FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ONKYO TX-SR601E vs. YAMAHA RX-V740RDS

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
huntmat



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 3:09 pm    Titlul subiectului: ONKYO TX-SR601E vs. YAMAHA RX-V740RDS Raspunde cu citat (quote)

Revin cu problema alegerii unui receiver la 500-600 euro. Am trecut peste Panasonic SA-HE 200 si peste Yamaha rx-v1300rds (prea scump).

Onkyo are pt mine avantajul DAC-ului de 192/24 si al pretului. Yamaha are distorsiunea mai mica, puterea mai mare (5W in plus) dar si costa cu 2,5 mil mai mult.

Specificatiile oficiale sunt pt
ONKYO http://www.onkyo.net/uk/cms/products/home/av_rec/TX-SR601E/indspeci.htm
si pt YAMAHA http://www.yamaha.co.jp/english/product/av/products/ht/rxv740.html

Il voi folosi in special in mod stereo, deci nu ma intereseaza puterea ci profunzimea sunetului.

Voi ce credeti?

PS: Nu am ascultat inca un Denon sau Harman Kardon.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 3:09 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 4:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu mi-am luat un Marantz SR 4400 (21 mil) si se aude beton (M-Audio Revo + Mission m51).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kork



Conectat la: 11 Apr 2003
Mesaje: 270

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 5:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cat te-au costat Mission m51 ?
_________________
Ionut Dipse
Hi-Fi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Lucian



Conectat la: 20 Noi 2003
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

m51 - 18.5 mil, Master HiFi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 27, 2003 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

huntmat, as merge pe Onkyo din ce spui tu, dar e important si cu ce boxe doresti sa-l imperechezi, mai ales in mod stereo (scuze daca ai precizat acest aspect in alt mesaj, dar am uitat). Nu vrei in mod sigur sa il pui pe niste boxe cu inaltele exagerate sau taioase, pentru ca nu va suna deloc placut in mod stereo (mai ales pe muzica - pe film asta nu deranjeaza atat de tare).

Personal sunetul lui SR4400 nu m-a impresionat de loc, insa e drept ca nu l-am imperechat (inca) cu ceva din linia Mission. Poate asa sa dea rezultate mai bune.

Oricum, cred ca n-ar strica sa astepti numarul 2, unde o sa fie un test marisor de receivere si care va include si optiuni similare cu cele la care te gandesti tu (pe langa multe altele).

Ai luat in considerare si varianta unui amplificator stereo dedicat? Sau iti trebuie neaparat si partea de receiver/decodare?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
huntmat



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Vin Noi 28, 2003 10:47 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

As fi vrut totusi niste raspunsuri si despre cele 2 receivere

Onkyo 601 l-am ascultat cu o pereche B&W 602, dar mi s-a parut ca distorsioneaza sunetul (ascultam Justin Timberlake). Muzica care o aveau ei (un vocal si ceva instrumente, ceva linistit) se auzea bine pe aceiasi pereche.

Mi s-a spus ca B&W se preteaza la genul jazz cel mai bine, ori eu nu ascult doar asta.

La inceput am vrut sa adaug receiverului setul Yamaha NS-P430 (un NS-P436 fara surround centru spate). Apropo, in specificatii are raspuns in gama 30-60.000 Hz (!!!). Dar acum incerc sa gasesc un set cat mai bun de frontale la 450 Euro. Ceva sfaturi?

PT Andrei:
Nu sunt chiar atat de exigent cu sunetul (nici spatiul din casa nu permite), deci cel mai bine mi-se potriveste un receiver. In plus, la sfarsitul sfarsitului vreau sa ajung la o configuratie 5.1 pt filme, mail ales ca si dvd playerele sunt mai accesibile.

Inca o intrebare: "Tschaikowsky 1812" or "Charly Antolini- Knock Out" sunt potrivite pt a-mi face o impresie asupra receiverului si boxelor?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 12:50 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

frontale la 450... la Muzica gasesti B&W 602 S3 cu 495. daca le iei fara factura intri in 450... coboara pana la 40Hz si au un sunet foarte curat si puternic.

mergi sa le asculti... sunt super. fa o comparatie [pe aceeasi amplificare] cu o pereche de boxe de peste 1500.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
iulian



Conectat la: 12 Aug 2003
Mesaje: 16
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 4:26 am    Titlul subiectului: Re: ONKYO TX-SR601E vs. YAMAHA RX-V740RDS Raspunde cu citat (quote)

huntmat a scris:
Il voi folosi in special in mod stereo, deci nu ma intereseaza puterea ci profunzimea sunetului.

Nu fa pasul acesta!!! Vei regreta...
Daca te gandesti ca vei fi multumit cu un receiver din categoria asta de pret (nu conteaza marca) ca sa asculti in principal stereo, te vei insela. Nu va trece mult si la prima auditie pe un amp stereo, ceva mai scump decat vrei tu sa cheltuiesti acum, vei incepe sa iti dai seama de greseala. Aici, cei cu un background tehnic ar putea sa iti dea mai multe argumente.

Vorbesc din experienta aceluiasi gest de a impaca si capra si varza, HT-ul cu Stereophilia.
Nu merge... Sau poate ar merge, dar cu costuri de ordinul a cateva mii de $; Gandeste-te la raportul filme/muzica cu care iti ocupi timpul liber. Compara numarul de vizionari ale aceluiasi film cu numarul de auditii ale unui CD audio... E misto sa iti impresionezi prietenii cu un sistem HT de calitate, dar oare merita ... Bilete la un cinema cu sunet surround se gasesc, mai rare sunt experientele audiofile de calitate.

Trebuie sa alegi...sau daca te tine buzunarul... ia-ti ambele sisteme.

_________________
- Carpe noctem! -
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tudor



Conectat la: 02 Dec 2003
Mesaje: 40
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma confrunt si eu cu aceasta problema, un receiver av sau un amplif stereo ( cu tuner incorporat ar fi si mai bine ), in gama de 500 eur, receivere la banii astia am cateva optiuni, dar amplif stereo, nu prea, puteti recomanda ceva,
tudor Wink

_________________
TC
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 1:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hai sa mergem la baza:
- un receiver pt. a fi folosit drept tuner nu se preteaza: statiile radio sunt atat de proaste, incat protabilu' din bucatarie e mai mult decat suficient;
- un receiver stereo este o relicva (vezi mai sus); daca insa vrei sa vezi filme pe DVD, e musai unu' surround (cat mai nou Rolling Eyes );
- un amp stereo este pur si simplu mai simplu Wink , da' de o vreme incoace mai scump (logic ar fi si mai bun, dar sunt si exceptii Shocked ); cum formatu' majoritar la noi in tara este stereo (si asa va ramane multi ani de acum, amin!), ideea de multicanal pt. muzica este non-sens in gama de pret mentionata (in alta ordine de idei: ce DVD-A sau SACD, un CD-R nu'i bun? Wink )
- stereo=bani pt. 2 boxe, altfel...

Prin urmare, la sfarsitu' anului 2003, in zona buget, pt. muzica, stereo este invingator la puncte! Confused

Si acu' s'o spunem p'aia dreapta: ai fi cautat un receiver sau un amp acu' 5 ani? Desigur, un amp... De ce? Pt. ca atunci te impiedicai de ampuri, acu' de receivere - crunta realitate!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
huntmat



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 3:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

pt emeric:

Am facut o auditie pe Onkyo cu boxele astea si nu am fost impresionat. E adevarat ca nu aveam un CD pregatit pt asa ceva.

Am facut o auditie si cu o pereche Elac de 1500 Euro pe un Yamaha si sunau cu adevarat exceptional. Dar din nou cu melodiile lor.

Acum m-am orientat catre perechea JBL XTi 100 (Frequency Response: 30Hz - 27 kHz) pe la 30 mil cu taxe.

pt iulian:

Din ce spui tu inteleg ca nu ar trebui sa fac rabat la calitate. As vrea sa imi iau o scula profesionala dar deocamdata nu imi permit. Cand o sa pot sa dau 15.000 de para pe O BOXA fi sigur ca o sa postez aici.

Si la banii pe care ii am acum Onkyo TX-SR701E pare cel mai potrivit + boxele JBL.

pt tudor:

Daca ai sa cauti bine prin Bucucresti ai sa gasesti un amplificator (cred) stereo + tuner Harman Kardon pe la 30 mil (si in rate)

pt AbsoluteAudioFan:

In primul rand sunt sigur ca ai observat ca o unitate DVD+/-R(W) este sub 200 $ si ca la tarabe se gasesc deja DVD-uri pirat (nu stiu la ce calitate).

In al 2-lea rand cred ca un amp stereo nu se potriveste cu camera mea de bloc, planurile mele si urechea mea.

PS: Ce ziceti de boxele JBL XTi 100 http://international.jbl.com/home/products/product_detail.asp?ProdId=XTI100/230&SerId=XTI&language=ENGLISH



XTI100.jpg
 Description:
 Filesize:  12.29 KB
 Viewed:  131 Time(s)

XTI100.jpg


Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 4:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

huntmat a scris:
In al 2-lea rand cred ca un amp stereo nu se potriveste cu camera mea de bloc, planurile mele si urechea mea.

Shocked
Nu vreau sa par carcotas, da' ce'ai scris tu aici e cea mai tare afirmatie facuta de cineva pe forum, pana acum! Sincer!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
huntmat



Conectat la: 04 Noi 2003
Mesaje: 23

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 6:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Intr-o camera de 20-30 mp un amp stereo de 800-900Euro este ca un receiver THX Ultra2 intr-o bucatarie Shocked

Nici o inregistrare nu se compara cu o reprezentare pe viu, oricat de sofisticate ar fi sculele Shocked

Intr-un viitor de la 2 boxe vreau sa ajung la 6.1

Poate acum intelegi Very Happy Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

huntmat a scris:
Intr-o camera de 20-30 mp un amp stereo de 800-900Euro este ca un receiver THX Ultra2 intr-o bucatarie Shocked

Am inteles pct. tau de vedere... Da' pot sa'ti dau exemplu' de o scula de 10 ori mai scumpa, da' care'i ratata la 30Wpc?... pot? Rolling Eyes
In realitate sunt mai multi factori implicati, nu numai costu', puterea sau nr. de canale...

huntmat a scris:
Nici o inregistrare nu se compara cu o reprezentare pe viu, oricat de sofisticate ar fi sculele Shocked

Corect, cu 2 conditii: interpretu' sa fie'n viata si sa sa'si manifeste talentu'n zona unde iti duci traiu' - eu acu' vreau sa ascult Bad de M.J. (stii tu care Wink ), live!

huntmat a scris:
Intr-un viitor de la 2 boxe vreau sa ajung la 6.1

Poate acum intelegi Very Happy Exclamation

Sigur ca'nteleg! Oricum, afirmatia ta anterioara este, din pct. meu de vedere, intelegi Wink , ametitoare!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community