FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Problema fasait Akai GX 4000D
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Iul 07, 2009 6:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am primit si akaiul cel argintiu.Tot gx 4000D.
Pe source, cu potentiometrele la 0 si fara nicio sursa de muzica cuplata la el tot se aude un fasait.Probabil asa ar trebui sa fie.Cel putin la acesta argintiu nu are fasait proeminent,este mai slab.
Comparativ intre cele 2 (negru si argintiu) :

Negru :
Reda foarte bine, inregistreaza foarte bine.La inregistrare pe o banda foarte buna Deutsche Welle cu curentii vitezei 19 ce ramane pe banda isi pierde putin din inalte.

Argintiu:
Reda foarte bine,are parca inalte si fidelitate putin mai buna decat cel negru.Pe o banda proasta (asta mi-a venit la indemana) si cu curentii vitezei 19 ce ramane pe banda e identic cu ce intra.Deci pe o banda foarte buna rezultatele vor fi mai mult decat foarte bune.

Si am mai observat o mica diferenta intre vu-metrele celui negru si celui argintiu.Daca la cel negru acele sunt egale, pe cel argintiu stangul bate putin mai puternic,dar foarte putin.

Sunt foarte multumit de ele,de amandoua, insa as dori sa mai aflu de la cei care mai detin acest model,daca fasaitul de pe fundal de pe Source este normal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Iul 07, 2009 6:28 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 07, 2009 7:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dj Valy a scris:

Negru :
Reda foarte bine, inregistreaza foarte bine.La inregistrare pe o banda foarte buna Deutsche Welle cu curentii vitezei 19 ce ramane pe banda isi pierde putin din inalte.

Argintiu:
Reda foarte bine,are parca inalte si fidelitate putin mai buna decat cel negru.Pe o banda proasta (asta mi-a venit la indemana) si cu curentii vitezei 19 ce ramane pe banda e identic cu ce intra.Deci pe o banda foarte buna rezultatele vor fi mai mult decat foarte bune.

Si am mai observat o mica diferenta intre vu-metrele celui negru si celui argintiu.Daca la cel negru acele sunt egale, pe cel argintiu stangul bate putin mai puternic,dar foarte putin.

Sunt foarte multumit de ele,de amandoua, insa as dori sa mai aflu de la cei care mai detin acest model,daca fasaitul de pe fundal de pe Source este normal.

Pai bun, nu ar trebuii sa fie absolut nici o diferenta. Aparatele sunt cumva mesterite? Adica, ma refer la alinierea capetelor, piese schimbate si mai ales daca la semireglabilii de pe placuta sunt sigiliile de "scotch" intacte.

_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
Dj Valy



Conectat la: 19 Feb 2007
Mesaje: 144
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mar Iul 07, 2009 9:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ambele sunt foarte bune,sigilate la capete,nu a fost umblat in reglaje.
La cel negru dupa ce l-am luat, i-am schimbat condensatorii originali cu unii noi, cel argintiu ii are inca pe cei originali.
In rest nu au suferit nicio interventie.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Iul 07, 2009 11:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai e treaba cu noi condensatori. Diferentele de sunet, ar aparea daca ai pus condensatori ieftini chinezesti. Cei originali sunt de foarte buna calitate, in 95% din cazuri nu trebuie schimbati, chiar daca aparatul a stat nefolosit.
_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
djmk1988



Conectat la: 21 Iul 2006
Mesaje: 642
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Mie Iul 08, 2009 4:50 am    Titlul subiectului: mg Raspunde cu citat (quote)

Componentele pasive isi pierd din calitati in timp. La condensatorii electrolitici , datorita nefolosirii , se cristalizeaza electrolitul care strapunge armaturile si dielectricul, deci o schimbare a condensatorilor al unui aparat ce a stat nefolosit o perioada larga este chiar recomandata Wink Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community