte scump care se lauda cu 4x70, respectiv 4x30 RMS, plus un DSP si o groaza de functii. Am deja un JVC si sunt multumit de el, insa pe o configuratie f. ieftina.
La capitolul boxe insa e greu sa-mi dau seama care din ofertele de 13 cm au habar de joase mai mult decat altele.
Rezumand, ar fi 2 chestii : difuri de 13 care sa redea bine si ceva joase, si HU-turi care sa sune decent cu ampliful intern.
Bugetul este practic nelimitat, spre 1500 euro and so.

Numai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 8:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Joase pe dife de 13cm ?
Cred ca glumesti....
Sub 20cm UITA de buuum buuum....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezarjipa



Conectat la: 03 Ian 2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 9:09 am    Titlul subiectului: tare ! Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
Joase pe dife de 13cm ?
Cred ca glumesti....
Sub 20cm UITA de buuum buuum....


Sigur ca sub 20 cm n-am sanse de buuum buuuum...nici macar de bum bum Smile)
Totusi, eu ascult muzici jazzistice, trip hop si alte asemenea, cu alte cuvinte la mine in masina magik series n-o sa se auda prea curand. Ma gandeam ca difurile de 13, 10 sau 20 reactioneaza si ele diferit la joase, in functie de brand si ceva umblat la setarile playerului.
Acuma, sper sa fie pe aici cineva cu difuri de 13 in masina, ca daca aveti toti de 20 fratilor am pus-o, scuzati expresia.
Mai era si celalalt aspect, daca 'se exista' pe lumea asta un CD player care sa sune decent cu ampliful propriu si personal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Hertz Dieci de 13cm si redau si "ceva" bass. Bineinteles ca nu bubuie dar nu sunt sigur ca mi-as dori asta. In plus sunt conduse fara probleme de HU(Pioneer 4700). Deci, recomand.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 11:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Parerea mea:
Incearca sa mai largesti "gaoaza" macar la 16cm, altfel mai bine lasa sistemul original, mai degraba schimba masina Very Happy
Pe bune !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezarjipa



Conectat la: 03 Ian 2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 12:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristim a scris:
Eu am Hertz Dieci de 13cm si redau si "ceva" bass. Bineinteles ca nu bubuie dar nu sunt sigur ca mi-as dori asta. In plus sunt conduse fara probleme de HU(Pioneer 4700). Deci, recomand.


Da, intrucat nu-mi pot schimba masina (abia am dat avansul ) cred ca voi apela la niste difuri dintr-o gama de varf de la Hertz/GZ/DLS. Pacat ca difurile Focal au niste inalte de-ti zgarie creierii, pentru ca ce-am ascultat pina acum prin masini nu suna deloc rau pe partea de joase.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vezi ca gama de varf in general inseamna puteri mari + sensibilitate mica = amplificator, deci atentie daca vrei sa le duci doar cu HU.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pesteimputit



Conectat la: 07 Ian 2007
Mesaje: 49
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 8:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca vrei sa le duci doar din Head Unit poti sa uiti....
Amplificatoarele din HU iti pot oferi in mod optimist 25\w pe canal, repet in mod optimist, si oricum acei watti sunt mizerabili daca ma lasati sa ma exprim asa.
ORICE amplificator dedicat va suna mai bine decat un HU fie el cat de bun.
Daca tot te uiti la varfuri de gama incearca sa arunci un ochi si catre alte marci desi 13cm e o dimensiune cam micuta si multi nu fac difuzoare de 13cm in gamele de top.
Difuzoare NU SE PUN IN SPATE decat pt scandal.... (sau daca se vrea 5.1 dar nu cred ca e cazul). Intr-un sistem de casa STEREO iti pui inca o pereche de difuzoare in spatele locului de auditie? Asta trebuie sa te intrebi!
Ca idee fixeaza-ti un buget maxim si noi (adica cel putin eu Smile) o sa incercam sa iti propunem un sistem bun.

p.s
tine cont ca niste difuzoare fie ele si foarte bune puse ca atare in masina vor suna JALNIC. Pregatirea usilor este 80% din sunet.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pesteimputit



Conectat la: 07 Ian 2007
Mesaje: 49
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Sep 12, 2008 8:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristim a scris:
vezi ca gama de varf in general inseamna puteri mari + sensibilitate mica


asta de unde ai scos-o???
E clar ca daca dai peste 1.5k Euro pe un sistem de comp nu o sa le chinui cu un player nu?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Sep 13, 2008 8:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca ai 1500 euro + mai bine cumpara un amplif bunicel cu niste difuri decente. HU + dif nu o sa sune bine niciodata. Cred ca nu stii ce inseamna "gama de varf" de ex la Hertz sau la DLS.... Oricum si daca ai bani pt gama de varf, arunci numai banii pe fereastra, fara un amp bun si tratament pt usi nu obtii nimic in plus fata de gama mediu sau entry. La gama de varf totul conteaza incepand de la un HU foarte bun pana la cabluri, amplif, antifonarea usilori...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cezarjipa



Conectat la: 03 Ian 2008
Mesaje: 12

MesajTrimis: Dum Sep 14, 2008 9:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Amplificatoarele din HU iti pot oferi in mod optimist 25\w pe canal, repet in mod optimist, si oricum acei watti sunt mizerabili daca ma lasati sa ma exprim asa." M-am lamurit ca asa stau lucrurile.

"Difuzoare NU SE PUN IN SPATE decat pt scandal.... (sau daca se vrea 5.1 dar nu cred ca e cazul). Intr-un sistem de casa STEREO iti pui inca o pereche de difuzoare in spatele locului de auditie? Asta trebuie sa te intrebi!" Aaaa, da. Se numesc boxe de podea, si chiar se pun in spate. Fac inutil un sub !

Bugetul maxim depinde daca e vreo diferenta intre difuri de 13 cm mai scumpe sau mai ieftine. Din cate mi s-a mai sugerat, la diametrul asta e greu sa scoti sunet frumos, indif. de brand ori bani. Sau, cu alte cuvinte, trebuie sa iau un Ultimate nobelium pentru a simti ceva in plus fata de un Reference (DLS), iar dif. de bani e uriasa. Deh, cand imi vine masina poate voi fi 'inspirat' si o sa iasa bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Dum Sep 14, 2008 4:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu o sa simti diferenta fara amplif bun. Difuzoarele entry sau ieftine sunt facute sa asculti de pe HU direct fara amplif, dar la nivel mediu care ancepe pe la 200 euro deja sunt proiectate sa legii pe amplif, altfel nu o sa simti nici o diferenta fata de cel entry. Iar cine da pe la 200 euro sau mai mult pe un set de dif are si ceva bani pt un amplif.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pesteimputit



Conectat la: 07 Ian 2007
Mesaje: 49
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 02, 2008 9:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cezarjipa a scris:
"Amplificatoarele din HU iti pot oferi in mod optimist 25\w pe canal, repet in mod optimist, si oricum acei watti sunt mizerabili daca ma lasati sa ma exprim asa." M-am lamurit ca asa stau lucrurile.

"Difuzoare NU SE PUN IN SPATE decat pt scandal.... (sau daca se vrea 5.1 dar nu cred ca e cazul). Intr-un sistem de casa STEREO iti pui inca o pereche de difuzoare in spatele locului de auditie? Asta trebuie sa te intrebi!" Aaaa, da. Se numesc boxe de podea, si chiar se pun in spate. Fac inutil un sub !

Bugetul maxim depinde daca e vreo diferenta intre difuri de 13 cm mai scumpe sau mai ieftine. Din cate mi s-a mai sugerat, la diametrul asta e greu sa scoti sunet frumos, indif. de brand ori bani. Sau, cu alte cuvinte, trebuie sa iau un Ultimate nobelium pentru a simti ceva in plus fata de un Reference (DLS), iar dif. de bani e uriasa. Deh, cand imi vine masina poate voi fi 'inspirat' si o sa iasa bine.



difuzoarele in spate iti fac praf tot sound stageul, ce vrei tu se cheama rear fill si se face cu un player care stie sa filtreze asa cm trebuie toate iesirile (si nu sunt multe asemenea playere). Difuzoare de 13cm care sa coboare si sa sune bine sunt de conceput, dar trebuie sa antifonezi bine usile si sa le amplifici corespunzator. Diferente intre difuzoarele de 13 cm sunt cate vrei tu, cine ti-a spus asa ceva (cum ca nu ar fi) este cel putin departe de adevar.
Inca o cehstie, daca la capitolul home hi-fi nu sunt cel mai in masura sa iti dau sfaturi, la un sistem de masina sunt. Concurez cu masini de 3 ani la tot felul de concursuri de Sound Quality si am acumulat ceva experienta.

_________________
Audio:
Onkyo DX7355 + Onkyo T4335 + Vincent SA331 + Vincent SP331 + Monitor Audio RS6
Video:
Denon DVD-1920 + Denon AVR-2105 + AudioPro C10 + C4 + Avantek One + Velodyne CHT10R
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community