FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Concert Buena Vista Social Club - Muzica cubaneza

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 4:21 am    Titlul subiectului: Concert Buena Vista Social Club - Muzica cubaneza Raspunde cu citat (quote)

Concertul are loc pe data de 7 februarie la Sala Palatului. Eu am cumparat deja biletele. Pentru cei ce nu stiu cu ce se mananca, exista destule flac-uri pe net cu ei !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 4:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 11:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am discul Buena Vista Social Club si mi se pare foarte frumoasa povestea incropirii acestui album.
Am si Compay Segundo.

Este frumos ca vin la Bucuresti, acum depinde cine va cinta sub acest nume.
Un singur lucru mi se pare nepotrivit, Sala Palatului. Un loc mitocanesc, imens, ca sa faca ai nostri banu' gros.
Cubanezii acestia sint grozavi, dar sa-i asculti unplugged.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
dinica



Conectat la: 07 Sep 2007
Mesaje: 1344
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 11:41 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce a mai ramas din Buena Vista.Ibrahim Ferrer,Compay Segundo au murit,Omara Portoundo cred ca a renuntat la turnee din cauza varstei.Buena Vista suna bine si fara ei,dar parca lipseste ceva...Cei care au asculta BVSC in varianta completa stiu despre ce vorbesc. Very Happy
Oricum un concert pe care il recomand. Idea Idea Idea

_________________
dealer audio
When sound becomes music !?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 12:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

West, ce locatie ti s-ar fi parut mai potrivita pentru acest concert ?
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 1:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dinica a scris:
Ce a mai ramas din Buena Vista.Ibrahim Ferrer,Compay Segundo au murit,Omara Portoundo cred ca a renuntat la turnee din cauza varstei.Buena Vista suna bine si fara ei,dar parca lipseste ceva...Cei care au asculta BVSC in varianta completa stiu despre ce vorbesc. Very Happy
Oricum un concert pe care il recomand. Idea Idea Idea

Da, asta voiam sa spun apropo de componenta grupului. Parca fara batrinii Compay Segundo si Ibrahim Ferrer nu mai au acelasi farmec.
Cu siguranta sint subiectiv si foarte trist. Mi-au dat citeva lacrimi citind cum i-au adunat, practic, de la plimbarea de pensionari pe batrinii care au cintat in vechiul studio RCA si cum l-au insotit pe Compay Segundo pe ultimul sau drum cu cintecele lui, care sunau din radiourile scoase in balcoane si pe strada. Stim din proprie experienta cita emotie artistica poate fi in sufletul unui popor sarac si oprimat. Odata cu libertatea vine si goana dupa imbogatire, vine si maneaua si pitzipoanca si jmekerul cu gipanul si se duce dracului toata arta.

fuscobal a scris:
West, ce locatie ti s-ar fi parut mai potrivita pentru acest concert ?

Singurele sali pe care le cunosc eu, Sala Radio si Ateneu. Oricum, un loc unde sa nu se cinte in microfoane iar publicul sa fie avizat si iubitor al genului, nu sa vina cu catel si cu purcel 'la spectacol, ca sa mai iesim si noi undeva'.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 4:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A iesit relativ de curand concertul din care un pic apare si in filmul lui Wim Wenders. Cu toti "greii": Ibrahim Ferrer, Ruben Gonzalez, Compay Segundo, Omara Portuondo.
http://www.amazon.com/Buena-Vista-Social-Club-Carnegie/dp/B001DCEZE6/ref=ntt_mus_ep_dpi
L-am vazut si la noi prin magazine. Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 10, 2009 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mda, ma gandeam sa le ascult chiar azi ca tot a fost topicul asta.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fuscobal



Conectat la: 27 Mai 2004
Mesaje: 415
Locatie: Bucuresti, Ploiesti

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2009 8:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi se pare corect ce spui tu West dar asta e mersul lucrurilor. Majoritatea decide. Pentru o mana de oameni ca noi pasionati de puritatea si ambianta sunetului ce iese dintr-un instrument muzical nu se prea deranjeaza nimeni. Intamplator am avut ocazia sa ascult live o formatie cubaneza cu 4 membri in Egipt. 2 ore cat au cantat oamenii nu m-am miscat de pe scaun (eram la 10m de ei). E absolut de nedescris euforia produsa de acele cateva instrumente muzicale direct pe calea aerului, fara microfoane, mixere, amplifuri sau boxe !
_________________
HU, 3-way components, one subwoofer, 3 amplifiers (Look mama : no rear speakers > u can actually listen to music without 'em )
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Mie Ian 28, 2009 11:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Norocosule! Very Happy

O experienta similara am avut la Ateneu luna trecuta , stind in primul rind pe mijloc, cind cvartetul Belcea a cintat pentru ultima data la Bucuresti.

Este fascinant sa vezi cit de concentrati sint pentru a se sincroniza, cu cit patos cinta impreuna si cum traiesc muzica pe care ei insisi o insufletesc.

Mi s-a parut un privilegiu sa respir la 2-3 m de ei si sa am astfel ocazia sa inteleg imensul efort pe care il depun, sa vad privirile pe care le schimba, precizia intrarilor la fractiune de secunda si coregrafia asocierii pe perechi sau sectii ritmice.
Violoncelul avea un aer suveran in mijlocul scenei, in timp ce viola si vioara a 2-a faceau si desfaceau efemere aliante.
Ce sa spun, un spectacol vizual care l-a ridicat la sublim pe cel auditiv.
Muzica de camera este un paradis in sine. Pacat ca multi il ignora.

Sint convins ca si jazz-ul live poate iradia aceleasi trairi intense, dar nu am avut ocazia.
In afara de cubanezii din topic mi-ar mai placea sa o ascult live si pe Cesaria Evora. Am 2 discuri ale ei, nu mi-as mai lua altele, dar stiu ca un concert al ei este un lucru tare pitoresc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

legat de aspectul cu 2-3m langa artist, ma uit la mezzo si la niste concerte foarte interesante, unde nu se mai vaita lumea de soudstage, acustica si altele. in mijloc stau 4-5 oameni si sunt inconjurati de catre spectatori. cred ca e o experienta foarte interesanta.
_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 12:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

no edit

la noi exista asa ceva?

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
West



Conectat la: 09 Iun 2006
Mesaje: 798

MesajTrimis: Joi Ian 29, 2009 1:42 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut si eu concertul acela pe mezzo, acum citeva seri. Cred ca era un studio.
Cvartetul era asezat altfel decit Belcea la Ateneu. Viorile erau in stinga, apoi spre dreapta viola si violoncelul.

Cind sint in aceeasi sala cu tine nu-ti mai pasa de soundstage, care pentru mine este doar o notiune ce tine de redarea electroacustica.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stiri Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community