FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
diferenta intre sunetul pe 4 ohmi si cel pe 8 ohmi?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai nu mai vinzi boxele?Crezi ca boxele au sa-si schimbe amprenta sonora daca cer mai mult curent de la amplif?S-ar putea,dar nu drastic.Sincer, decat doua electronice CA - receiver 5.1 si amplif stereo CA, nu mai bine de bani celor doua iei un receiver 5.1 dintr-o gama superioara a altei firme, poate mai capabil si pe stereo?Asta, daca le iei de noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:15 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 1:41 am    Titlul subiectului: pai Raspunde cu citat (quote)

in gama de pret 840a....ce poate fi mai bun pe stereo?(chiar si in cadrul unui receiver)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 8:04 am    Titlul subiectului: Re: k Raspunde cu citat (quote)

gaby20052005 a scris:
'la subiect' tot nu e la subiect,ca marea mea nedumerire era alta.dar multumesc toturor pentru implicare.
ps. raspunsurile 'la subiect' sunt de mare efect.ca berea rece pe gatul uscat.
ca sa ma spovedesc voua,am 4 boxe kef iQ3 si una de centru.faza(nu ce lunga/scurta,nu nulul si nici trifazic nu ma refer) e ca vreau sa-mi schimb ampliful si sa trec de la yamaha la cambridge audio.proiectul e urmatorul:
vreau sa-mi iau un receiver ca 5.1(ca sa pastrez boxele) si un ca 840a,ca sa ascult MUZICA.in momentul in care voi folosi 840a-ul, planul e sa trec pe fatza boxele folosite ca surround si sa am o pereche pe fiecare parte(doar ca din 8ohmi se vor face 4 pe fiecare parte - boxele fiind de 8 ohmi bucata).
de aici micile mele curiozitati.


Raspunsul meu a fost la subiect, adica sunt de preferat boxele pe 8 ohm in genral(la intrebarea te complet genrala).

Ce vrei sa faci tu acolo nu are nici o treaba cu intrebarea din titlu decat vag.
Problema legarii in paralel a boxelor e mult mai vasata si injumatatirea impedantei este decat un aspect.
Apliful CA 840 este destul de puternic are un taransformator snataos filtraj rezonabil si desi are decat o pereche de finail acestia sunt sanken(200w bucata), deci se poate apropia de 200w in 4 ohm ceea ce e suficient sa conduci 2 boxe Iq3.

Problemele majore vor veni din alta parte si anume interefrente defazaje(filtare de tip pieptane), vei avea 2 surse care emit acelas semnal. Partea nasoala este ca nici nu pot fi plasate datorita formei constructive una peste alta(de preferat boxa de deasupra rasturnata pt a reduce distanta dintre difuzore). Sonstage ,precizie separatie vor cam disprea.
Eu zic ca va trebui sa te decizi ce vrei de la sistemul audio: stereo ,multicanal sau amnadoua.
Nu are rost sa amesteci sistemele, daca mregi pe stereo si vrei sa iei CA 840 cumparai niste boxe pe msaura, daca vrei sa ai si multicanal pstreaza boxele pe care le ai si cumparele un reciver care se potriveste cu ele.
Daca vei amesteca sitemele si nu le vrei face echilibarate si dedicate cu siguranata nu vei fi multumit de rezultatul final raportat la banii cheltuiti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 11:29 am    Titlul subiectului: ok,Katalin Raspunde cu citat (quote)

tu cum ai face in locul meu?vreau sa pun accentul pe muzica/muzicalitate/fidelitate/stereo. - asta ma intereseaza cel mai mult.
zi-mi ce boxe ti-ai lua la 840a.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 11:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca te intereseaza in prinicpal stereo atunici ar fi bine sa te axezi pe acest sitem, cel multicamal fiind doar pt filme si concerte dar complet separat.
Nu am ascultat niciodata acest amplifcator asa ca nu pot sa fac recomandari. In orice caz ar fi bine sa nu te rezumi numai la o anumita firma de amplificatore sau de boxe.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 11:59 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de pus una peste alta tot asa m-am gandit si eu.cea de deasupra intoarsa.si ii fac niste picioruse lungi si late(si mai cobor un pic suportul sau il fac reglabil pe inaltime).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

configuratie
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ma tot chinui sa atasez pozele si nu vrea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

last try
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

de ce spui ca va disparea separatia?adica......care e diferenta intre a lega o boxa de 4 ohmi sau 2 de 8 in paralel?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 12:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problemele sunt de ordin acustic nu electric atunci cand zic ca va disprea spatializarae si focalizarea datorita intereferntlor. Insa daca prin legarea in paralel scade mult impedanta si amplificatorul nu se mai descurca cu boxele atunci acest lucru se va reflecta si acustic.
Pentru stereo de calitate solutia este o preche de boxe, de preferat sa reproduca to spectrul audio (nu legate in parelel, serie e si mai tragic, nu completate cu subwoofer). Si asa este destul de greu sa reglezi un sitem ai sa il faci sa cante muzica cu cat adaugi mai multe variabile cu atat mai mare sanasa sa sune prost.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kappa_ii



Conectat la: 22 Sep 2004
Mesaje: 1285
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 2:30 pm    Titlul subiectului: aha Raspunde cu citat (quote)

salut
daca vrei 840A am eu unu de vanzare
si apropo de sanken - 840A are 10 finali sanken de 200w si 60000uF filtrare / 2 pentru canal .

deci nu are cite o pereche - consuma maxim 800va . - are 2 trafuri toroidale - 1 pentru final si 1 pentru preamplificare .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
gaby20052005



Conectat la: 29 Iun 2009
Mesaje: 30
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 4:10 pm    Titlul subiectului: sal Raspunde cu citat (quote)

ti-am dat add la mess
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 7:46 pm    Titlul subiectului: Re: diferenta intre sunetul pe 4 ohmi si cel pe 8 ohmi? Raspunde cu citat (quote)

gaby20052005 a scris:
voi ce credeti?


Eu cred ca nu este nici o diferenta pt ca nu exista sunet pe 4 ohmi. Si nici pe 8ohmi.

...dar vezi sa nu legi un amplif pe 8ohmi la o noxa de 4ohmi pt ca iese un sunet pe 2ohmi

PS: eu am la priza un curent pe 90db.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Dum Iul 05, 2009 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

noxa = boxa
_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4  Urmatorul
Pagina 2 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community