FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Cat de mult influenteaza starea de spirit calitatea auditiei

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  

Decisiv
Mult
65%
 65%  [ 21 ]
Destul
25%
 25%  [ 8 ]
Intr-m masura mai mica
6%
 6%  [ 2 ]
Deloc
3%
 3%  [ 1 ]
Voturi totale : 32

Autor Mesaj
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Cat de mult influenteaza starea de spirit calitatea auditiei Raspunde cu citat (quote)

Eu de exemplu am zile cand am senzatia ca sculele se aud relativ prost. In majoritatea timpului e ok, insa mai exista si astfel de exceptii.
Interesant este ca aceste exceptii nu le pot asocia insa cu stari generale fizice sau psihice proaste, ci aparent fara vreun motiv serios.
Totusi, in multe din momentele acelea trebuie sa recunosc ca nu sunt tocmai "in the mood"
Voi aveti astfel de momente ? La voi cum se manifesta in privinta modului de perceptie al sunetului, al muzicii ?

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 4:53 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 6:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calitatea auditiei este afectata foarte mult de starea de spirit dar si de oboseala fizica/psihica. In general nu am avut impresia ca sculele suna mai prost - poate cu exceptia zilelor in care am stat mult pe afara in imensul zgomot de fond al orasului si aveam urechile efectiv infundate. La mine starea de spirit determina genul de muzica ascultata, probabil daca as asculta acelasi gen indiferent de stare as observa si diferente de sunet. Smile
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 6:12 pm    Titlul subiectului: Re: Cat de mult influenteaza starea de spirit calitatea audi Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:

Interesant este ca aceste exceptii nu le pot asocia insa cu stari generale fizice sau psihice proaste, ci aparent fara vreun motiv serios.

Cred ca te-ai pripit un pic la exprimare. In mod evident doar ''stari generale fizice sau psihice proaste'' pot fi ca factori de influientza, chiar daca nu sti cum sa le ''apuci'' sau sa le descri ca sa le mai dizolvi un pic ca si intensitate...
De obicei cand sunt momente nepotrivite pentru ce ascult in general, muzica are o prezentza mai ''opaca'' si neinteresanta ca si prezentza sonora.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
fluffy38



Conectat la: 04 Iun 2006
Mesaje: 789
Locatie: Lugoj

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 7:54 pm    Titlul subiectului: Re: Cat de mult influenteaza starea de spirit calitatea audi Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
Eu de exemplu am zile cand am senzatia ca sculele se aud relativ prost. In majoritatea timpului e ok, insa mai exista si astfel de exceptii.


Nu am patit niciodata asa ceva,insa au fost zile cand muzica pe care o ascultam nu-mi trezea nici o senzatie.

cosminbro a scris:
Interesant este ca aceste exceptii nu le pot asocia insa cu stari generale fizice sau psihice proaste, ci aparent fara vreun motiv serios.


Referindu-ma strict la ce am scris mai sus,este adevarat ca nu reuseam sa gasesc nici eu un motiv serios.

cosminbro a scris:
...La voi cum se manifesta in privinta modului de perceptie al sunetului, al muzicii ?


Vezi ca sunetul si muzica sunt doua lucruri total diferite intre ele care au un numitor comun...sculele Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
c6t9



Conectat la: 12 Feb 2004
Mesaje: 2008
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 9:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cosmin_C a scris:
Calitatea auditiei este afectata foarte mult de starea de spirit dar si de oboseala fizica/psihica.

In general nu am avut impresia ca sculele suna mai prost - poate cu exceptia zilelor in care am stat mult pe afara in imensul zgomot de fond al orasului si aveam urechile efectiv infundate.

La mine starea de spirit determina genul de muzica ascultata, probabil daca as asculta acelasi gen indiferent de stare as observa si diferente de sunet. Smile


+1

daca sunt obosit, nu mai ascult muzica pt ca adorm imediat, INDIFERENT cat de tare e data sau ce e.

asta e o problema cand te duci la cineva sa asculti un sistem. cum ai intrat pe usa, hai sa ascultam. ce sa asculti nene, ca mie imi bubuie urechile, "canta" boxele si cu aparatele inchise.

identic.

_________________
nu am nici o putere. fie ce-o fi.
cata...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Calitatea ramane calitate. Oricat de rupt in gura ai fi, o armonica bine plasata in spatiul intraauricular transmisa pana la vestibul si cohlee, gadilind primul neuron din ganglionul Corti si de aici mai departe spre cerebel, fac si mortii sa tresara. Aici intervin inginerii [accuphazici], sculele, miile de euroii date fara rost.
Terapie prin sunet - relaxare.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 09, 2010 12:10 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pentru mine starea psihica conteaza mult. Atat in alegerea muzicii pe care vreau sa o ascult, cat si a ceea ce percep cand o ascult. In general daca sunt preocupat de ceva, prost dispus, deprimat, nici nu am chef sa ascult, iar daca totusi ascult va fi intotdeauna ceva violent, zgomotos, cu atac, fie electronica, fie rock sau rock alternativ si nu ascult deloc sunetele, ca sa zic asa, ci muzica. Nu prea ma mai misca atunci o voce redata perfect, o coarda de bas care vibreaza etc., vreau doar sa simt energia din muzica.

Daca sunt mai bine dispus, poate fi orice de la pop la world music, atunci am chef si de detalii si fineturi. Iar daca sunt chiar linistit, atunci si ceva mai melancolic, mai jazzy, ceva chillout/lounge si ascult atat muzica cat si prestatia sculelor.

Daca insa ma duc undeva sa-mi fac o idee despre niste scule, atunci sunt atent la felul in care redau muzica, nu prea mai are de-a face nimic cu starea de spirit, dar e ceva cu totul diferit de felul in care ascult acasa.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 09, 2010 12:48 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am observat si eu asta, si la mine starea de spirit influenteaza auditia. Cateodata chiar foarte mult. Sunt dati in care mi se pare ca se aude bine, cald detaliat si placut, ma invaluie muzica si o savurez cu placere, si sunt dati in care mi se pare ca se aude prost si strident si nu sufar sa dau prea tare, si soundstage-ul din fata dispare, si se aude sec. Adica uneori aud mai multe detalii, basul mai adanc si nu ma supara inaltele, alteori e invers. De-aia si nevoia de a asculta genuri cat mai variate

Pentru mine o singura auditie mi se pare irelevanta pentru evaluarea unei componente, deoarece a doua zi o sa mi se para ca se aude putin altfel, si tot asa...
Nu vreau sa fiu inteles gresit, diferenta e mica intre obosit/odihnit, dar am descris-o ca fiind mare deoarece sunt atat de obisnuit cu sistemul meu si mi se pare mare.
Cel mai bun sfat pt cumpararea unei componente noi este "mergi si asculta-le cu urechile tale". Cred ca atunci cand o sa-mi schimb boxele, si o sa merg sa ascult la dealer in showroom inainte (sau la magazin sau de unde le-oi lua), o sa stresez persoana respectiva cu mai multe vizite, in care o sa ascult mereu aceleasi boxe iar si iar, ca sa fiu eu sigur ca nu ma inseala urechile. Smile

Cred ca pe langa oboseala are o legatura si cu variatia tensiunii arteriale, nu in sensul de boala ci variatiile normale care au loc in cursul zilei, din motive variate. Adica nu vi se pare ca in anumite momente va tiuie urechile parca ceva mai tare ?
De aceea cateodata la auditii poate fi binevenit (depinde de caz) un pahar de vin. Smile
Era si un topic mai vechi unde era pomenit acest aspect
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=135
AbsoluteAudioFan a scris:
ce conditii trebuiesc indeplinite pt. a avea parte de o auditie de calitate (in ordinea scaderii importantei):
1. starea psihica (uneori un pahar de vin, accesoriu arhicunoscut si obligatoriu pt. un impatimit audiofil/entuziast, ajuta Wink )
2. materialul ascultat (muzica in sine)
3. calitatea inregistrarii
4. zgomotu' ambiental
5. conditiile de mediu (camera si tot ce vine de aici)
5. echipamentu' propriu-zis

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kaav



Conectat la: 11 Mai 2008
Mesaje: 569

MesajTrimis: Sam Ian 09, 2010 4:29 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Alexx a scris:
Pentru mine starea psihica conteaza mult. Atat in alegerea muzicii pe care vreau sa o ascult, cat si a ceea ce percep cand o ascult. In general daca sunt preocupat de ceva, prost dispus, deprimat, nici nu am chef sa ascult, iar daca totusi ascult va fi intotdeauna ceva violent, zgomotos, cu atac, fie electronica, fie rock sau rock alternativ si nu ascult deloc sunetele, ca sa zic asa, ci muzica. Nu prea ma mai misca atunci o voce redata perfect, o coarda de bas care vibreaza etc., vreau doar sa simt energia din muzica.

Daca sunt mai bine dispus, poate fi orice de la pop la world music, atunci am chef si de detalii si fineturi. Iar daca sunt chiar linistit, atunci si ceva mai melancolic, mai jazzy, ceva chillout/lounge si ascult atat muzica cat si prestatia sculelor.

Daca insa ma duc undeva sa-mi fac o idee despre niste scule, atunci sunt atent la felul in care redau muzica, nu prea mai are de-a face nimic cu starea de spirit, dar e ceva cu totul diferit de felul in care ascult acasa.

Mi-a facut placere sa citesc ce scrie Alexx (ca de obicei nu ii frica sa puna ''virgula'' unde trebuie, totul spus fara nici un chin). Thumbs up
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community