FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Recomandare casti audio

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Crist



Conectat la: 13 Noi 2008
Mesaje: 35

MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 6:30 pm    Titlul subiectului: Recomandare casti audio Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa iau una perechea de casti de calitate si pana acuma am gasti sennheiser hd 595 si BEYERDYNAMIC DT 770 PRO 80 OHM pt muzica vreau sa le iau nu clasica sau opera muzica gen tiesto daca mai stiti si alte variante de casti mai bune la acelasi pret .... Cu sennheiser am o retinere ca am citit ca nu rezista la volum mare si io ascult numai la volum mare nu miar conveni sa dau 6 milioane si sa mi sa strice ca asc la volum mare sau..... . Very Happy Astept pareri ! [/b]
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Noi 13, 2008 6:30 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 7:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

daca vrei un sfat bun , mergi pe casti HD de la AKG-K 272 HD , ceva peste nu stiu si am vazut multe la viata mea...
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 8:37 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BEYERDYNAMIC DT 770 PRO 80 OHM
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
alexmohora



Conectat la: 14 Mai 2007
Mesaje: 21
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am Senn HD555 - poti merge la magazinul Muzica (la etaj) te lasa sa le asculti. Ti le recomand.

Deși nu mă prea pricep iată cum le-aș descrie pe scurt: sunet destul de detaliat (instrumentele binișor separate, auzi lucruri pe care nu le știai că există pe anumite piese), fidelitate bună - redau corect (atenție la sursă că nu iartă sunetul prost la intrare)

Ce nu-mi place: aș fi vrut să fie mai ”forțoase” în sensul că sunetul este un pic cam leșinat (unii îl numesc cald) - mai ales pe rock (dar și sursa de unde ascult eu e prostă - placă sunet externă)

Banuiesc ca HD595 sunt peste. Mergi și roagă-l pe cel de le vinde să te lase să le asculți - până la urmă ”urechea ta” trebuie să hotărască.

PS: nu e bine să asculți tare la căști - îți distrugi urechile, mai bine ascultă într-un mediu fără zgomot ambiental, unde e liniște - nu vei mai simți nevoia să le dai tare. Vezi că HD555 și 595 sunt căști deschise și dacă ai zgomot în jur interferează destul de mult cu muzica pe care o asculți.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 4:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca vrei sa mai ai auz bun, renunta la ascultatul la volum mare la casti. Chiar si pe boxe daca insisti cu volum mare ti se va deteriora iremediabil auzul.
Calitatea nu inseamna volum mare, la foarte multe amplificatoare, unele chiar scumpe, senzatia de calitate mai mare pe volum mare reflecta slaba calitate per ansamblu a amplificatorului.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 6:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
...pana acuma am gasit sennheiser hd 595 si BEYERDYNAMIC DT 770 PRO 80 OHM

BV a scris:
BEYERDYNAMIC DT 770 PRO 80 OHM

BEYERDYNAMIC DT 880 PRO 250 OHM...daca mai cauti putin.
Iar la AKG ai putea gasi 701...
Insa din ceea ce spui ca asculti , cred ca nu asta iti este necesar.
Incearca Pioneer sau Sony pro DJ.
Parerea mea...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 8:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„BEYERDYNAMIC DT 880 PRO 250 OHM...daca mai cauti putin.” – (Constantin C.)

Ce să mai caut? Era vorba de 6 milioane, nu de aproape 10 milioane. Eu am exact ceea ce mă puneți să caut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Constantin C.



Conectat la: 11 Apr 2007
Mesaje: 481
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 8:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Ce să mai caut? ...

Sa zicem , inca vreo trei milioane...
In orice caz , ceva in completare la ceea ce spui ca ai gasit.
Inca o data , presupun ca nici Senn si nici celelalte modele de casti , foarte bune de altfel pentru studiourile de inregistrari si audiofilii care vor sa asculte muzica cu un sunet asemenea acestor studiouri , nu sunt cele mai potrivite pentru Tiesto ascultat tare...
Imi permit sa-mi exprim parerea ca pot da rezultate mai bune la un asemenea regim de utilizare castile contruite pentru DJ.
Este doar o parere...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Lun Mar 02, 2009 8:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„Sa zicem , inca vreo trei milioane...
In orice caz , ceva in completare la ceea ce spui ca ai gasit.” – (Constantin C.)

Vreți să fiți mai explicit? Propuneți BEYERDYNAMIC DT 880 PRO 250 OHM, eu vă spun că asta am (suntem la ora lăudatului) și dvs. vorbiți de-o completare. Păi, în acest caz de ce nu ați propus direct ceva de 13 milioane? Să știe omul ce să facă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
eugenius



Conectat la: 08 Iul 2005
Mesaje: 213
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 02, 2009 6:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dt770-80 e o alegere buna sub 6mil pt muzica moderna gen tiesto, insa au prea mult bass, la alte genuri de muzica e slaba din cauza asta, si nici bass-ul ala pe care-l au, fara amplificator nu-l auzi cum trebuie

macar fa o auditie si la dt990pro varianta veche cand te duci sa iei dt770pro-80, tot pe la 6mil sunt Smile

in gama asta si pt tiesto iarasi merita modelele de la ultrasone, spre exemplu hfi 780 ... le-as prefera beyer-urilor ...

_________________
YM: suceveanu_eugen, Tel: 0721.229.121
Câștigă cine moare cu mai multe jucării.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Mar Iun 02, 2009 7:26 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La cerintele tale cred ca s-ar potrivi bine Beyerdynamic DT150, foarte putin obositoare la volum mare si mult mai confortabile decat par in poza Smile
http://www.amazon.com/Beyer-Dynamic-Compact-Closed-Headphone/dp/B000M9MJ1W/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=electronics&qid=1243960119&sr=8-1
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
chinezul09



Conectat la: 21 Iun 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Dum Iun 21, 2009 7:43 pm    Titlul subiectului: denon Raspunde cu citat (quote)

http://www.usa.denon.com/ProductDetails/3463.asp

sau

http://www.usa.denon.com/ProductDetails/4574.asp
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
euphorictrance



Conectat la: 16 Feb 2010
Mesaje: 1
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 2:41 pm    Titlul subiectului: Re: Recomandare casti audio Raspunde cu citat (quote)

Crist a scris:
Vreau sa iau una perechea de casti de calitate si pana acuma am gasti sennheiser hd 595 si BEYERDYNAMIC DT 770 PRO 80 OHM pt muzica vreau sa le iau nu clasica sau opera muzica gen tiesto daca mai stiti si alte variante de casti mai bune la acelasi pret .... Cu sennheiser am o retinere ca am citit ca nu rezista la volum mare si io ascult numai la volum mare nu miar conveni sa dau 6 milioane si sa mi sa strice ca asc la volum mare sau..... . Very Happy Astept pareri ! [/b]


Sennheiser hd 595 sunt niste casti audiofile tip deschis, cu un bas ceva mai moale dar foarte natural sa zic asa...castile astea se pot folosi si cand asculti muzica si daca te ocupi de propducing dar nu recomand la nimeni cand mixeaza un proiect sa monitorizeze in casti doar daca faci ceva la un nivel mai amatoricesc...sunt foarte multumit de ele au un raspuns in frecv foarte bun , intradevar nu se aud foarte tare ca volum dar am scapat de n ori varfuri de putere si vreau sa zic ca se aud impecabil si acum fara sa apara vreo problema...Le recomand cu caldura oricarei persoane care are aparatura HIFI

_________________
intortochiate si incalcite mai sunt caile audiofilului....Smile)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community