FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Amplif 4 canale pt difuri de 35w
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
...nu ai iesire de linie si va trebui sa folosesti adaptoare de nivel care mai transforma semnalul de iesire difuzoare in semnal de linie, binenteles cu alte pierderi calitative deloc neglijabile...


Sa inteleg ca stii cum arata RCD Cabasse de pe Laguna 2?
Are sau nu iesire de semnal mic pe RCA?
Nu gasesc un site care sa aibe sistem de filtrare dupa numarul de canale si asa,generic e foarte greu.
Acum,daca voi afla de la voi,fara sa fiu nevoit sa incerc EU sa dau HU jos daca are sau nu iesiri de semnal mai trebuie dupa aceea sa caut amplifuri cu intrare de semnal mare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Ian 26, 2009 3:47 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 3:29 pm    Titlul subiectului: Amplif 4 canale pt difuri de 35w Raspunde cu citat (quote)

Ce ati alege dintre aceste amplificatoare,strict dupa specificatii:
http://www.o firma.ro/produse/Amplificatoare_auto/Alpine/V_Power/MRP-F242/

http://www.o firma.ro/produse/Amplificatoare_auto/Alpine/V_Power/MRP-F300/

Criteriul ales este cel al dimensiunii reduse.
Pentru cele 4 difuri de 35wRMS care se preteaza mai bine,cel de clasa A/B sau cel de clasa D?
Va rog sa spuneti care e mai bun dintre cele doua.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 4:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

In nici un caz clasa D...desi esti avantajat atat de pret cat si de cantitatea de caldura degajata.
Macar cele in clasa AB le mai poti repara eftin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Sam Ian 31, 2009 4:34 pm    Titlul subiectului: Amplif 4 canale pt difuri de 35w Raspunde cu citat (quote)

M-ai terminat...era clar ca AB e de preferat decit D insa eu nu o iau decit pentru un mic ajutor pentru difurile de 35w.
Nu o iau sa "dau in ea" la maxim sau nu stiu cum sa mai zic.
In afara ca e mai greu de reparat in cazul in care se strica (dar de ce sa se strice???) celelalte specificatii o recomanda pentru mine?Ma refer si la dimensiuni ,la putere moderata/suficienta,intrari de nivel mare (se elimina acele adaptoare HI-LOW)...Luale-ar naiba de scule ca de fiecare data aud altceva.
Evil or Very Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Joi Feb 12, 2009 6:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am facut azi un test cu un 4x60wRMS.
Fara sa intru in multe detalii,cel care a facut montajul spunea ca statia e prea slaba (se mira si el ce bine se tineau difurile) si ca la nivelul sonor la care ascult eu in masina,cistigul eventual de putere nu justifica investitia.Se aude bine in masina,sistemul e bine calibrat (asta a spus-o cel care se ocupa cu asa ceva) si ca un eventual subwoofer ar schimba putin datele problemei insa numai daca simt nevoia de volum mai mare.
Testul s-a facut cu 2 masini trase paralel,de la masina lui plecau cablurile catre difurile mele,statia era la el si HU era un Alpine...
Nu m-a convins necesitatea unui amplificator si culmea e ca nici pe el...
In esenta,sistemul ramine asa,doar cu difurile astea care se misca foarte bine pina la un anumit nivel,oricum,dincolo de cum ascult eu de obicei (si de cum ar asculta un om normal la cap).Nici macar de rigidizare nu e cazul,a desfacut si s-a uitat.
Aici astept eventuale replici doar de la cei care au desfacut un panou de Laguna 2 face-lift cu Cabasse 4x40w echipare Lux Dynamique,ca difera.
Tipul mi-a spus ca nu se astepta sa reziste atit de bine...
Clar ca un SU in portbagaj cu o statie ar face diferenta...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2009 5:57 pm    Titlul subiectului: informare Raspunde cu citat (quote)

pe laguna am ascultat fara sa stiu exact ce au folosit si nu m-a impresionat cu nimic. sunet decent pun pentru a asculta stirile de la radio sau mp3.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2009 7:30 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai ascultat probabil un 4x15w maxim,sistemul de baza.
eu am schimbat difurile pe un sistem 4x40w maxim si am spus mai sus cum s-au comportat.
e clara diferenta in bine,numai cu difurile astea,desi nu par...rezista su succes.
probabil voi pune asa,de "ambit" o statie si un subwoofer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2009 8:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf a scris:
Daca insisti cu ampliful ramai pe Pioneer , sigur difuzoarele sunt testate cu amplifuri de la acelasi producator, sansa ca ceva sa nu se pupe este eliminata 100%.
Partea proasta este ca ampliful va prelua sunetul de aparatul original asa cum este acum si il va amplifica cu toate bubele existente.Ca sa fie si mai rau nu ai iesire de linie si va trebui sa folosesti adaptoare de nivel care mai transforma semnalul de iesire difuzoare in semnal de linie, binenteles cu alte pierderi calitative deloc neglijabile.
Mai departe, instalatia cu astfel de improvizatii si adaptari este sensibila la noise si este probabil si posibil sa auzi in difuzoarele amplificate, zgomotul dulce al alternatorului.
In conditii ideale cand nu te lovesti de probleme ce poate aduce ampliful in plus in situatia asta?: volum mai mare, distorsiuni mai mici, ceva dinamica dar absolut nimic pe partea de raspuns in frecventa, nu va aduce mai mult bas sau mai multe inalte nu va modifica timbrul sunetului , pe scurt se va auzi mai tare cu riscul sa apara zbarnaieli , vibratii parazite in portiere.

Sa nu intelegi ca vreau sa te descurajez vreau sa iti arat ca trebuie sa lucrezi la nenumarate amanunte pentru a obtine sunet mai bun, prin simpla inlocuire a unor componente nu ajungi nicaieri.


Ai omis ceva in comparatia sau testul asta , HU era un Alpine cu iesire dedicata de amplif , o diferenta serioasa fata de cel original de fabrica care nu are iesire de linie.Nici un aparat de fabrica Renault nu are iesire de linie iar la aparatele comerciale exista modele din gama de sus care au iesiri de linie speciale de 4-6-9V cu etaje diferentiale alimentate diferential din convertoare DC-DC cu tensiune mult mai mare decat cei 12V disponibili pe alimentare.
Dupa parerea mea cel mai mare si mai simplu upgrade in ridicarea calitatii sunetul se poate face prin antifonarea si ermetizarea portierelor cu materiale speciale precum Dynamat.Odata cu acest upgrade ai asigurata baza pe care poti proba diverse solutii precum alte difuzoare , alte amplifuri, alte HU.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Vin Feb 13, 2009 9:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

puf,cred ca ai inteles ca HU si statia erau pe masina lui si difurile la mine...
E adevarat ce spui cu insonorizarea insa aia sint bani pierduti.Stau sa dau jos insonorizantul de pe masina daca pe cumparator nu-l intereseaza?Nu am ce rigidiza in cazul meu,s-a uitat si el si a spus ca nu e cazul.
Cel mai simplu e un ansamblu amplif+sub usor detasabil in cazul vinzarii.
Parca prima data spuneati ca neaparat sa schimb HU cu un Alpine,acum ca am facut-o sa inteleg ca nu era bun,am spus in primul post ce vreau,probabil ca voi pune ce am spus.Restul e investitie inutila la cit merg cu masina si la ce implica (demontat panouri,insonorizare).Apropo,volumul auditiei este unul pina in jumatate deci nu are ce sa zdrangane,zbirniie,etc.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Feb 15, 2009 9:36 am    Titlul subiectului: test Raspunde cu citat (quote)

nu prea am inteles cum ai facut testul. fire trase de pe o masina pe alta?
pana la urma ai schimbat HU pe masina sau e tot cel original.

pentru subwofer la cerintele tale ma tem ca nu vei gasi prin comert la un pret convenabil. motivul e faptul ca in general subwoferele din gama consum sunt proiectate pentru putere si cutiile sunt proiectate pentru a nu distruge difuzorul la putere mare, adica peste fs difuzorului. asta inseamna ca va predomina basul de 50-100hz si mai jos va fi prea atenuat si deci neauzibil.
solutia ar fi un subwofer SQ cu difuzor cu fs=28-30hz de maxim 10inch si o cutie care sa taie sub aceasta frecventa (asta inseamna cu volum 40-60l pt 10inch). se va putea folosi doar 1/4 maxim 1/2 din puterea specificata pe difuzor in functie de cursa mazxima a acestuia.
solutia asta comparativ cu una bazata pe statie si sub JL de varf de 10ori mai scumpa ofera cam aceeasi calitate pastrand proportiile nivelului de volum optim pentru ambele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Dum Feb 15, 2009 10:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da,masina mea pusa linga alta.
De la cealalta masina (care avea HU Alpine si statie 4x60wRMS) am tras cite un fir pentru fiecare difuzor montat deja pe masina mea.Am inchis usile si geamurile si eu ascultam in habitaclu la mine sunetul venit de la statia si HU lui,din cealalta masina.HU meu nu avea nici un rol,era inchis.
Cum,chiar nu se poate pune un sub si o statie pentru ce vreau eu,un bass discret,doar de prezenta?Pai astea sint facute numai sa bubuie,sa te scoata prin geam,eu nu cred...conteaza mult si daca cel care face setarea intelege ce-i cer.
HU original amplifica atit cit poate el difurile TS-Q131C iar un sub si o statie strict pentru acesta sa completeze spectrul sonor,sa am control din comenzile de la volan,de fapt din HU meu pentru controlol de corectie de bass.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Lun Feb 16, 2009 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai oameni buni,Pioneer GM-5300T are intrari de semnal mare au ba?
Folosesc HU Cabasse OEM.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
dan_ghetau



Conectat la: 08 Dec 2006
Mesaje: 95
Locatie: Focsani

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 6:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vindut difurile,am ramas cu cele originale si acum urmeaza adevarata distractie,cumpararea unor piese care sa aduca un plus in habitaclu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Sound on the road Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3
Pagina 3 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community