FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Bookshelf in loc de Center ???

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 3:05 pm    Titlul subiectului: Bookshelf in loc de Center ??? Raspunde cu citat (quote)

Salut

Vreau sa imi construiesc un 5.0 , probabil Monitor Audio sau Wharfedale.

Ma gandeam ca in loc de center sa leg 2 buc bookshelf in serie....parca ar arata mai bine langa LCD 2 boxe micute , care ar scoate sunet la fel (adica ar mere 2 bucati in mono).
Plus ca bookshelfurile is mai "sanatoase" ca si centerulrile . Asa de mici si amarate mi se par centerurile la orice constructie 5.1 , si in contrar au un rol foarte mare in sistem.

Credeti ca ii o prostie sau ii ceva ce merita incercat ??

Multmesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 3:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 3:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce nu mergi pe Mission seria M ?
Cat tine de centru ....nu as face ce vrei tu ...parerea mea :? , as lasa boxa de centru sa-si faca treaba, nu cred ca inlocuiesti in totalitate performantele ei cu cea ce vrei tu sa faci .

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 3:57 pm    Titlul subiectului: Re :Bookshelf in loc de Center ??? Raspunde cu citat (quote)

Salut .....Mersi de raspuns

In primul rand din cate am citit eu , incintele Mission sunt foarte directionale , ii problema cu matchingul recieverului , etc......sunt cam dificile.

In al doilea rand la orice Marca m-am uitat Bookshelfurile sunt mai bine dotate ca si Centerulrile : au raspuns mai larg in frecvente , au difuzoare medii mai mari (la unele identice cu floorstand ex.: MA Br1 si Br5).

Respect
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 7:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Centrul este facut aproape exclusiv pentru voce, nu are nevoie de raspuns in frecventa extins ci doar de medii cat mai curate; mai mult, as putea spune ca-i un lucru bun ca nu coboara prea jos in frecventa.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 9:01 pm    Titlul subiectului: x Raspunde cu citat (quote)

Daca au 8 Ohm, pune-le in paralel. Daca au 4 Ohm, lasa una singura. In cazul filmelor, vocea e preponderenta pe centru. In cazul concertelor, pe langa voce, sunt prezente chitara bas si tobele (premier si toba mare) care dau drive-ul. De aceea un centru bun si mare setat pe large este si scump. De aceea sistemele surround bune sunt si foarte scumpe.(KEur).
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 9:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La sistemele multicanal, conform standardului Dolby, orice frecventa sub 80 hz se duce la canalul dedicat (LFE - Low-Frequency Effects), canal de care se ocupa de obicei subwooferul. Asta e conceptul, de unde si pana unde toba mare in centru, unde ai citit asta ?
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Dum Noi 22, 2009 9:53 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

E nu ma gandeam la ce tobe si cate voci trec prin center....... in schimb ma gandeam la efectele din filme ..... de exemplu in Transformers 1 si 2 chiar la inceput cand intra in cadru stelutele de la Paramount Pictures sunetul respectiv incepe de la Front Left si iti trece prin Center , Front Right , Rear Right si in final se opreste in Rear Left.
Buun spuneti-mi cum se aude cand ai un sistem Wharfedale cu
1.Center de 100W cu 2 difuzoare medii de 10cm
2.Front de 120W cu difuri de 15cm
3.Rear cu un difuzor de 7.5cm

No spuneti-mi cum o sa se auda acelasi sunet cu acelasi tonalitate , cand trece prin difuzoarele de mai sus ???
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 12:15 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca sunt din aceeasi serie da, toate au aceeasi amprenta sonora. Cel putin seria Diamond pe care am ascultat-o in intregime; mai mult ca sigur ca-i valabil si la alte serii de la mai orice producator.
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 23, 2009 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La fel nu prea au cum sa sune toate boxele dintr-un sistem 5.1, deoarece au pozitionari diferite. Poate doar intr-o camera special gandita pt acel sistem, cu dsp-uri, etc ar fi ceva.
Pt majoritatea filmelor chiar nu conteaza insa acest aspect.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Noi 24, 2009 10:33 am    Titlul subiectului: Re: x Raspunde cu citat (quote)

Tiberiu Bako a scris:
Daca au 8 Ohm, pune-le in paralel. Daca au 4 Ohm, lasa una singura. In cazul filmelor, vocea e preponderenta pe centru. In cazul concertelor, pe langa voce, sunt prezente chitara bas si tobele (premier si toba mare) care dau drive-ul. De aceea un centru bun si mare setat pe large este si scump. De aceea sistemele surround bune sunt si foarte scumpe.(KEur).


Eu am avut 2 floorstand pe post de centru legate in paralel inca 2 front si rear tot asa.6 Eltax Concept 600.Bine, niste boxe de toata jalea.Bune doar de bubuiala la Star Wars.Nevasta-mea nefiind o audiofila ,nici nu stie sa dea play la DVD ,mi-a sugerat sa scapam de ele Wink .A avut si ea o contributie in ale Hi-Fi-ului. Very Happy

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Nekron



Conectat la: 30 Noi 2003
Mesaje: 34
Locatie: Cluj-Napoca

MesajTrimis: Mie Noi 25, 2009 11:00 am    Titlul subiectului: Re: . Raspunde cu citat (quote)

pepino_oscar a scris:
E nu ma gandeam la ce tobe si cate voci trec prin center....... in schimb ma gandeam la efectele din filme ..... de exemplu in Transformers 1 si 2 chiar la inceput cand intra in cadru stelutele de la Paramount Pictures sunetul respectiv incepe de la Front Left si iti trece prin Center , Front Right , Rear Right si in final se opreste in Rear Left.
Buun spuneti-mi cum se aude cand ai un sistem Wharfedale cu
1.Center de 100W cu 2 difuzoare medii de 10cm
2.Front de 120W cu difuri de 15cm
3.Rear cu un difuzor de 7.5cm

No spuneti-mi cum o sa se auda acelasi sunet cu acelasi tonalitate , cand trece prin difuzoarele de mai sus ???


Tonalitatea unei familii de boxe e aceeasi, asa sunt gandite ca impreuna sa aiba un sunet omogen. Ideal e sa ai toate boxele din aceeasi familie, sau cel putin fronturile si centerul, satelitii spate conteaza prea putin la filme, doar la muzica multicanal isi fac simtita prezenta serios. Te intrebi cum se aude daca boxele au puteri si diametre a difuzoarelor diferite?Pai se aud foarte bine daca sunt din aceeasi familie. In receiver ai atat setari de delayuri, de frecvente cat si de volum separat pe fiecare canal, asa ca se poate obtine un sunet inchegat.

_________________
Boxe: B&W DM602 S3
Amp:Marantz PM6010 OSE KI
CD player:Marantz CD6002,CD6000OSE LE
Mission Stancette,Supra Rondo
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community