FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DREAM THEATER-Ce parere aveti de ei?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Kerio



Conectat la: 18 Mai 2006
Mesaje: 318
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mie Noi 18, 2009 10:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primul contact cu Dream Theater a fost in urma cu ceva ani buni,mai precis odata cu aparitia albumului Awake insa interesul real a intervenit in momentul in care am urmarit un dvd educational cu Mike Portnoy,anume Liquid Drum Theater.
Tehnica si geniul acestui tobar m-a facut sa doresc sa ascult tot ceea avea legatura cu numele sau (DT,Liquid Tension Experiment,OSI,Transatlantic...etc) si usor ,usor am ajuns sa imi adaug la colectia proprie aproape toata discografia Dream Theater..

Evolutia acesteia de-alungul timpului a fost intotdeauna una punctata de suisuri si coborasuri.
Au lansat pe de o parte albume de o incontestabila valoare,gen Images and Words,Metropolis:Scenes from...,Six Degrees of Inner Turbulence ,Awake dar si creatii mediocre gen Octavarium,Systematic Chaos,Falling into Infinity si lamentabilele albume cover Metallica si Maiden.
Nu stiu ce anume,dar probabil ca egocentrismul lui Portnoy sau vocea mereu criticata a lui La Brie,baleierea intre comercial si intentia declarata de trupa necomerciala,amalgamul de idei preluate de la trupele de influenta repetate obsesiv pe aproape fiecare album,toate acestea i-au impiedicat sa isi gaseasca o apartententa ,succesul unei trupe prog metal sau respectul cercului select de fani progresiv,in cele din urma nereusind sa se integreze in nici una din tabere.
Din punctul meu de vedere contractul actual cu Roadrunner Records aduce trupa in aceiasi situatie in care se afla la momentul inregistrarii FTI,aceasta casa de discuri delimitandu-i clar orizonturile de creatie si transandu-i o directie muzicala clar influentata de succesul unor trupe gen Trivium,Opeth& Co.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Noi 18, 2009 10:49 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4, 5
Pagina 5 din 5

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community