FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ajutor la un Rostov 105 S1!

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
sebymesteru



Conectat la: 04 Sep 2007
Mesaje: 2
Locatie: Sfantu Gheorghe-Covasna

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 2:12 am    Titlul subiectului: Ajutor la un Rostov 105 S1! Raspunde cu citat (quote)

Salut!

Am intrat anul trecut in posesia unui Rostov 105 in stare f buna achizitionat de la un prieten electronist care nu-l mai folosea. Nu intru in detalii,trec direct la subiect. Sunt multumit de felul in care se aude si inregistreaza insa am o problema la el: din cand in cand,in special dupa ce mag-ul sta nefolosit mi se "decupleaza" basul in sensul k potentiometrul de reglare bass ramane mort ca si cand ar fi suntat in orice pozitie s-ar afla (minim-maxim). Daca cineva s-a mai confruntat cu problema asta si ma poate ajuta as fi recunoscator. In plus am vazut un clip pe you tube cu un rostov 105 cu telecomanda pe fir facuta artizanal cu niste rezistente si 4 comutatoare cu revennire de mici dimensiuni care se folosesc uzual la mai multe aparate electronice(televizoare,cd-playere,etc). Daca a realizat cineva o asemenea telecomanda si mi-ar putea da o schema s-au m-ar putea ajuta cu un link ceva... Imi doresc mult o telecomanda si as prefera una realizata de mine in locul celei originale pe care as putea sa o gasesc de vanzare(am vazut pe undeva pe net la 100roni).

Multumesc mult! listening
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 2:12 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 9:23 am    Titlul subiectului: rostov Raspunde cu citat (quote)

In legatura cu telecomanda , cred ca este cea a userului Valy89 sau cam asa ceva. Din pacate magul nu a avut telecomanda originala , ce ai vazut pe net este de asemenea construita! Telecomanda este foarte simplu de realizat, daca scormoni forumul aici la rubrica Vintage , sigur gasesti schema telecomenzii! Succes !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
sebymesteru



Conectat la: 04 Sep 2007
Mesaje: 2
Locatie: Sfantu Gheorghe-Covasna

MesajTrimis: Mie Feb 04, 2009 11:19 am    Titlul subiectului: Re: rostov Raspunde cu citat (quote)

djmk1988 a scris:
In legatura cu telecomanda , cred ca este cea a userului Valy89 sau cam asa ceva. Din pacate magul nu a avut telecomanda originala , ce ai vazut pe net este de asemenea construita! Telecomanda este foarte simplu de realizat, daca scormoni forumul aici la rubrica Vintage , sigur gasesti schema telecomenzii! Succes !


Ms mult,am mai rasfoit topicurile si am dat peste o schema dintr-un tehnim dupa care probabil a fost facuta si aceea telecomanda.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Feb 05, 2009 9:02 am    Titlul subiectului: Re: rostov Raspunde cu citat (quote)

sebymesteru a scris:
djmk1988 a scris:
In legatura cu telecomanda , cred ca este cea a userului Valy89 sau cam asa ceva. Din pacate magul nu a avut telecomanda originala , ce ai vazut pe net este de asemenea construita! Telecomanda este foarte simplu de realizat, daca scormoni forumul aici la rubrica Vintage , sigur gasesti schema telecomenzii! Succes !


Ms mult,am mai rasfoit topicurile si am dat peste o schema dintr-un tehnim dupa care probabil a fost facuta si aceea telecomanda.
Beleaua mare e de unde scoti tu mufa de aia ciudata Shocked acum cativa ani cand am incercat sa pun si eu telecomanda unui rostov , inlocuisem acea mufa cu una de serial de la pc , asa ai putea sa faci si tu (e doar un sfat). Desi nu vad la ce iti trebuie telecomanda , si prin fir! Am si eu de la revoxurile mele B77, dar nu le folosesc .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community