FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
efectul campului electromagnetic asupra corpului uman

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mariusm



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 12:43 pm    Titlul subiectului: efectul campului electromagnetic asupra corpului uman Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Am o intrebare pe care doresc sa o adresez profilor ce au raspunsuri.
Am tot citit despre efectele undelor radio (cum ar fi cel al antenelor GSM / CDMA), dar in acelasi timp si despre cel al electrocasnicelor: televizoare, frigidere, cuptoare cu microunde, etc.
Daca in primul caz (antenele GSM) sunt poate putine de facut la acest moment (lipsa unei legislatii restrictive, norme etc) pentru a doilea putem face ceva in sensul auto protectiei personale prin plasarea acestor electrocasnice in locurile potrivite. am citit de exemplu ca un TV/monitor emite un camp electromagentic in jurul lui, care are in timp un efect nociv asupra organismului. acesta este adevarul dovedit stintific? Ce se intampla daca intre spatele TV-ului si persoana se afla un perete de beton. Poate proteja acest perete organismul uman de efectului campului respectiv.
Orice comentariu pe marginea acestui subiect va fi apreciat.
Cu multumiri!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 12:43 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
NeXuS3



Conectat la: 05 Noi 2004
Mesaje: 624
Locatie: TEL 0766 332366

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca peretele este facut din Beton armat, teoretic ar trebui sa ecraneze intr-o anumita masura campul magnetic Idea
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
TBD



Conectat la: 16 Iul 2003
Mesaje: 100
Locatie: .ro

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 4:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

eu stau la servici deasupra unui transformator de substatie (parca asa ii zice). a trebuit sa schimbam monitoarele pe TFT ca aveau un flicker de nu puteai sa te uiti la ele 5 secunde.

... atata stiu ca durerile de cap sunt mai dese decat de obicei Crying or Very sad
s-au facut N masuratori si cica "suntem in limitele admise"

+ zgomotul in surdina al transformatorului.

eu zic ca, daca poti, sa limitezi pe cat posibil vecinatatea de TV/monitoare/...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariusm



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 5:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de raspunsuri.
Inteleg ca un perete de beton poate ecrana intr-o oarecare masura acest camp, dar cat de mult. este oare safe?
In cazul meu, pe peretele din living comun cu cel al vecinului am o canapea.
Dincolo de acel perete se afla TV-ul vecinului (chiar in spatele canapelei mele
, separarea fiind practic facuta de perete). Cam greu sa incep sa mut mobila pe acest considerent, dar daca pot fi afectat de acel camp emis de TV-ul vecinului, prefer sa renunt la aranjamentulu curent pemntru unul mai bun.
Este si motivul pentru care am cerut si alte pareri.
Are rost sa ma preocupe atat de mult acest efect - in aceste conditii - sau nu?
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 5:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu are nici un rost .

Radiatia electro-magnetica produsa de un televizor este cam de 0,00001mW.

Un emitator radio in banda FM emite cu 1Kw cel putin , adica de 100 de milioane de ori mai puternic .

Sa nu mai povestesc de Radio Romania ce emite cu vreo 50Kw . Daca legi un bec de 12V/5w la doua sirme de 2 m si infigi una in pamint pe linga antena de emisie , se aprinde becul . Asa de mare este cimpul .

Cind vorbesti la telefonul mobil iti expui creierul la un cimp de microunde de circa 200.000 de ori mai mare ca la un amarit de televizor .

Eu zic sa stai linistit .

P.S. Ar mi fi o solutie .
Daca tot vine Mos Craciun , poti face cadou vecinului un TV cu cristale lichide si ai scapat de radiatii Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariusm



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 5:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Multumesc.
Raspunsul tau este reconfortant.
Indraznesc inca o intrebare? Exista cumva la noi pe piata un dispozitiv de masurare a radiatiei electromagnetice (EMF). am vazut asa ceva pe internet, in state http://www.wired-2-shop.com/joneakes/ProductDetail.asp?ProdID=16&nPrdImageID=&CatID=4

... pe care sa il pot folsoi acasa pentru determinarea zonelor afectate de astfel de radiatii?

O seara buna
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 6:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chestia aia pare a fi o jucarie destinata identificarii cablurilor de curent electric din pereti .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mariusm



Conectat la: 29 Noi 2004
Mesaje: 9

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 6:54 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cel mai probabil asa si este.
Stii cumva de ceva macar asemanator la noi?
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
puf



Conectat la: 07 Dec 2003
Mesaje: 1537
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Dec 14, 2004 9:23 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit cu radiatia electromagnetica casnica nu e periculoasa pentru sanatate ,doar cum spunea djdna doar statiile radio de emisie sint periculoase.
Televizorul cu tub cinescop radiaza intradevar doar in fata unde fascicolul de electroni loveste luminoforul si se produc emisii electromagnetice pina in gama razelorX care pot fi pericoloase pentru sanatate daca stai foarte aproape de ecran si foarte mult timp ,zilnic iar efectul poate apare dupa multi ani de expunere nu imediat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Mie Dec 15, 2004 8:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Problema e complexa .Fac bine,fac rau radiatiile astea!? Corpul uman are puterea de a se adapta schimbarii conditiilor de mediu!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DJ DNA



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 2305

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2004 11:02 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scade potenta iar fenomenul se manifesta mai ales la tinerii sub 25 de ani .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
grigore_35



Conectat la: 01 Dec 2003
Mesaje: 911
Locatie: Calan, jud. HD

MesajTrimis: Joi Dec 16, 2004 1:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am deja 36 asa ca pe mine nu ma mai supara radiatiili astea Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community