FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
amplif lampi xindac
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
jony



Conectat la: 31 Oct 2008
Mesaje: 5
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 6:29 pm    Titlul subiectului: amplif lampi xindac Raspunde cu citat (quote)

Salut cunoscatorii in domeniu.
M-ar interesa inainte sa cumpar, sa primesc cateva opinii obiective vis a vis de aceasta scula.
Pot fi comparatii si despre yarland.

Insa sa fim retinuti fata de alte case mari care suna si costa pe masura.

Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 6:29 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 8:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu arata f.bine, e chiar lipsit de sex "appleal"!
In interior are tot ce au si marcile scumpe, de mii de euro: pot.Alps, condensatori MKT Wima, Clarity Cap, Nichicon, Rubicon, rezistente Vishay, transformatoare E+I de iesire, socluri ceramice, mufe aiurite, etc., etc.
Asta nu e o apologie a chinezismului, e doar un fapt care sa faca pe oricine sa inteleaga ca decat 5.000 de euro pe un "nume" produs in China si un produs de max.1.000 euro, cu nume chinezesc, totul tine de mandria si prejudecatile fiecaruia.
Sunetul: f. Bun
Vis a vis de Yarland: comparabil cu PRO88SE, dar acesta este mai "audiofil", are 2 trafuri de alimentare(dublu mono) si avantajul unui look mult imbunatatit!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 9:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Despre ce model de Xindak e vorba?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
jony



Conectat la: 31 Oct 2008
Mesaje: 5
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 8:23 am    Titlul subiectului: xindak Raspunde cu citat (quote)

..vorbim de xindak MT 3

si de modelul cel mai mic de la yarland.......9 milioane, versus 18 mil xindak.

am inteles cum sta interiorul xindak.
cum ramane cu yarland...care are tot 2 trafuri si piese cred ca tot cam ca xindak.

mersi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 9:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
Nu arata f.bine, e chiar lipsit de sex "appleal"!
In interior are tot ce au si marcile scumpe, de mii de euro: pot.Alps, condensatori MKT Wima, Clarity Cap, Nichicon, Rubicon, rezistente Vishay, transformatoare E+I de iesire, socluri ceramice, mufe aiurite, etc., etc.
Asta nu e o apologie a chinezismului, e doar un fapt care sa faca pe oricine sa inteleaga ca decat 5.000 de euro pe un "nume" produs in China si un produs de max.1.000 euro, cu nume chinezesc, totul tine de mandria si prejudecatile fiecaruia.
Sunetul: f. Bun
Vis a vis de Yarland: comparabil cu PRO88SE, dar acesta este mai "audiofil", are 2 trafuri de alimentare(dublu mono) si avantajul unui look mult imbunatatit!


Mr. sa inteleg ca ati cercetat amanuntit si Xindak-ul?

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cateva observatii referitoare la cele doua modele mentionate de tine:
-Xindak are un raspuns mai bun pe joase, controleaza mai bine boxele, este energic si are avantajul unei puteri mai mari.
-Yarland este mai retinut pe partea de joase, sunetul mai molatec dar muzical, puterea mai mica si este avantajat de incinte cu sensibilitate de peste 90 dB.

Ca aspect, Yarland-ul este mai "dragut" dar mie imi place si Xindak-ul, consider ca pentru banii lor finisajele sunt foarte bune.
La interior nu ma pronunt, nu m-am uitat in nici unul, doar la Yarland am gasit diverse imagini pe net si arata ok.

De mentionat ca eu am schimbat lampile chinezesti la ambele, dar nici cu acelea nu sunau rau deloc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 9:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
...
pot.Alps, condensatori MKT Wima, Clarity Cap, Nichicon, Rubicon, rezistente Vishay, transformatoare E+I de iesire, socluri ceramice, mufe aiurite, etc., etc.
Asta nu e o apologie a chinezismului, e doar un fapt care sa faca pe oricine sa inteleaga ca decat 5.000 de euro pe un "nume" produs in China si un produs de max.1.000 euro, cu nume chinezesc, totul tine de mandria si prejudecatile fiecaruia.
Sunetul: f. Bun
...


Inteleg ca l-ati desfacut si vorbiti in cunostinta de cauza, pentru ca eu am desfacut un Xindak, si Rubycon nu-i tot una cu Rubicon Wink
Parerea mea: executie ieftina cu piese ieftine facute undeva pe plantatiile din china.
Componentele din aceste chinezisme nu au nici o treaba cu componentele originale distribuite de Farnell, Mouser, Digikey etc.
Pot demonstra acest lucru pe masurate.
Imi pare rau s-o spun, dar am invatat, chiar pe buzunarul meu, ca nu este nici o prejudecata, iar calitatea costa.

Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 10:33 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1 - Xindak-ul nu e comparabil cu Yarland-ul mic! Una e el84 alta el 34! Una e 10W/c, alta e dublu! De asta am si amintit de Pro88SE!
2 - Xindak-ul a fost desfacut, pe masa mea din living (pe care unii forumisti o stiu!) de catre viobio, caruia ii apartine. A fost testat pe 2 incinte, JBL4412A si odioasele VTP cu "ligheane" de 12" coaxiale. Testat comparativ si cu Yarlandul mic. Diferentele sunt in primul rand date de putere, de la simplu la dublu, la sunet, Yarlandul mic pare a fi mai cald putin (la mine are tuburi sovietice din 1967).
3 - nu vreau sa intru in polemica cu nimeni, dar:
- mi-au trecut si imi trec prin mana zeci de produse vechi sau de ultima ora;
- din cele recente, chiar daca sunt asamblate in Japonia, SUA, Canada, tari vest europene sau Laponia, procentul de componente MADE IN CHINA, (de la subsidiarii celor mari sau facute la comanda) , este de peste 90%. Nu trebuie sa reamintesc, sper, la nimeni, ca nici daca dai 100.000 euro pe un ceas elvetian, nu mai ai garantia ca TOATE componentele, inclusiv carcasa sau bratara sunt elvetiene!
Multi vor incepe cu teoriile controlului CTC, perfect adevarat, dar, chinezii NU SUNT japonezi, iar vesticii, avizi de profit, i-au invatat si pe chinezi cum sta treaba (desi s-au lamurit ei si din criza actuala!) Per total, un lucru e clar, nivelul mediu calitativ, este, din pacate, mult mai redus ca in trecut.
- tot pentru informare generala, multi producatori se lauda ca utilizeaza componente "legendare" originale, dar, pe net se gasesc date certe care arata de cand s-a oprit productia in Japonia, SUA sau alt stat vestic. E nevoie sa spun de unde vin? De pe plantatiile citate, unde productia e de masa! De acolo de unde isi iau marii si mici distribuitori componentele platite scump. Poate doar sunt sortate mai bine, poate!
Am masurat si eu o multime de componente, de ex.ALPS luate dintr-un Akai sau Teac, unele comandate la distribuitori cunoscuti sau cel de pe Yarland. Intamplator sau nu, nu ai ce reprosa niciunuia. Doar timpul va decide care este de calitate. Pana una alta, unele, produse in Japonia acum 25-30 de ani functioneaza fara repros si si-au pastrat calitatile. Restul, trebuie asteptat! La fel si electroliticii de filtraj. Dar nu e cazul sa lungesc, fiecare cu experienta lui, si, e bine ca nimeni sa nu se imbete cu apa rece: si capitalistii stiu cum sa castige, inclusiv cei din domeniul A/V, mai ales ca aici toti se bazeaza pe urechile lor (se aplica principiul "Fosta-i lele cat ai fost, dar acu' e fara rost!")
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
jony



Conectat la: 31 Oct 2008
Mesaje: 5
Locatie: BUCURESTI

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 2:19 pm    Titlul subiectului: xindak Raspunde cu citat (quote)

...este hot subiectul.
inainte sa devina....o scrisoare pierduta(e mai bine sa mergem la teatru pentr), am sa va multumesc pentru raspunsuri.

yarland-ul mic modelul imbunatatit(condensatori mai buni), a fost ascultat astazi pe triangle genese trio.
nu suna rau, inssa fara sa ma pronunt asupra componentelor prin masuratori, urechea mea a spus ...este k.

boxele insa pot mult mai mult.
de aceea am sa verific un xindak......sa vedem ce efect induce o putere mai mare, insa atentie, ambele amplifuri se asculta la acelasi volum.

poate xindak prin schema constructiva, sa creeze un efect audio mai plin / amplu / elegant-cald / s.a.m.d ?

vom vedea in episodul urmator.


nu sunt electronist insa ma bazez pe ureche....scarita+ciocanel...Smile))


cine nu e multumit de raspunsul meu sa mearga la hi fi arena unde o lampa jadis care costa cat un audi SH...mi-a lasat un gust amar.
AMAR deoarece nu pot sa o cumpar pe loc.

raman cei 2 samurai......shontac, shontac...dar pana la urma k.

va salut sonor.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 2:50 pm    Titlul subiectului: Re: xindak Raspunde cu citat (quote)

jony a scris:


raman cei 2 samurai......shontac, shontac...dar pana la urma k.




care samurai bre, ca astia-s culi chinezi Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 14, 2008 9:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@jony,
Fa un credit si insfaca-l! Sa rada si cei de la Jadis si chinezii care le furnizeaza componentele!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tataee_titi



Conectat la: 02 Dec 2005
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Noi 15, 2008 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
2 - Xindak-ul a fost desfacut, pe masa mea din living (pe care unii forumisti o stiu!)


VTP daca tot l-ati desfacut, ceva poze cu matzele ati facut? eram curios cam cum arata la interior. Si inca o intrebare: cum e cu bias-ul? este automat sau trebuie reajustat de fiecare data cand schimbi lampile? vad ca pe dinafara cel putin nu are nici un reglaj. Multumesc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 17, 2008 11:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tataee_titi a scris:
VTP a scris:
2 - Xindak-ul a fost desfacut, pe masa mea din living (pe care unii forumisti o stiu!)


VTP daca tot l-ati desfacut, ceva poze cu matzele ati facut? eram curios cam cum arata la interior. Si inca o intrebare: cum e cu bias-ul? este automat sau trebuie reajustat de fiecare data cand schimbi lampile? vad ca pe dinafara cel putin nu are nici un reglaj. Multumesc.


Bias-ul este "automat" cat de automat poate fi cel automat! In mod normal, dupa circa 100 de ore este bine sa fie refacut, la orice amplificator cu tuburi, cu sau fara bias automat de tip "clasic". Exista montaje complicate care se pot adauga la orice amplificator, dar costul nu e justificat!
Nu am facut poze, mi-a amintit de Yarland imediat, componentele fiind de la aceiasi furnizori!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
tvicol



Conectat la: 28 Iul 2004
Mesaje: 1270
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 11:32 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VTP a scris:
... si chinezii care le furnizeaza componentele!


Mai exista ai alte magazine in afara de cele de pe Maica Domnului. Wink

Tibi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
VTP



Conectat la: 01 Aug 2005
Mesaje: 1678
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

tvicol a scris:
VTP a scris:
... si chinezii care le furnizeaza componentele!


Mai exista ai alte magazine in afara de cele de pe Maica Domnului. Wink

Tibi


Da, pe Gr. Ionescu! (are si statie de autobuz la intersectia cu Teiul Doamnei!)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2  Urmatorul
Pagina 1 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community