FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sonorizari nunti
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
tito



Conectat la: 19 Feb 2005
Mesaje: 233
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 21, 2008 12:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe aici te-ai uitat? http://www.avstore.ro/cerwin-vega/
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Noi 21, 2008 12:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
lsummer



Conectat la: 19 Aug 2008
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Mar 12, 2009 12:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

buna!

am revenit dupa o lunga perioada si as dori sa continuam discutiile pe acest topic

-cu boxele profesionale m-am lamurit:cele de la JBL si RCF sunt cele mai bune, insa as vrea sa ma sfatuiti care sunt mai bune cele active sau cele pasive
-as vrea sa va mai intreb in legatura cu muzica ce o puneti la nunti, botezuri etc. ma refer la calitatea mp3-ului:e de ajuns un btrate de 128kbps cum se aude un mp3 de 128kbps intr-un sistem profesional de sonorizare?;sau sunt necesare pt. o calitate a sunetului mp3-uri de 320kbps?
sau folositi doar audio cd?

astept raspunsuri
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
floxy



Conectat la: 02 Iul 2006
Mesaje: 57
Locatie: Alba Iulia

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 8:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare,

Inteleg ca nu ai ajuns sa folosesti inca pentru sonorizari boxe active. Cred ca daca o faceai puteai sa-ti dai seama de diferente. Nu ma consider un profesionist in ale sunetului, dar am cateva evenimente sonorizate atat cu boxe pasive cat si active.
Iti prezint cateva avantaje pentru fiecare categorie urmand ca tu sa deduci minusurile pentru fiecare in parte.
Boxe active:
- sunt mai bine protejate decat cele pasive deoarece producatorul reuseste de cele mai multe ori sa le doteze cu amplificatoare care nu dauneaza difurilor;
- sunt usor de manevrat chiar daca au cu cateva kg mai mult decat cele pasive;
- castigi spatiul care pentru cele pasive era luat de un amplif;
- uneori pretul este mai avantajos pentru active vs pasive;
Boxe pasive:
- mobilitate mai buna. Tragi doar un cablu si nu depinzi de priza 220V;
- rezerva de putere mai mare in cazul in care ai amplif pe masura;
- pe distante mari semnalul este transmis mai bine pt pasive vs active;
- o eventuala reparatie este mai ieftina decat la cele active.

Sper ca cele de mai sus sa iti fie de folos in luarea deciziei. Parerile sunt impartite, personal as merge pe cele pasive.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 9:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lsummer a scris:
buna!

am revenit dupa o lunga perioada si as dori sa continuam discutiile pe acest topic

-cu boxele profesionale m-am lamurit:cele de la JBL si RCF sunt cele mai bune, insa as vrea sa ma sfatuiti care sunt mai bune cele active sau cele pasive
-as vrea sa va mai intreb in legatura cu muzica ce o puneti la nunti, botezuri etc. ma refer la calitatea mp3-ului:e de ajuns un btrate de 128kbps cum se aude un mp3 de 128kbps intr-un sistem profesional de sonorizare?;sau sunt necesare pt. o calitate a sunetului mp3-uri de 320kbps?
sau folositi doar audio cd?

astept raspunsuri


Cele mai bune boxe pentru asculta empetrei sunt ercefe și jebele ( seria jereix rulez ). Eu cred că 128Kbbs este prea beton și cred că nu are rost să te complici. Merge foarte bine și pe 96Kbbs, dar să nu uiți a pune eq-ul în ve.
Aaa, să nu uit !
Trebuie să iei și dynacord, dacă vrei să îți sune corespunzător. Bagi efectele 5 cu 55 când strigi dedicațiile ca să ai repetiție cu nisip și nimeni nu se va prinde că e nuntă cu dijei.

Mult succes în activitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Mai 19, 2009 1:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Laughing
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
atyclb



Conectat la: 02 Oct 2006
Mesaje: 160
Locatie: Piatra Neamt

MesajTrimis: Mar Iun 16, 2009 3:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

lsummer a scris:
buna!

am revenit dupa o lunga perioada si as dori sa continuam discutiile pe acest topic

-cu boxele profesionale m-am lamurit:cele de la JBL si RCF sunt cele mai bune, insa as vrea sa ma sfatuiti care sunt mai bune cele active sau cele pasive
-as vrea sa va mai intreb in legatura cu muzica ce o puneti la nunti, botezuri etc. ma refer la calitatea mp3-ului:e de ajuns un btrate de 128kbps cum se aude un mp3 de 128kbps intr-un sistem profesional de sonorizare?;sau sunt necesare pt. o calitate a sunetului mp3-uri de 320kbps?
sau folositi doar audio cd?


astept raspunsuri


Nu cred ca pe acest forum o sa gasesti multi punatori de muzica la nunti, dar oameni care se pricep la scule (fie ele si din seria PRO) sunt cu siguranta.
Cu ce ai comparat JBL si RCF si ai ajuns la concluzia ca sunt cele mai bune?

Daca folosesti ca sursa de semnal calculaturul, atunci cel mai bine e sa iti stochezi muzica in format wav.
Daca genurile de muzica pe care le folosesti sunt maneaua si muzica populara cantata de Divertis si Tomis Junior, poti sa folosesti ca player si telefonul mobil.

_________________
One
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Matthers



Conectat la: 25 Iul 2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Sam Aug 29, 2009 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bineinteles ca ar fi de preferat sa pui muzica in format FLAC, dar e ok si un mp3 la 128kbps.
am vzt multe melodii convertite din 128 kbps in 320 kbps care suna prost.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Aug 30, 2009 1:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Matthers a scris:
bineinteles ca ar fi de preferat sa pui muzica in format FLAC, dar e ok si un mp3 la 128kbps.
am vzt multe melodii convertite din 128 kbps in 320 kbps care suna prost.



pai normal ca suna prost in continuare daca il convertesti din 128 in 320 ptr ca ramane in continuare calitate de 128 nu are cum sa iti refaca spectru de frecvente care au disparut cand a fost convertita in 128... cu alte cuvinte nu poti sa imbunatatesti calitatea(upgrade) poati doar sa o downgrade adica daca ai un wav poti sa il faci 320 250 what ever dar daca ai un mp3 la 320 nu poti sa il upgrade la calitate de wav. iti modifica doar encodingu dar calitatea ramane aceiasi. e vorba aia nu poti sa faci bici din kkt si sa mai faca si plici.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Matthers



Conectat la: 25 Iul 2009
Mesaje: 12

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 10:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am spus aia pentru ca stiu multi oameni care le fac din 128 de 320kbps doar ca sa arate ca sunt mai "bune".
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community