FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Scule "afumate" - Cum le curatam?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 4:01 pm    Titlul subiectului: Scule "afumate" - Cum le curatam? Raspunde cu citat (quote)

Salutari!
Mi-am cumparat recent un magnetofon Sony care a stat in fum de tigara o perioada (prea) lunga si a ajuns auriu-sampanie in loc de argintiu.
Magul funcioneaza dar, in afara ca arata urat, diversele butoane si potentiomestre fac zgomot sau nu cupleaza corect.
Cum curat acest mag? Ma intereseaza solutii pentru partea externa (panouri de aluminiu, lemn etc) cat si partea interna (butoane, potentiometre, vu-metre etc). Diversele notatii de pe fata de aluminiu sunt tiparite cu cerneala. Cu ce il curat, fara a se sterge aceste marcaje?
Vreau sa il reconditionez cat mai corect posibil si am zis sa incep cu partea optica. Pentru partea de reglaje electronice voi face un alt thread.

Multumesc anticipat pentru orice sfat.

Andy.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 4:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 6:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salut, eu in primul rand curat un aparat pe exterior cat si in interior cu vata si spirt sanitar. Sa ai grija ce solutii vrei sa folosesti ca sa-r putea sa se stearga scrisurile de pe el. Pe urma arata urat rau de tot. La butoane si potentiometre daca nu ai ceva spray pt. contacte este bun si petrolul.
Daca vrei sa ii dai si un luciu dupa o curatare poti aplica un strat de lac incolor. dar asta neaparat cu spray ca cu pensula iese urat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
clauelf



Conectat la: 17 Iul 2007
Mesaje: 312
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Spirtul este mai problematic pentru faptul ca poate produce stergerea scrisului. Se poate folosi cu succes pentru inceput solutie pentru sters ecranele LCD, iar la final polish 3M auto profesional, varianta pentru luciu sau varianta pentru zgarieturi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Joi Feb 19, 2009 9:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

BU-CA-TzE-LE facut....apoi spalate in apa cu detergent si puse la uscat Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Vin Feb 20, 2009 2:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
BU-CA-TzE-LE facut....apoi spalate in apa cu detergent si puse la uscat Very Happy


Asta as face si eu - odata pt ca riscul stergerii este mult mai mic - si poate fi curatat mult mai bine pe sub butoane si alte imbinari - as recomanda sa le lasi citeva ore in apa calduta cu detergent inainte sa le cureti. Atentie sa nu se atinga diversele parti intre ele ca sa nu se zgarie, foloseste un vas de plastic. Poate ar fi bine sa incerci cu o piesa inainte de a incepe - cu grija sa vezi ca scrisul nu se ia.
Citeodata am curatat mizerii care nu se lasau cu periuta de dinti electrica si pasta de dinti (dar nu am incercat asta pe aluminiu)

Cand ai terminat pune-i un plasture Nicorette Smile

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Vin Feb 20, 2009 10:02 pm    Titlul subiectului: mag Raspunde cu citat (quote)

Hey , ce sony? Ale mele stau in fum zilnic si nu au (inca ) nimic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Sam Feb 21, 2009 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

kilaru_de_coduri a scris:
BU-CA-TzE-LE facut....apoi spalate in apa cu detergent si puse la uscat Very Happy


Metoda este foarte buna si a dat rezultate excelente pana azi.
Insa NU recomand folosirea ei la amplificatoarele Technics seria Z(1-....)
tocmai am incercat sa curat bordul la un SU-Z1 si m-am trezit cu literele in chiuveta Twisted Evil
Chiar nu am nici o explicatie,arata superb inainte de a incerca sa spal bordul. Confused
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 10:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fluffy38 a scris:
kilaru_de_coduri a scris:
BU-CA-TzE-LE facut....apoi spalate in apa cu detergent si puse la uscat Very Happy


Metoda este foarte buna si a dat rezultate excelente pana azi.
Insa NU recomand folosirea ei la amplificatoarele Technics seria Z(1-....)
tocmai am incercat sa curat bordul la un SU-Z1 si m-am trezit cu literele in chiuveta Twisted Evil
Chiar nu am nici o explicatie,arata superb inainte de a incerca sa spal bordul. Confused

Au cazut literele datorita folosirii apei calde, la fel am patit cu un deck cu fata din aluminiu. Am incercat sa-i spal fata, cu sapun si apa calda. De atunci folosesc aceeasi metoda, dar apa rece! Very Happy

_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Mar Feb 24, 2009 1:09 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutari si multumesc pentru raspunsuri!
kilaru_de_coduri a scris:
BU-CA-TzE-LE facut....apoi spalate in apa cu detergent si puse la uscat Very Happy


Cam asta m-am apucat sa fac... Mai trebuie insa sa gasesc un lubrefiant bun ca sa pot unge inapoi componentele transportului.
...si un set de imbusuri mici.

Citat:
Hey , ce sony? Ale mele stau in fum zilnic si nu au (inca ) nimic.

Este vorba despre un Sony 765 Very Happy.

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
andyc



Conectat la: 14 Dec 2005
Mesaje: 520
Locatie: bucuresti ex_nick: andy_barosanu

MesajTrimis: Sam Feb 28, 2009 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am tot curatat si iese foarte frumos! Abia astept sa il vad montat! Very Happy
Am ajuns insa la motorare. Cu ce le curat pe astea? Mi-e cam frica sa le bag in apa...

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
kilaru_de_coduri



Conectat la: 03 Mar 2006
Mesaje: 1530

MesajTrimis: Sam Feb 28, 2009 1:07 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu au nici pe draq....smecheria este sa nu le tii foarte mult timp la apa, eu am spalat motorase cu perii o gramada, cele in C.A. nu au de suferit, daca poti desfa-l bucati si greseaza-i lagarele cu vaselina fina.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community