FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ce sa fac?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
criminel



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 9
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 4:56 pm    Titlul subiectului: ce sa fac? Raspunde cu citat (quote)

salutare oameni buni..sunt cam nou pe aici..si am ajuns datorita unor probleme..
prima ar fi ca imi caut de ceva vreme un amplificator de 4 sau 6*120watt din.
evident la mana a 2-a.si am cautata si am cautat..si de curand am gasit cate ceva..dar inainte de a cumpara as vrea sa aud parerea unor profesionisti.(am nimerit bine nu?Smile
am gasit un DENON(4*120)cica...ar fi buna.....
un philips...4*80
si ce mi-a atras atentia in mod deosebit o statie yamaha de 4*120 watt din
care avea puterea absorbita de 600 watt.
acum as dori ceva lamuriri..cat trebuie sa fie puterea absorbita ca statia sa poata sa de 4*120 watt de exemplu?
ce sunt cu statiile care cica ar avea 6*100 dar puterea absorbita este de max 240 watt?
bineinteles ca am fost si la magazine care se respecta..si am gasit statii noi sony,panasonic etc.care ar avea 6*100 dar ca putere absorbita...240 watt...ce sa fie?
iar colac peste pupaza am vazut la lucru o statie 5*100 sony la metro..care m-a lasat mai mult decat dezamagit...si la cap fidelitate si la cap. putere....

acum ce vreau sa fac cu statia:
vrea sa o pun in "concubinaj" cu un mixer in care intru cu semnal de la pc.
este totul ok?se strica ceva?mi-a povestit cineva ca nu s-ar potrivi impedantele;;;;boxele mele sunt pe 8 ohm.
ca si concluzii:
ce statie sa -mi iau..si de unde ...eventual ceva preturi
si daca pot sa intru cu semnal din pc...avand in vedere ca o sa o folosesc la volum mare.
10 x
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 08, 2003 4:56 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 12:35 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce 120W, si nu 100W sau 200W?
Si la ce impedanta boxe, 4, 6, sau 8Ohm?

Asa cum spuneam in alt post:
AbsoluteAudioFan a scris:
la pretu' asta puterea'i o valoare smechera trecuta de producator sa ia ochiu'. In conditii dinamice (reale) nu inseamna mare lucru...

Cred ca ar trebui sa te framante mai mult cum suna:
- pe muzica (ma rog...)
- sau, fiind receiver, si probabil esti pe filme, cum s'aude tipa aia angelica care se bate cu Demi Moore Wink , cand pocneste din degete, si nu cat trage aparatu' din priza, OK?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
criminel



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 9
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 12:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nu vreau receiver..nu am nevoie de radio...vreau doar o putere..de 4*100 sau 4*120....dar sa fie putere DIN.
NU MA INTERESEAZA CUM ISI POCNESTE DEMI MOORE DEGETELE SAU CUM GEME PAMELA ANDERSON..Smile)
Eu vreau sa sonorizez evenimente.max 500m*m(suprafata inchisa)
boxele mele sunt pe 8 ohm]
10 x
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 2:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E clar - nu te intereseaza fidelitatea...
In cazu asta nu'i nevoie de o scula comerciala, ci doar sa'mpinga curent in boxe - sunt kituri si baieti ce fac statii de amplificare...
Si ce SPL spuneai ca ai de la boxe?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Doru



Conectat la: 28 Feb 2003
Mesaje: 597
Locatie: wrong guy, in the wrong place, at the wrong time: the story of my life!

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Randamentul unui etaj clasa B (chiar daca este AB la putere mare lucreaza in clasa B) este uzual 60-70%. In plus, la un amplificator mai consuma si anexele (preamplif, afisaj, telecomanda). Asadar pentru o putere sinusoidala de 100W consumul trece de 180W. Ca sa obtii curat 5x100W ai nevoie de cca 700W putere consumata. Puterea unor receivere este data 5x100W pe considerente de incarcare statistica a coloanei sonore: 50-70% fata, 20-30% centru, 10-20% spatele.
Oricum pentru o sonorizare de sala nu se preteaza amplifuri/receivere uzuale decat intr-o mica masura.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
criminel



Conectat la: 08 Dec 2003
Mesaje: 9
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 3:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vrei sa spui ca nu pot sa am si putere si fidelitate?ma cam indoiesc....
nu stiu ce inseamna SPL.
cat despre boxele mele au 150 w
8 ohm si 300mm diametru dif de bas

am vazut la magazinul muzica o statie MAESTRO SOUND de 2*250 si mi-a spus vanzatorul ca pot sa pun 4*125...
si inca una WORK tot de 2*250 si tot la 12 mil.
care e mai buna ?stiti?
10 x
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Costin



Conectat la: 14 Iul 2003
Mesaje: 970

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 4:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Verba volant, scripta manent !

Ultima modificare efectuata Costin la Mie Ian 04, 2006 12:09 pm, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AbsoluteAudioFan



Conectat la: 12 Mai 2003
Mesaje: 1203

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2003 11:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

criminel a scris:
vrei sa spui ca nu pot sa am si putere si fidelitate?ma cam indoiesc....

Prietene, m'am plictisit sa mi se puna'n gura (text) lucruri pe care nu le'am spus (scris)... Sad
Puterea nu'ti garanteaza fidelitatea, iar tu ai spus:
criminel a scris:
vreau doar o putere de...


criminel a scris:
nu stiu ce inseamna SPL.

Altcineva a fost dragut si a explicat valabil cum stau lucrurile cu SPL. Merci Costin.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community