FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Receiver vs. Placa sunet cu iesire analog pe PC

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 10:16 pm    Titlul subiectului: Receiver vs. Placa sunet cu iesire analog pe PC Raspunde cu citat (quote)

Am si eu o problema ..............

Cum nu imi permit amandoua ..... vroiam sa va cer parerea despre 2 posibile variante.

Pentru filme Blu-Ray cu sunet DOLBY TRUE HD si DTS-HD de pe PC :

1. Se face "bitstream" si decodeaza receiverul.....Denon sau Onkyo in jur de 2.000 lei (1.200-1.400 sh)
sau
2. Decodeaza placa de sunet (Asus Xonar HDAV1.3 Deluxe si Auzentech Hometheater HD) si se trimite semnalul analog in receiver. cca.900 lei

Dupa cum se stie placile respective de sunet au D/A 192Khz/24bit.....Sensibilitate 109dB.....certificate THX

Deci in teorie ar fi cam acelasi lucru , amandoua decodeaza formatele noi audio HD si transforma semnalul digital in analog cam cu aceeasi calitate........insa varianta cu placa de sunet ar fi mai ieftin Smile

Vroiam sa stiu daca ar merge si varianta cu placa de sunet->analog ..... in loc de decodare in receiver

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Noi 29, 2009 10:16 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 9:40 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar de ce placa de sunet atat de scumpa?
Eu ies analogic din PC in receiver cu un X-Fi relativ ieftin.
Din moment ce PC-ul are soft pe el care face conversia, nu mai merita investit in receiver modern. Dezavantajul este ca pe receiverele vechi nu ai switch HDMI
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 9:43 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca nu ma insel decat placile cele 2 fac bitstream pe sunet HD din PC prin HDMI, restul placilor de sunet redau ce se poate reda prin interfata tip SP-DIF, adica Dolby si DTS, sau analog 5.1 printr-o conversie DA discutabila care se petrece in PC

De receiver ai nevoie orice-ar fi, pentru ca ai nevoie de amplificare (exceptand situatia cand boxele tale sunt un sistem 5.1 de PC gata amplificat, gen Logitech...)

Asa ca optiunile tale sunt una singura...ia-ti receiver care decodeaza DTS-HD acum, asculti sunet non-HD si peste ceva timp iti iei si placa audio cu suport pentru sunet HD prin HDMI (sau un blu-ray player si scrii materialele de pe PC pe disc)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 10:54 am    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

apanoiu........cele 2 placi de sunet , care stiu sa decodeze formatele hd ....pe care le-am enumerat costa in jur de 9 mill


ttsto
...............am deja un receiver 5.1 Sony STR-DE 875 .....care stie DTS si Dolby Digital.........
.......aaaa...........si inca un aspect , am un ATI HD4870 care face bitstream la Dolby TrueHD si DTS Master HD pana la 6 mb/s ....... ceea ce ar fi destul avand in vedere ca filmele ce o aparut pana acum au 2.5-4.5 mb/s

Deci sau placa sunet , sau schimb receiverul..............??????????

Thanks
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 3:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK, costa, dar cu ce te avantajeaza fata de placa de sunet actuala? Tocmai avantajul lor fata de alte placi nu te ajuta daca nu ai receiver modern.

Care este problema cu setupul actual? Ce placa de sunet ai?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 11:00 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

apanoiu a scris:
OK, costa, dar cu ce te avantajeaza fata de placa de sunet actuala? Tocmai avantajul lor fata de alte placi nu te ajuta daca nu ai receiver modern.

apanoiu
Cum sa nu ma avantajeze fata de placa actuala ???
Acum am X-Fi Xtreme Gamer.........decodeaza Dolby Digital si DTS
Cele 2 placi mentionate de mine.....decodeaza Dolby TrueHD si DTS Master HD

Este o mare diferenta:
Dolby Digital : 640 kb/s
DTS : 1500 kb/s
Dolby True HD : pana la 18.000 kb/s
DTS Master HD: pana la 24.000 kb/s

Ok .....insa filmele ce am pe PC sunt facute pe la 4.500-6.000 kb/s

Deci de la 1.5 mb/s (cat stie placa mea actuala) pana la 4.5 - 6 mb/s (la cat am filmele Blu-ray) este diferenta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
apanoiu



Conectat la: 17 Feb 2004
Mesaje: 483
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 11:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din moment ce iesi din PC pe analogic nu mai conteaza banda aceea, decodarea o face softul din codecuri.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pepino_oscar



Conectat la: 21 Noi 2009
Mesaje: 63
Locatie: Targu - Murea

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 11:11 pm    Titlul subiectului: . Raspunde cu citat (quote)

Exact......
De asta exista Blu-Ray playere (Arcsoft TotalMedia Theater sau Cyberlink Power DVD9) care iti decodeaza sunetul la full ratio.
Si softul respectiv impreuna cu placa iti decodeaza exact formatele HD
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community