FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Tesla NC 430

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 8:01 am    Titlul subiectului: Tesla NC 430 Raspunde cu citat (quote)

Sal all

Am primit recent un pickup Tesla NC 430, este in stare impecabila, mai putin doza care are acul rupt. Am o intrebare: se mai gasesc doze pentru modelul asta? Si daca da, la ce pret? Este bun modelul, merita reparat? (mai am un Concert 2030)
Thx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 8:01 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 9:58 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu-ti recomand, doza originala este mult sub calitatea pickup-ului.
Eu am luat o doza Shure N97 parca si sunt foarte multumit.
Intre timp am mai luat un NC430 cu doza originala si am facut comparatie cu SHURE: nici o legatura, sunt din filme diferite..
Daca totusi o doresti pe cea originala, ti-o vand cu 50 lei.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 10:03 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hi&Fan, sunt curios dacă doza aia Shure ar fi compatibilă și cu Lenco-ul meu...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 10:30 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si cu Unitra GS-424-ul meu Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 10:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si dintre doza de Tesla originala si cea de Unitra (M140) care suna mai bine? Daca doza de Tesla suna cel putin la fel ca cea de Unitra, sunt multumit. Doza Shure N97 cat costa si de unde pot sa cumpar? Trebuie facute modificari? Thx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
BV



Conectat la: 14 Sep 2005
Mesaje: 898

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 11:45 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

„sunt curios dacă doza aia Shure ar fi compatibilă și cu Lenco-ul meu” – (Rycher)

Vă puteți orienta:

http://www.garage-a-records.com/cart.html

http://www.nextag.com/shure-phono-cartridge/compare-html

Dozele MM, cu sistem de prindere clasic, în două șuruburi, se deosebesc prin greutate, forță de apăsate, formă a vârfului acului (sferic, oval, daltă) etc., toate reglabile. Dozele sunt un fel de microfoane. Așa cum microfoanele dinamice, cu bobină, sună diferit, tot așa și dozele, dar într-o marjă rezonabilă. Dozele Tesla sunt destul de bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 21, 2009 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fredy20 a scris:
Si dintre doza de Tesla originala si cea de Unitra (M140) care suna mai bine?

Habar n-am, doza Unitra n-am mai ascultat din '84 si nu mai tin minte care era diferenta, dar imi amintesc asa ca prin vis ca parca Tesla era mai buna. Drept e ca preul de doza era facut de mine si "tunat" pe Tesla, e posibil sa nu se fi potrivit pur si simplu cu Unitra.
fredy20 a scris:
Doza Shure N97 cat costa si de unde pot sa cumpar?

Eu am luat-o de la un user cunoscut de pe forum cu vreo 250 lei, daca nu gresesc. Una noua e spre suta de euro, cred.Nu-ti recomand sa cumperi de la necunoscuti, este destul de delicata si greu de verificat pana n-o probezi pe pickup. gasesti pe la Muzica si pe la diverse alte magazine din zona (cred ca au si la Senia), de asemenea poti cauta prin zona Academiei.
fredy20 a scris:
Trebuie facute modificari?

Nu , e suficient sa slabesti suruburile si sa schimbi dozele. Instructiuni de reglaj gasesti in cutia dozei noi.
Doar ace gasesti la Telezimex(ASWO).

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Mie Apr 22, 2009 5:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Doza de unitra se potriveste pe Tesla fara modificari? Thx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Apr 22, 2009 9:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fredy20 a scris:
Doza de unitra se potriveste pe Tesla fara modificari? Thx


Daca vorbesti de o doza electromagnetica, are sistem de pridere cu doua "urechi" in partea de sus si patru picioruse, atunci ar trebui sa se potriveasca.
Am o banuiala, totusi, ca doza de tesla originala ar trebui sa fie ceva mai buna.

Daca totusi vrei sa-ti faci de lucru, ar merita poate sa-ti cumperi o doza ceva mai scumpa. De exemplu Ortofon super om-10, era vreun milion si ceva - marele avantaj la seria asta e ca poti face upgrade schimband doar acul cu unul de om-20, 30 etc. Suna interesant, doar un pic cam subtire pe partea de bas.

Bratul de la Tesla e usor, probabil orice doza care are nevoie de o forta de apasare de maxim 2-3 (sa zicem) e buna. Orice doza ti-ai cumpara insa, merita sa te documentezi putin cum sa reglezi pick-up-ul.

_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Mie Apr 22, 2009 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit o doza Unitra MF 104. Prinderea la pickup e cu 2 suruburi sus , iar capul are mufa cu 4 picioare care intra in brat. Sper sa mearga...
Nu vreau sa investesc foarte mult, daca as fi vrut imi luam un Omnitronic cu 100 euro Smile dar... lipsa de fonduri...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Lun Apr 27, 2009 3:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am primit doza, am montat-o si se potriveste.
Am 2 nelamuriri:
- cum sa reglez bratul
- suruburile de prindere de la tesla erau prea lungi, asa ca am pus ce am avut... Am observat ca suruburile originale nu se lipesc de surubelnita (nu se magnetizeaza), cele montate de mine da. Ii poate face rau dozei?
PS: ma poate ajuta cineva cu 2 suruburi de doza Unitra? Thx
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 27, 2009 7:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fredy20:
Citat:
suruburile de prindere de la tesla erau prea lungi, asa ca am pus ce am avut... Am observat ca suruburile originale nu se lipesc de surubelnita (nu se magnetizeaza), cele montate de mine da. Ii poate face rau dozei?

Da, o poate magnetiza daca suruburile sunt magnetizate.
Si apoi, greutatea suplimentara a suruburilor din otel fata de cele originale din aluminiu s-ar putea sa-ti dezechilibreze prea mult bratul si sa nu-l mai poti echilibra corect.
Echilibrarea e destul de simpla: cu bratul coborat , fara disc (si eventual fara platan, pentru inceput, pana prinzi ideea) se regleaza contragreutatea mobila din capatul bratului opus dozei pana cand bratul ramane in echilibru stabil, orizontal.
Se tine fixa contragreutatea si se roteste inelul cu marcajul greutatii de apasare pana cand cifra "0" (zero) vine in dreptul marcajului de pe brat.
Inelul respectiv poate fi rotit pe contragreutate, nu e fix.
Acum se roteste contragreutatea pana cand in dreptul reperului se afla cifra dorita , circa 2-2,5, conform specificatiilor de mai jos, luate din manualul de utilizare original (eu tin minte ca mergeam cu 1,5-1,8 cu doza originala) :



alimentare 220V/ 50 hz
cons 40W
turatie platan 33/45
deviere de la turatia nominala max +/- 1,8%
variatia max +/- 0.2 %
raport semnal /zgomot max -34 db
diametru si materialitate platan -260 mm - 1 kg
forta apasare ac 20..25 mN - ptr doza orig
caract la doza 50 hz -12.5 khz in zona 10 db
sensibilitate min 0.8 mv

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
fredy20



Conectat la: 08 Mar 2009
Mesaje: 120
Locatie: Tg Jiu

MesajTrimis: Mar Apr 28, 2009 10:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mersi. Am gresit eu: suruburile nu unt magnetizate, pot fi atrase de magnet (si de doza) spre deosebire de cele originale (surubelnita era magnetizata (ca orice surubelnita...) . Dar am observat ca si manerul de care prind bratul (sau cum ii spune...) este metalic si este atras de doza, deci cred ca ramane doar varianta cu greutatea.
Sper sa ma ajute cineva cu 2 suruburi de doza de Unitra Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community