FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Viitorul Hi-Fi, Home Theater & PC

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dom'le, tre' sa ai dreptate, iar eu recunosc cu mana pe inima ca inainte imi placeai, da' acu' sunt topit!
Pot sa ma declar fan de'al tau (ca doar n'oi fi primu Rolling Eyes )? Please!

In alta ordine de idei: in curand sistemele asa numite hi-fi (oarecum e perimata notiunea asta Confused ) se vor dezvolta si vor deveni... computere. Asa fac cei de la Apple, asa vor sa faca toti! Intr'un viitor f. apropiat vom auzi ca Sony si IBM s'au cuplat - ai sa o bagi la Stiri, ai sa vezi...
Eu sunt un tip conservator, care cred ca sunetu' (digital sau nu) e sunet, nu setari de placi sau din Options. Astea le pastrez pt. job.
Da, stiu, am imbatranit... Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 7:10 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 7:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Be careful, ironia si sarcasmul sunt un pas de ... well, you know what. Rolling Eyes

In privinta hi-fi-ului care va deveni computer, nici vorba. Apple n-a facut asa ceva pana acum, nici Sony, nici IBM n-am auzit ca ar intentiona (in afara de joint-venture-ul la PSX/PS3, care e altceva). Si pe de alta parte, ce fac Sony, Apple sau IBM are prea putina importanta in lumea celor care dau $15,000 pe un cablu interconnect... Cool

Ce vrea toata lumea mainstream sa faca e sa vanda un calculator pe post de hub/centru de control al restului de aparate din casa. Si daca in acest fel reusesc sa inlocuiasca cu el 2-3 scule din rack, cu atat mai bine. Aici isi baga gherutele si Microsoft, deci este o piata plina de potential.

Oricum, repet ce spuneam si mai sus: faptul ca unii prefera sa foloseasca HTPC-uri din pasiune/tweakomanie/economie, nu inseamna ca nu se vor mai vinde Krell DVD Standard-uri (desi cine da in anul de gratie 2003 $8000 pe un player fara DVI-out sau iLink, e... prea bogat pentru binele lui)... Exclamation

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 10:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei a scris:
Be careful, ironia si sarcasmul sunt un pas de ... well, you know what. Rolling Eyes

Sa stii ca acolo am fost sincer! Imi place stilu' tau, direct, politicos. E o chestie meseriasa sa poti sa ai alte pareri fara sa'l incarci nervos pe celalalt. Si la urma urmelor meriti un fan, nu crezi? Confused


Andrei a scris:
In privinta hi-fi-ului care va deveni computer, nici vorba. Apple n-a facut asa ceva pana acum...

Apple are intentii babane de integrare a internetului (incl. download de muzica) in sisteme PC. Primii pasi au fost facuti.

Andrei a scris:
..., nici Sony, nici IBM n-am auzit ca ar intentiona (in afara de joint-venture-ul la PSX/PS3, care e altceva).

Shocked Eu am fost la pescuit aici... Serios? Deci au loc niste discutii. Azi vorbesc de una, maine de alta... Hmm... Confused sa ma fac profet?


Andrei a scris:
Si pe de alta parte, ce fac Sony, Apple sau IBM are prea putina importanta in lumea celor care dau $15,000 pe un cablu interconnect... Cool

btw, un flacau de pe AA spunea ca poate viitoru' va fi o placa de sunet de 10mii dolari de la Krell. Rolling Eyes

Andrei a scris:
Ce vrea toata lumea mainstream sa faca e sa vanda un calculator pe post de hub/centru de control al restului de aparate din casa. Si daca in acest fel reusesc sa inlocuiasca cu el 2-3 scule din rack, cu atat mai bine. Aici isi baga gherutele si Microsoft, deci este o piata plina de potential.

Singurele lucruri ce nu se pot inlocui sunt... driverele de la boxe! In rest: sursa e digitala, ampu' va fi digital, pana si crossoveru' va fi digital, controlat extern prin sistem wireless. Ai sa vezi cum un chip micut va face totu' in materie de egalizare... Futuristic? mai vorbim peste 10 ani (credea cineva acu' 10 ani ca un amp. digital a ajuns sa coste cat costa?), cand ai sa le faci reviewuri. Laughing

Andrei a scris:
Oricum, repet ce spuneam si mai sus: faptul ca unii prefera sa foloseasca HTPC-uri din pasiune/tweakomanie/economie, nu inseamna ca nu se vor mai vinde Krell DVD Standard-uri (desi cine da in anul de gratie 2003 $8000 pe un player fara DVI-out sau iLink, e... prea bogat pentru binele lui)... Exclamation

E musai sa prvim lucrurile in perspectiva, sa nu ne oprim la 2003 sau 2004.
Si, apropo, mai nou, stii ce scop au cei de la Panasonic? Sa faca o scula dependenta Rolling Eyes de om (adica customizeata la max.), care sa faca tot: sa fie mobil, camera foto, sa controleze aeru' conditionat, aparatura audio-video (un fel de telecomanda mai avansata, cu posibilitati de preview etc...). Da' nu un auxiliar, ci integrat (cum, nu stiu...) persoanei in cauza. Ce, crede cineva ca sunt originali?
Asta'i viitoru'! Naughty
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 10:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Apple nu face decat sa copieze modelul de business al altora si sa incerce sa-i submineze prin pretul scazut. Ei castiga bani din vanzarile de iPod-uri, de fapt. Deci ma indoiesc ca initiativa lor va avea mare viitor in privinta Hi-Fi&co, pentru ca ei momentan nu au o solutie de tip Media PC (nici macar pe propriile Apple-uri).

Joint venture IBM/Sony e pentru urmatoarea generatie de console Play Station 3. IBM construieste procesorul Cell pentru Sony. Insa cam asta e tot ce am auzit despre cei doi. E adevarat, Sony planuieste sa foloseasca procesoarele Cell in mai multe scule din casa, pe care sa le interconecteze intr-o retea locala si asa mai departe, insa asta nu era greu de prevazut ca o sa se intample. Echivalentul initiativei lor e deja prezent oarecum si in lumea audiofila&co, prin diversele sisteme de automatizari, control centralizat si auditii in zone multi-room.

Faptul ca sculele vor deveni din ce in ce mai digitale nu e nici batut in cuie si pe de alta parte nici rau. Monitoarele/boxele "digitale" sunt deja o realitate, vezi sistemele integrate AIR de la Dynaudio, de exemplu (mai sunt si multe altele). Si nu suna rau deloc... Very Happy

Dar nu inteleg ce te face sa crezi ca asta inseamna moartea hi-fi-ului traditional. Poate n-am fost eu atent, insa parca IC-urile si CD-DA n-au omorat lampile si vinilurile... Wink

P.S.: Am despartit thread-ul, pentru ca n-are rost sa-l plictisim pe emeric cu off-topicul nostru.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 11:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cand spuneam de boxe digitale nu ma refeream la cele tip Meridian DSP, de ex., cu crossover digital... Ci la un intreg concept.
Sa o iau pe ocolite...
Intr'un alt post vorbesc de un mag. cu nume de club: baietii au si catalog! Intr'una din primele pag. ei fac o comparatie menita sa te sparga: entryurile DVD-player de la NAD si cel de la Philips, desfacute: Philips, f. subtire, 2 placi minuscule, una pt. power supply, cealalta cu 3 chipuri la vedere, chiar si clocku' se vedea... NAD'u': doldora de condensatori, rez. etc. (NAD e cu 80% mai scump)... ideea era: dai mai mult, da' iei mai mult!
Imi pun si eu o intrebare de om lipsit de notiuni avansate de electronica: conteaza?
Am vazut IS'u' de la Lavardin, in interior. E de cel putin 2 ori mai simplu decat ce am eu acasa. Asa inseamna ca ampu' meu e mai tare?
Revenind la problema: Philips era cu 2 generatii inaintea NAD'ului in proiectarea circuitelor - peste 1 an si 2 luni, exact, Wink NAD va arata la fel, e o chestie de timp...
Se auzea NAD'u' mai bine? Nu stiu... Poate marginal, sau facea sunetu' mai dulce sa'i placa si lu' unchiu', sau poate pur si simplu avea un sunet (si o imagine...) exceptionale. Se poate orice...
Tehnologia'i buna: face lucrurile mai complexe, da' si mai simple (pt. utilizator, chiar daca acu' sunt mai multe setari), in acelasi timp. Da' si le complica Laughing ... Inainte, la baza, era o sursa, un amp si 2 boxe identice. De aici puteai sa spargi sistemu', dupa dorinta... Acu', in HT, trebuie sa te lupti printe multe optiuni (cam toate's in receiver). S'a plans cineva?
Mai mult, se incearca o super-integrare (totu'ntr'o cutie!), care, din motive de eficienta si control, e musai sa aiba la baza un circuit logic de gestionare, care sa foloseasca un soft specializat - parca suna a computer, nu? Wink

Andrei a scris:
Poate n-am fost eu atent, insa parca IC-urile si CD-DA n-au omorat lampile si vinilurile... Wink

Eh, grea problema amintita aici... sa'ti spun de ce:
- experienta mea cu vinilu' e restransa (varsta...). Si cum as putea migra acum spre vinil cand colectia (prafuita) e de vreo 15 placi Wink , 80% Electrecord cu muzica de prin '80... Deci e f. posibil ca eu sa fiu vaduvit de o experienta hi-fi exceptionala, pt. ca nici nu indraznesc sa rog pe careva sa cupleze vre'un pick-up. Nu e vorba de obraz - e vorba de auto-conventie Confused . That's not my cup of tea! Si, pe de alta parte, am formatu' asta clasic PCM ma multumeste (intr'o oarecare masura Rolling Eyes ), si stiu ca formatu' merge, problemele adevarate fiind in alta parte (in cazu' meu).
Le'a omorat? Nu, da' le'a marginalizat: nu mai sunt convenabile. Asa cum CD'u nu va fi convenabil peste 3-5 ani. Ce sa faci cu CD'u' cand ai internet si memory card, sau chiar un hard portabil? Si asta se intampla deja acum!

Andrei a scris:
P.S.: Am despartit thread-ul, pentru ca n-are rost sa-l plictisim pe emeric cu off-topicul nostru.

Thumb Up
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 12:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

O lectura interesanta, oarecum in spiritu' topicului...
aici
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 04, 2003 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Articolul respectiv e intr-adevar interesant, insa nu cred ca spune lucruri noi: am mai discutat pana si pe forum despre evolutia stereo->multicanal si ca si atunci, imi permit sa o compar (un pic) cu evolutia mono->stereo. E grea si scumpa la inceput, sunt multe capcane tehnice in drum, dar e inevitabila.

E adevarat ca din punctul de vedere al audiofililor, e aproape o crima faptul ca ea a fost adusa de domeniul video home theater, dar daca rezultatul e raspandirea setup-urilor 5.1+ de auditie, in final va fi avantajos si pentru ei.

Citat:
Intr'una din primele pag. ei fac o comparatie menita sa te sparga: entryurile DVD-player de la NAD si cel de la Philips, desfacute: Philips, f. subtire, 2 placi minuscule, una pt. power supply, cealalta cu 3 chipuri la vedere, chiar si clocku' se vedea... NAD'u': doldora de condensatori, rez. etc. (NAD e cu 80% mai scump)... ideea era: dai mai mult, da' iei mai mult! Imi pun si eu o intrebare de om lipsit de notiuni avansate de electronica: conteaza?


E normal ca miniaturizarea sa loveasca si domeniul audio strict. Rezultatele mai bune sau mai proaste depind numai de cel care le implementeaza (exact ca in cazul amplificatoarelor digitale de care am vorbit). In anumite domenii dupa parerea mea si-a dovedit eficienta (conversii D/A, DSP-uri, etc.), in altele mai are inca de lucru pana sa egaleze cele mai bune solutii clasice (din nou amplificatoarele).

Citat:
Mai mult, se incearca o super-integrare (totu'ntr'o cutie!), care, din motive de eficienta si control, e musai sa aiba la baza un circuit logic de gestionare, care sa foloseasca un soft specializat - parca suna a computer, nu?


Nici tendinta de integrare nu e nimic nou. Facand iarasi paralele, de dragul costului redus, al controlului si al spatiului, acum o gramada de ani au aparut combinele. Unele mai hi-fi, altele mai degraba no-fi, fiecare cum a putut. Si din multe puncte de vedere, acestea sunt mult mai integrate decat un sistem HT obisnuit din ziua de astazi. Au insemnat ele moartea preamplificatoarelor stereo dedicate din sistemele serioase? Nu, dupa cum ne-a atras atentia Dl. Lupulroz... Wink

Deja sunt o gramada de scule Home Theater high-end care sunt mai separate decat cele stereo in momentele lor de glorie: DVD-player, procesor, convertoare D/A, amplificatoare monobloc, etc.

Cei care aprecieaza un sistem dupa cat de "greu" e de ridicat si cat spatiu ocupa, nu au decat sa se bucure... se mareste totul de cel putin 5 ori. Wink

Citat:
Le'a omorat? Nu, da' le'a marginalizat: nu mai sunt convenabile. Asa cum CD'u nu va fi convenabil peste 3-5 ani. Ce sa faci cu CD'u' cand ai internet si memory card, sau chiar un hard portabil? Si asta se intampla deja acum!


De aceea au aparut DVD-A si SACD. In ambele cazuri, redarea pe calculator e dificila sau imposibila, deci te obliga sa te gandesti la scule separate. Cum CD-ul a "pensionat" vinilul, asa si aceste formate au potentialul sa pensioneze discul compact.

Insa, e adevarat ca din punctul de vedere al utilizatorului obisnuit, diferenta dintr-un MP3 si un SACD e mai degraba nebuloasa. E foarte posibil ca iTunes, Napster & co sa fie cea mai mare piedica in calea dezvoltarii acestor formate audio de inalta rezolutie - din considerente de cost si comoditate.

Dar cred ca asta se va intampla numai daca receiverele cu streaming & co vor deveni un succes sau daca miniPC-urile multimedia vor deveni mult mai usor de folosit. Ambele variante sunt posibile, dar nu cred ca e nimic decis.

Ce vroiam eu sa spun, oricum, e ca desi vinilul&co au devenit marginalizate, raman totusi in viata, ba chiar in anumite domenii prospera. La High-End Audio 2003, erau cu adevarat la loc de cinste, si o piata locala de 600 de milioane de Euro (strict numai high-end-ul adevarat) e totusi ceva de respectat. Deci cred ca optiuni vor ramane pentru nostalgicii (de tipul AAF... sau poate nepotii lui. Wink) stereo.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community