FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Akai 635 - Problema diafonie intre sensuri

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dan13l



Conectat la: 14 Apr 2007
Mesaje: 99
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 10:49 pm    Titlul subiectului: Akai 635 - Problema diafonie intre sensuri Raspunde cu citat (quote)

Salut,
Facand in ultima perioada mai multe inregistrari cu Akai-ul meu 635 pe banda am observat ca se aude in pauzele dintre melodii sensul invers, slab dar audibil. Am facut proba folosind o banda stearsa cu demagnetizatorul ca sa nu fie vre-o ramasita de la alte inregistrari pe alte mag-uri si se intampla acelasi lucru atat pe sensul direct si pe cel invers. Am inregistrat pe un sens si am ascultat pe celalalt fara sa intorc banda si se auzea.

M-am uitat la capete si nu am vazut ca s-ar fi umblat la suruburile de reglaj.

As vrea sa imi spuneti care ar putea fi posibilele cauze si metoda prin care as putea rezolva aceasta problema.

Multumesc,
Daniel
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 10:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Colectionaru



Conectat la: 08 Ian 2008
Mesaje: 238
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Aug 31, 2009 11:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asta e una din eternele probleme care apar la magnetofoanele in 4 piste. Ar trebuii sa se auda fff finut, la volum maxim la inregistare cu potentiometrele pe 0. Iti poti da seama f usor daca s-a umblat la capete: pe surubelele care tin capetele, 3 la fiecare cap, trebuie sa fie o picatura de vopsea verde. Asta e singurul mod de a-ti da seama daca e umblat la capete. Picatura de vopsea trebuie sa fie intacta! Vezi urmatoarea poza:

Pentru un sunet perfect, sa nu se mai auda partea cealalta: magnetofon 2 track Wink .

_________________
Traim in Romania, si asta ne ocupa tot timpul!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
pusttiu



Conectat la: 09 Oct 2005
Mesaje: 99
Locatie: iasi

MesajTrimis: Sam Sep 12, 2009 7:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

si la mine am observat ca se aude intre pauze ceva muzica... destul de slab dar inteligibil.... credeam ca este banda naspa...dar o sa fac si eu proba cu o banda inregistrata doar pe un sens.
la mine caputrile si suruburile sunt intacte am verificat deja. Sad

_________________
vaii mii rau !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community