FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sony STR-DA1200ES pareri avizate va rog
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
radu02



Conectat la: 08 Sep 2009
Mesaje: 14
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 12:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

salut

ideea e urmatoare : am reciver chiar modelul sony str da 12oo es , insa sunetul pe el suna foarte slabut , boxele sunt bose 5.1 accustimass, dar am urmatoarele intrebari
1 . Puterea ; in manual spune putere consumata 440w ; iar el tot din manual spune 7x100 w rms ???? de unde
2. Cind trec pe modul dolby prologic II/neo / etc, scade volumul in boxe ; de ce ?
3. Sunetul este inchis la volum mic , trebuie sa-l dau mai tare sa inceapa sa se auda mai intepat ( functia de corectii inalte , bass , e vrajeala ) adica strica sunetul
4.sensitivitate , o caracteristica , valoare 150mv , care nu stiu cum trebuie sa fie , mai mare sau mai mica ???? la fel si impedanta 50 kohms
5. la outputs e MAREA PROBLEMA , voltage 2v , e putin e mult iar nu-mi dau seama ,ce se intimpla
pun aceste probleme in ideea ca in viitor sa casc bine ochii cind dau banii pe lucruri de care ma lovesc in viata doar tangential , multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 12:18 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cheloo



Conectat la: 15 Iun 2008
Mesaje: 221
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 2:06 pm    Titlul subiectului: 1200 Raspunde cu citat (quote)

Cand se cumpara un amplificator se asculta si el inainte ca doar nu il cumperi de mobila...
1- una este puterea consumata din retea si alta este puterea debitata pe incinte(110w sunt oi, capre ca watti nu sunt)
2- puterea se imparte la toate canalele (vezi la harman/kardon spre ex AVR335 care l-am avut si eu).una este stereo si alta e multicanal:2*70w sau 7*55w parca avea....in fine,acel sony este un compromis.

Toate bune

_________________
Ascultator de muzica
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Joi Sep 10, 2009 4:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

1.In ideia constructorului , este inposibil ca in 7 canale deodate sa ai nevoie de valoare nominala maxima a fiecarui canal .Este facut un calcul mediu privind uzanta si ponderea fiecarui canal atit pe surse multicanal cit si in regim de mixare pe 7 canale .Ca sa fie treaba mai explicita , sa dam un exemplu : pe fata =2x80w , pe centru 70w, pe surrund 2x60w, pe back S 2x45w ; uite ca s-au facut cei 440w ;daca ajungi la un astfel de consum mai mult nu se poate pentru ca atit dispune traful de furnizat ; intrebare : atunci de ce scrie ca are 100w/canal ? pentru ca este nevoie sa preia virfurile atunci cind este nevoie .

2.Mai pune amanunte .

3.Exista o corectie in lumea audio care se numeste "loudness" care tine cont de sensibilitatea medie a urechi ; in functie de volum , urechea percepe diferit frecventele , mai ales cele joase si inalte ; fie urechea ta nu este standart , fie cei ce au proiectat aveau urechea defecta ... ; studiaza prospectul ca in mod sigur ai variante de ales .

4.Banuesc ca te referi la intrarile analogice ; nu exista un standart dar majoritatea au intrari de 200mV/47Kom ; valoarea de 150mV/47kom deci este apoape ; in mod normal ar trebui sa ai in soft disponibil o corectie a sensibilitatii semnalelor de intrare [inclusiv cele digitale] de +/- 6 dB .

5.Nu inteleg despre ce output este vorba . mai pune lamuriri.

Nu trebuie sa fii doctor in audio cind cumperi piese ; problema este sa alegi piesa cu cel mai bun raport pret/performanta si cu un pret care sa poti tu sa il suporti.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community