FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Intrebare...Amplif. stereo cu PREOUT LFE

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Intrebare...Amplif. stereo cu PREOUT LFE Raspunde cu citat (quote)

Cum leg un sub. la amplificator ? Majoritatea amplif. stereo nu au preout LFE..., au preout R/L . Este acelasi legatura ?
Unul din amplif. stereo care are "preout LFE" este PRIMARE I30 http://www.avstore.ro/amplificatoare/primare-i30/

Sa-mi indrept privirea asupra lui ? Merita?

Vreau sa am sistem stereo separat de H/T. Multi dintre voi m-au sfatuit sa separ stereo de H/T.
Dupa cum am mai spus...am auzit un sistem stereo (paradigm studio 100 cu scule parasound) si nu se compara cu ce avea pe H/T dat pe stereo si credeti-ma ca avea ceva....nu are rost sa le enumar...

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 7:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 8:06 pm    Titlul subiectului: Re: Intrebare...Amplif. stereo cu PREOUT LFE Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
Cum leg un sub. la amplificator ? Majoritatea amplif. stereo nu au preout LFE..., au preout R/L . Este acelasi legatura ?
Unul din amplif. stereo care are "preout LFE" este PRIMARE I30 http://www.avstore.ro/amplificatoare/primare-i30/

Sa-mi indrept privirea asupra lui ? Merita?

Vreau sa am sistem stereo separat de H/T. Multi dintre voi m-au sfatuit sa separ stereo de H/T.
Dupa cum am mai spus...am auzit un sistem stereo (paradigm studio 100 cu scule parasound) si nu se compara cu ce avea pe H/T dat pe stereo si credeti-ma ca avea ceva....nu are rost sa le enumar...


Primare I30 nu are pre-out LFE, are pre-out left si pre-out right. Asta inseamna ca poti folosi aceste iesiri pe un subwoofer activ care are intrari rca stereo left+right sau pe alt power amplif.

Daca vrei sistem stereo separat, trebuie sa il separi fizic de sistemul HT si sa aiba toate componentele necesare: sursa, pre+power sau integrat si boxe.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 8:32 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai dreptate...sory..
Si e bine daca leg sub-ul la preout R/L ?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 8:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
ai dreptate...sory..
Si e bine daca leg sub-ul la preout R/L ?


daca are intrare stereo RCA, da.

Unele sub-uri mai au si intrare si iesire power - pe power in poti intra direct de pe iesirile Left si Right ale amplifului, apoi de pe power out poti iesi direct pe boxe.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 9:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci , unele sub-uri au LFE input si unele Line in R/L .
Concluzia , pot sa ies din preout R/L amplif. si sa intru in line R/L la sub.?
Este chiar acelasi semnal ca la receivere preout LFE ?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 9:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:

Concluzia , pot sa ies din preout R/L amplif. si sa intru in line R/L la sub.?
Este chiar acelasi semnal ca la receivere preout LFE ?


Bineinteles ca poti. PreOut vine de la Preamplifier Output - iesirea de la preamplificator. Ar trebui sa fie la fel ca la receivere.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

OK. multumesc mult de ajutor.
Vreau sa bag banii in sistem stereo..2500Euro in amplif.,3000euro in boxe si nu vreau sa regret... dar problema este ca nu vreau sa renunt la subwoofer .

P.S. Orice parere despre amplif. si boxe in banii mentionati este bine venita.

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 9:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
OK. multumesc mult de ajutor.
Vreau sa bag banii in sistem stereo..2500Euro in amplif.,3000euro in boxe si nu vreau sa regret... dar problema este ca nu vreau sa renunt la subwoofer .

P.S. Orice parere despre amplif. si boxe in banii mentionati este bine venita.


Recomandarea mea, mai ales pentru stereo, este sa asculti inainte de a cumpara. Cu 5500 EUR sunt de parere ca poti incropi un sistem stereo bunicel, cu toate componentele necesare.
Eu de exemplu sunt foarte multumit de combinatia Roksan Kandy K2 CD si Roksan Kandy K2 Amplificator stereo. Ambele le poti lua cu pana in 2000 EUR. Apoi cu 3500 EUR iti poti lua boxe + cabluri decente.

Ideea cea mai buna ar fi sa faci drum in Bucuresti sa mergi la unul din dealerii cunoscuti, unde poti asculta un sistem complet. Astfel poti auzi cu urechile tale ce ti se potriveste mai bine. Important: nu te arunca la primul sistem / dealer ! Asculta cel putin 2-3 sisteme la cel putin un dealer !

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 9:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

P.S. Uita de subwoofer pentru stereo. In opinia mea ar fi necesar eventual pentru boxe bookshelf sau pentru anumite genuri de muzica: dance, trance, disco.
_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 9:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ai dreptate , dar eu ascult muzica house cam multisor....am un fix cu sub-ul... Cool , pe langa asta in maxim doua luni ma mut la casa...(visul meu...)
si in living room sunt cam 60mp ....

Cu ascultatul sistemelor....asa voi face , vroiam doar pareri din ce ati ascultat voi...oricum ultima decizie este dupa mai multe auditii

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 10:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-ar prinde bine niste pareri si de subwoofer pentru stereo...
Am auzit B&W ASW700 si nu e rau....dar era pe H/T.... Confused
Tin neaparat sa fie closed-box ....cam putine firme de ales ..... Sad

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 1:35 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai demult am avut si eu o situatie similara, cautam un sub care sa completeze fara sa sufoce boxele pe suspensie acustica din dotare.
In general nu se face sa strici sunetul unor boxe bune cu un sub insa exista si exceptii, adica situatii in care poti avea niste bookshelf-uri legendare care suna de mori, vrei sa coboare (mult) mai jos si nu au de unde, iar acelasi sunet pe bass reflex il obtii numai punand peste ele un munte de bani. Mai mult din intuitie decat auditie am optat pentru un Dali Concept (tot compresie, prietenii stiu de ce... Thumb Up ) si lozul a fost castigator.
Setat cum trebuie ajuta boxele care nu exceleaza in fluturarea cracului pantalonilor dar atentie la tentatii...ca e posibil sa te fure valul si sa-l transformi in tun sonic, in loc sa te bucuri de muzica.
Are atat intrare RCA pentru amplificator stereo cat si intrare LF pentru receiver surround asa ca se poate delimita sursa foarte usor, mergand cu ele in paralel.
Sunt cateva magazine online la care-l gasesti, ideal ar fi sa incerci sa-l asculti undeva, de fapt mai multe marci si modele daca se poate, sa-ti faci o idee.
Iar la bugetul pe care il ai se impune un drum in capitala ca sa vizitezi cateva showroom-uri si sa asculti mai multe sisteme, in configuratia recomandata de dealeri. (asa cum bine a spus cosminbro)
Bafta!

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community