FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Democar "MBaudiophile"

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
MBaudiophile



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 2:47 pm    Titlul subiectului: Democar "MBaudiophile" Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit dupa cativa ani in care am executat in total 3 instalatii de sunet diferite pe masina in cauza (Audi A3)... cu echipamente diferite, mi-am dat seama ca pentru rezultate cu adevarat deosebite este nevoie de:

-multe ore pentru analizarea atenta a acusticii masinii si pentru creerea unui proiect imaginar comlex;
-echipamentul potrivit care rezulta din analizarea masinii si din teste succesive. Aceste oferind siguranta ca rezultatul va fii pe gustul tau;
-nici un compromis in ceea ce priveste costul materialelor folosite sau timpul necesar pt. realizarea atenta a instalatiei atat d.p.d.v estetic cat si tehnic;
-si nu in ultimul rand foarte multa rabdare si pasiune

Dupa aceste criterii m-am ghidat eu pentru constructia instalatiei audio de pe masina mea (Audi A3).. care va reprezenta brandul "MBaudiophile"

Mai jos o sa incep cu prezentarea echipamentului:


Head Unit: Clarion HX-D2
Tweeter Amplifier: Genesis Dual Mono Class A (Nr. 132 from 250)
Mid-Bass Amplifier: Genesis Dual Mono Class A (Nr. 133 from 250)
Sub Amplifier: Genesis Dual Mono Xtream un sub pe fiecare canal
Tweeter: Scanspeak.... urmeaza sa ascul si sa hot. care model
Mid-Bass: Scanspeak Revelator 15W/4531G00
Front Sub: Phase Aliante 10 Si
Rear Sub: Phase Aliante 12 Si
Cabluri RCA: Aurix Fegasu FX-2 silver
Cabluri Difuzor: Aurix Twisted silver
Conectica alimentare: Aurix, Stinger, Audison conection
Baterie Deep Cycle: Optima Red Top deocamdata.
Damping Material: Standartplast

In linkul urmator aveti prezentate celelalte 3 instalatii executate in trecut

http://www.o firma.ro/forum/istorie-deomcar-mbaudiophile-t3417.html

_________________
The difference between men & boys are the the price of their toys
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 2:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
MBaudiophile



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai jos atasate o sa fie poze din timpul lucrarii prezente, faza antifonarii.....


03.jpg
 Description:
Am folosti Standartplast M1(cel cu aluminiu) pe suprafetele mia curbate si Standartplast Bimast care este mai gros pe suprafetele mai drepte pt. a putea fi mulat corespunzator
 Filesize:  261.44 KB
 Viewed:  477 Time(s)

03.jpg



02.jpg
 Description:
Aplicarea materialului fonoabsorbant de la Standartplast, pe suprafata de tabla degresata si preincalzita, pt. o aderenta perfecta
 Filesize:  246.91 KB
 Viewed:  457 Time(s)

02.jpg



01.jpg
 Description:
Demontarea completa a masinii, si a cablurilor care folosesu instalatiei anterioare
 Filesize:  236.04 KB
 Viewed:  455 Time(s)

01.jpg



_________________
The difference between men & boys are the the price of their toys
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MBaudiophile



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 10:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tratament fonoabsorbant si antivibratie.... continuare.


08.jpg
 Description:
Tratament antivibratie pe toata suprafata caroseriei
 Filesize:  284.17 KB
 Viewed:  433 Time(s)

08.jpg



07.jpg
 Description:
Podeaua tratata fonic si termic cu Standartplast Splen de 4 mm grosime
 Filesize:  303.48 KB
 Viewed:  402 Time(s)

07.jpg



06.jpg
 Description:
Podeaua tratata antivibratie
 Filesize:  305.39 KB
 Viewed:  402 Time(s)

06.jpg



_________________
The difference between men & boys are the the price of their toys
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MBaudiophile



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tratament fonoabsorbant si antivibratie......... continuare


18.jpg
 Description:
Imagine de ansamblu
 Filesize:  260.36 KB
 Viewed:  396 Time(s)

18.jpg



13.jpg
 Description:
Tratament antivibratie portbagaj
 Filesize:  273.26 KB
 Viewed:  398 Time(s)

13.jpg



11.jpg
 Description:
Tratament fonoabsobant in gama de freq medii inalte, cu Standartplast Bitoplast
 Filesize:  231.48 KB
 Viewed:  493 Time(s)

11.jpg



_________________
The difference between men & boys are the the price of their toys
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MBaudiophile



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 10:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tratament fonoabsorbant si antivibratie......... continuare


19.jpg
 Description:
Standartplast M1 si vatelina aplicate pe haionul destul de rigid construit din fabrica
 Filesize:  179.88 KB
 Viewed:  416 Time(s)

19.jpg



15.jpg
 Description:
Aplicarea lui M1 pe toate suprafetele care necesita
 Filesize:  291.17 KB
 Viewed:  415 Time(s)

15.jpg



14.jpg
 Description:
Panouri laterale spate pregatite pt. tratament antivibratie
 Filesize:  252.5 KB
 Viewed:  407 Time(s)

14.jpg



_________________
The difference between men & boys are the the price of their toys
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
MBaudiophile



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Oct 02, 2007 11:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tratament fonoabsorbant si antivibratie......... continuare


26.jpg
 Description:
Finish tratament pentru moment
 Filesize:  257.58 KB
 Viewed:  410 Time(s)

26.jpg



22.jpg
 Description:
curatarea, pregatirea si degresarea suprafetei pt. aplicarea lui Standartplast M1
 Filesize:  193.31 KB
 Viewed:  424 Time(s)

22.jpg



20.jpg
 Description:
demontarea plafonului masinii
 Filesize:  113.38 KB
 Viewed:  401 Time(s)

20.jpg



_________________
The difference between men & boys are the the price of their toys
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
IM



Conectat la: 09 Mar 2004
Mesaje: 519
Locatie: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: Joi Oct 04, 2007 9:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si ziceti dumneavoastra ca acest Audi a iesit pe poarta fabricii cu deficiente la partea de antifonare Shocked La ce este nevoie in a ingreuna masina cu aceste materiale... chiar se simte diferenta Question
Cadranele de bord modificate si mutate pe centru plus incinte construite in bord... ar mai lipsi... Smile

_________________
"Music expresses that which can not be said and on which it is impossible to be silent" - Victor Hugo
www.puremusic.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
MBaudiophile



Conectat la: 02 Oct 2007
Mesaje: 8
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 01, 2007 12:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru "daily use" in conditii normale..... masinile Audi ies de pe poarta fabricii, construite exact cum trebuie ca sa le conduci sau sa calatoresti cu placere si comfortabil....... din punctul meu de vedere......., dar cand vine vorba de un sistem audio high end.... cum pretind eu ca va fii sistemul pe care il construiesc pe masina de mai sus, intredevar toate masinile au deficiente, (poate mai putin cele blindate, sau cele care au grosimea tablei de peste 5 mm Smile) )... Problemele nu apar de obicei la partea de antifonare din punct de vedere fonic neaparat, cat din punct de vedere al vibratiilor produse de suprafetele de tabla sau plastic intinse, care adauga sunetului coloratii, si zgomote nedorite, punct in care intervin eu ca si instalator si acopar toate suprafetele rezonante cu materialele de la Standartplast, care imi asiura o freq de rezonanta joasa a tablei si atenuata mult ca si nivel Wink. Si acum sa iti raspund la intrebare """chiar se simte diferenta Question""", da intradevar exista o mare diferenta Smile

IM a scris:
Si ziceti dumneavoastra ca acest Audi a iesit pe poarta fabricii cu deficiente la partea de antifonare Shocked La ce este nevoie in a ingreuna masina cu aceste materiale... chiar se simte diferenta Question
Cadranele de bord modificate si mutate pe centru plus incinte construite in bord... ar mai lipsi... Smile

_________________
The difference between men & boys are the the price of their toys
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
strumfuadi



Conectat la: 07 Apr 2008
Mesaje: 4

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2008 8:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ok, interesant.
de ce nu ai continuat prezentarea proiectului?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ahegyes



Conectat la: 30 Oct 2003
Mesaje: 969
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Sam Noi 01, 2008 10:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

MBaudiophile a scris:
Pentru "daily use" in conditii normale..... masinile Audi ies de pe poarta fabricii, construite exact cum trebuie ca sa le conduci sau sa calatoresti cu placere si comfortabil....... din punctul meu de vedere......., dar cand vine vorba de un sistem audio high end.... cum pretind eu ca va fii sistemul pe care il construiesc pe masina de mai sus, intredevar toate masinile au deficiente, (poate mai putin cele blindate, sau cele care au grosimea tablei de peste 5 mm Smile) )... Problemele nu apar de obicei la partea de antifonare din punct de vedere fonic neaparat, cat din punct de vedere al vibratiilor produse de suprafetele de tabla sau plastic intinse, care adauga sunetului coloratii, si zgomote nedorite, punct in care intervin eu ca si instalator si acopar toate suprafetele rezonante cu materialele de la Standartplast, care imi asiura o freq de rezonanta joasa a tablei si atenuata mult ca si nivel Wink. Si acum sa iti raspund la intrebare """chiar se simte diferenta Question""", da intradevar exista o mare diferenta Smile

IM a scris:
Si ziceti dumneavoastra ca acest Audi a iesit pe poarta fabricii cu deficiente la partea de antifonare Shocked La ce este nevoie in a ingreuna masina cu aceste materiale... chiar se simte diferenta Question
Cadranele de bord modificate si mutate pe centru plus incinte construite in bord... ar mai lipsi... Smile


hopa si eu in discutie. de la capul locului va spui ca nu pretind a ma pricepe la car hi-fi. eu in masina nu am nici macar un radio. ma bag in discutie pt ca intrebarea lui IM mi se pare pertinenta, adica chiar se simte diferenta???

dupa cum s-a mentionat mai sus masinile audi ies pe poarta fabricii relativ bine antifonate. dar apoi se spune ca nu e suficient pt un sistem high end, pt ca intra in rezonanta suprafetele mari de plastic si de tabla. apoi parerea mea este ca daca intra in rezonanta suprafetele de tabla si de plastic sistemul nu e high end ci e sistem BOOOOOOOOOM END. si daca e BOOOOOOOOOM END nu mai are rost nici o izolare fonica ca la 120db+ e tot una daca e izolat sau nu.

repet, nu ma pricep la car hi-fi, am intervenit pt ca eram nedumerit. sper ca nu am deranjat pe nimeni.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kurupt



Conectat la: 15 Aug 2003
Mesaje: 356
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2008 2:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

High End in sensul ca foloseste componente dintre cele mai bune si scumpe. Numai HU HX D2 costa mai mult cat baga un muritor de rand in masina Laughing sa nu mai vorbim de cele 3 amplifuri care ele costa cateva mii de euroi si mai vin Scanspeak-urile care iarasi se zice ca ar fi cele mai bune plus cabluri suburi....
Dar nu anteleg un singur lucru, daca aceasta masina o sa fie un democar MBaudiophile de ce se folosesc alte branduri pt realizarea lui?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 02, 2008 9:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E simplu, mai verifica odata data la care a fost scris.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community