FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Echipament sonorizare - ajutor

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
JenuLudus



Conectat la: 30 Noi 2009
Mesaje: 1

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 6:02 pm    Titlul subiectului: Echipament sonorizare - ajutor Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua.

Am achizionat, de curand, un echipament de sonorizare care contine:
- amplificator Stage Line STA-750
- mixer Behringer Xenyx 802
- 2 boxe Phonic SE725

Amplificatorul duce 2 x 300 W, boxele fiecare sunt de 300 W.

Vineri am avut un chef la care am fost cu acest echipament. La un moment dat mi-au rupt aia un cablu de la boxa la statie, asadar inca 2 ore am ramas cu o boxa, dar mi-au picat inaltele la ea si am fost nevoit sa o schimb cu cealalta.

De ce au cazut inaltele ? Motive ? Ce pot face sa nu mai cada ? Ce costuri implica "refacerea" lor ?

Multumesc foarte mult.


Mentionez ca inca am garantie la ele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 6:02 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Lun Noi 30, 2009 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare, dupa ce am studiat un pic ampliful tau, vad ca nu este prea grozav, iar faptul ca ai ramas doar cu o boxa presupun ca a trebuit sa ridici putin volumul, si din cauza distorsiunilor aparute ti sa ars inaltele.
Asa am patit si eu la o petrecere, problema era ca era slab ampliful si a fost necesar putere, asa ca am dat in blana pana ce am ramas la o boxa fara inalte. De aceea este necesar sa ai o rezerva de putere.
La 11 kilograme cat are ampliful tau ma mir sa scoata puterea specificata de fabricant.
Distorsiunile astea strica boxele. Altadata ai grija cum invarti de potentiometrul de la volum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
shaman



Conectat la: 24 Ian 2010
Mesaje: 7
Locatie: oradea

MesajTrimis: Dum Ian 24, 2010 8:51 pm    Titlul subiectului: se poate rebobina inalta sau poti sa cumperi rekon kit pt ea Raspunde cu citat (quote)

rebobinatul e solutia mai ieftina
rekitul costa mai mult dar e ca nou
ce model e inalta ??

_________________
pasionat de electronica,de tot ce inseamna vintage,
rebobinez si construiesc incinte acustice,
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Lun Ian 25, 2010 1:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ai dat 700 ron pe "Doua difuzoare de 15" cu un tweeter de 1" ".
Ce pretenții poți să ai ?

O boxă seriosă, de acest tip, costă de la 450-500 Euro în sus ( una bucată ). Costă atât pentru că este făcută să țină. Pentru două difuri de 15", un driver de 1" este mic. Ideal ar fi să fie de 2" ( sau 1,4" ). Chestia este că un driver bun de aceast tip costă cât toată boxa.


Ok, ți-am făcut morală. Acum să încerc a te și ajuta. Vezi ce tip de înaltă este ( pune o poză cu înalta desfăcută, ca să vedem ce recone kit se potrivește acolo ). Dacă poți, pozează și filtrul.

Sper să nu fie vorba despre un piezo ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
djgeony



Conectat la: 02 Feb 2010
Mesaje: 5
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 02, 2010 9:21 pm    Titlul subiectului: sal Raspunde cu citat (quote)

la fel am patit si eu la o petrecere am ramas fara inalte la o boxa si a trebuit sa ma descurc cu una,norocul meu ca erau in garantie,exact cum spunea si DNA boxe ieftine...dar pe viitor eu am sa le reduc puterea ta inalte din filtru,ca sa se auda mai tare bass-ul,asta doar momentar ca cea mai buna solutie este sa schimb inaltele cu ceva inalte mai puternice
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community