FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pareri Canon Powershot SX1iS

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2008 8:24 pm    Titlul subiectului: Pareri Canon Powershot SX1iS Raspunde cu citat (quote)

Vreau sa cumpar sapuniera asta ca back-up la aparatul actual Canon 40D.
Sunt situatii cand nu pot sau nu vreau sa car toata trusa de obiective cu DSLR-u.
Vreau totusi sa fac poze informative mai mult, nu artistice, fara pretentii deosebite cu un aparat multifunctional usor de transportat si utilizat.
Ma incanta ca are focala 28-560 !!! si foarte interesant filmeza full-hd 1080p.
Stie cineva daca merita , la testat cineva, ce probleme sau lipsuri are?in ce format stocheaza filmarea HD si cum este in comparatie cu o camera video full-hd?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 24, 2008 8:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Vespa



Conectat la: 29 Sep 2008
Mesaje: 59
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Lun Noi 24, 2008 10:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu ma gandeam de back-up sa cumpar G10.
Parca imi inspira mai multa incredere. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 09, 2009 8:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana la urma l-am cumparat sa fac experiente pe piele mea daca tot nu am gasit multe referinte.

Ce este bun:
-zoomul optic 20x este impresionant atat la poze cat si la filmarea HD si are stabilizare IS ultrasonica USM! adica super rapida si super silent.
-se misca relativ rapid la focalizare cat si la operare.
-usor de utilizat cu acces facil la reglajele de expunere si diafragma singurele utile la astfel de camera, restul fiind pe automat.
-calitatea imagini este buna, insa nu se compara cu 40D, culorile si white-balansul sunt chiar bune, sharpul deasemenea.
-filmarea full-hd este punctul forte, la lumina naturala nivelul de detaliu si culorile sunt grozave, miscarea este redata mai prost cu un fel de flicker la panoramare, per total impresionant comparabil cu orice camera video full-hd, daca nu chiar peste cele ieftine.Oricum camere video pentru amatori full-hd cu zoom optic 20x nu sunt la indemana oricui.
-sunetul captat este incredibil de la subjoase care fac ca subwooferul sa duduie de speriat pana la detalii fine precum fosnete sau troscanituri si voci extrem de reale.

Puncte slabe:
-nu este chiar compact ajunge cam cat un 350D ca dimensiuni si greutate
-cu toate ca are senzor C-MOS imaginea are zgomot la ISO peste 100 ( binenteles ca il compar cu 40D nu cu vreo sapuniera), zgomot ce apare si la filmare in conditii de iluminare scazuta.
-lentilele nu sunt grozave, la extermitati au aberatii cromatice.
-consuma rapid acumulatorii si cardul SD la filmare full-hd.

Ce este ciudat nu inteleg cum poate scrie pe cardul SD la filmare un bitrate de 40mb/sec ...atat arata playerul cand redau streamul AV codat .MOV. Poate filma continuu full-hd pana la 15 minute fiind limitat de formatul FAT32 al SD cardului.
Ca o concluzie imi place jucaria are exact ce imi doream si imi depaseste asteptarile pe partea de filmare fiind intradevar multifunctional.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 09, 2009 10:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multe point and shoot papa acumulatorii rapid, deoarece se bazeaza f mult pe LCD si pe Blitz.
La aceleasi setari(ISO, f number, timp expunere) SLR-ul a iesit cu un f-stop mai luminos.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 09, 2009 11:33 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Consumul este mare la filmare deoarece are activat permanent autofocusul si IS iar procesorul Digic4 proceseaza la greu sa obtina si sa scrie pe card in format .MOV compresat asta fara sa mai pui ca LCD este aprins.
Nu se pot compara pozele cu DSLR , asa doar ca sa ne aflam in treaba zgomotul la ISO 200 este mai mare ca la ISO 800 la 40D.Si asta nu e tot, dinamica imagini si finetea culorilor este alta la 40D.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community