FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
W.A.S.P.

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 2:01 pm    Titlul subiectului: W.A.S.P. Raspunde cu citat (quote)

constat cu mult regret ca despre show-ul de aseara sau despre vizita WASP in Buc, nu a scris nimeni nimic, pe forumurile de audio.
pacat.

cand eram pustan, WASP erau una dintre acele trupe care pot influenta o generatie (desi perioada lor de glorie maxima cam apusese). printre multe albume de shock combinate cu o atitudine si imagine asijderea (un fel de kiss dusi la extrem), rasare o capodopera comparabila - in opinia mea - cu "the wall", "close to the edge", "a night at the opera" sau "operation mindcrime", "seventh son...", si anume "the crimson idol". munca la acest album s-a intins pe parcursul a 18 luni, insa blackie a reusit un rezultat extraordinar... un album pe care il recomand oricui are o cat de mica legatura cu rockul, si care, pt mine, are o semnificatie profunda, ce mai, un album de suflet.

revenind la evenimentul de aseara, organizat intr-un cort urias (pt un cort), special amenajat in incinta arenelor romane, trebuie sa remarc iar cu dezamagire ca multe fetze cunoscute de la astfel de manifestari au lipsit cu desavarsire...

desi sunetul a fost pe alocuri execrabil - si asta si din cauza sunetistilor care probabil credeau ca sunt la un show pe stadion - totusi atmosfera a fost excelenta, si m-am simtit ca la un concert adevarat din vremurile cand metalul era la mare pret... publicul - desi putin, estimat de mine pe la 8-900 de capete - stia fiecare piesa de la cap la coada, si participa alaturi de trupa la fiecare moment... showul dinamic, tipic WASP, a aratat ca Blackie nu e tras in jos de cei 53 de ani, ci din contra, este la fel de in forma ca de obicei...

piese clasice cu duiumul, plus 2 de pe ultima productie, "babylon", ce nu sunau deloc rau. WASP inca traieste si mai poate scoate albume metalice cu feelingul de acum 20-25 de ani... lumini ok, ce au pus trupa in valoare, si proiectii pe un ecran mare din spatele scenei cu imagini din istoria de peste un sfert de secol a trupei, ce au compensat lispa efectelor pirotehnice probabil riscante in spatiul cam mic al showului.

fac o mica trecere in revista a pieselor ascultate, in masura in care le mai retin de aseara:

1. intro: mephisto waltz - de pe banda
2. on your knees - exploziv, perfecta pt deschidere
3. the real me
4. love machine
5. crazy - de pe noul album
6. babylon's burning - la fel
7. i don't need no doctor
8. wild child
9. hellion
moment "crimson idol" de aprox 20 minute, pe la jumatatea showului, cu
10. arena of pleasure
11. chainaw charlie
12. the idol

au mai fost ceva piese din perioada post "helldorado" pe care eu nu prea le stiu, ceva de pe neon god, daca nu ma insel...

a fost - evident - si i wanna be somebody, unde blackie a impartit publicul in doua, pt cantarea refrenului, showul incheindu-se exploziv cu blind in texas, piesa tipica de caterinca rock'n roll metalizat....

nimic de pe still not black enough, nimic de pe kill fuck die, si de pe headless children doar preluarea real me... se mai putea canta lejer inca 1h peste cele 90 min, cu piese una si una, insa consider ca blackie a ales varianta unui show echilibrat, unde sa existe ultra clasicele optzeciste, sa fie prezentate si piese mai noi de dupa 2000, dar si un moment special dedicat lui crimson idol...

una peste alta, un concert unde un rocker adevarat cred ca avea de ce sa se simta bine, mai ales ca si la standul de bauturi berea era din belsug...
poze de la concert se pot gasi pe site-ul metalfan.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mar Noi 17, 2009 2:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mathe adrian



Conectat la: 05 Sep 2008
Mesaje: 40
Locatie: sibiu

MesajTrimis: Mie Noi 18, 2009 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o cronica reusita,multumim in numele rockului Rock eu astept primul concert notabil la sibiu,nu dispun de fonduri pentru jucat in deplasare.Interesant,chiar mai iese sound-ul wasp dupa atat timp?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Noi 20, 2009 12:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sunetul a fost atroce. Asa sunetisti dobitoci n-am vazut in viata mea. A fost ingrozitor de tare. Mie nici acum dupa 4 zile nu mi-a revenit complet auzul. Nu pot sa inteleg cum pot sa faca ei sunetul. Nu au urechi sa auda ca e varza? Probabil ca au surzit demult ...
WASP suna foarte bine. Cred ca ar fi fost monumental sa-i vezi in anii '80.
Acum insa nu mai exista vocea ragusita care dadea aroma acestei formatii. Concertul mi-a placut, sunetul nu.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Muzica Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community