FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ce ziceti pot sa cred in datele producatorului

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
pintya



Conectat la: 09 Dec 2009
Mesaje: 8
Locatie: Mures,Sangeorgiu de Padure cod:547535

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 10:21 pm    Titlul subiectului: ce ziceti pot sa cred in datele producatorului Raspunde cu citat (quote)

Sa-l iau de la inceput ma lupt cu nevasta de 6 luni sam-i permita deschiderea unui magazin cu echipament audio pro si nu numai,in final lam convins.
Acuma stau ca boul in fata porti noi si ma uit la ce se gaseste pe piata dar din pacate 90% sunt Chinezari ieftine chiar daca sunt luate de la dealerii marcilor consacrate,caz concret am cumparat 2 boxe Peavey de la reprezentanta din Ungaria (find mai ieftina cu 40% decat la noi)si cand ma uit la pagina producatorului acolo nici nu exista vorbind cu ei aflu cu stupoare c ei nau fabricat boxele respective niciodata si nici nu intentioneaza sa imperecheeze un dif de 15 toli cu un piezo (traducere libera a unui reprezentant vanzari) Tot el mi a spus ca si ei (peavy)a facut greseala ca a incercat productia si in china,citind mai departe vad ce sa intamplat si cu cei de la RCF si mai mult de atat am gasit copie fidela a boxelor si difuzoarelor la preturi de 7-100 de USD /buc daca fac comanda pentru mai mult de 500 de bucatii.Nas vrea sa supr pe nimeni ca sunt uni dealeri care chiari se tin de cuvant si vand numai marfa originala dar sufera si ei cand se ajunge la niste imitati ieftine din cauza carora pierd si ei niste sume serioase.
Acum mi sa trimis din china o oferta de difuri de 18 toli cu urmatoarele parametri
SUB18A---Ø125 mm--8 Ohm----106dB----50Hz-1.5KHz----600W---1200W----14.8 kg------ 47usd/buc numarul minim al comenzi este de 500 de bucat cost transport in jur de 400 de dolairi usd/8000kg si in jur de 4mc durata transport 3 saptamini cu vaporul +vama plata la fata locului in constanta (au reprezentant in Ro )

Daca doreste cineva pot sai dau lincul fabrici.
Cine poate sami recomanda un producator care nare nici o treaba cu china?
si de la care sa pot cumpara calitatea pe care o platesc ???

si o ultima intrebare ce sar intampla cu Europa daca china ar inceta sa mai exporte ctre noi ????


cu stima
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 10:21 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 11:43 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cei 106 db adica spl-ul, care in general se ofera la 1W la distanta de 1 metru, sunt de poveste. Nu are cum sa aiba acest spl.
In al doilea rand ce ai de gand sa faci cu 500 buc woofere de acelas fel nu o sa le vinzi prea repede in romania.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
catalin_bm



Conectat la: 18 Ian 2007
Mesaje: 492
Locatie: BR

MesajTrimis: Joi Feb 04, 2010 11:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vrei sa spui ca nu se gasesc 500 de CEFALOPOZI in RO ?
stai linistit ca se vand ... sunt destui tarani care cauta ligheane sa si le puna pe Logan, Audi sau BMW.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Alexx



Conectat la: 04 Iul 2007
Mesaje: 1116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

catalin_bm a scris:
Vrei sa spui ca nu se gasesc 500 de CEFALOPOZI in RO ?
stai linistit ca se vand ... sunt destui tarani care cauta ligheane sa si le puna pe Logan, Audi sau BMW.

Fara indoiala Thumb Up E poate singurul capitol la care stam bine. Atata ca au inceput sa cam tina de bani si astia, insa daca le cere inima, fac ei rost.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pintya



Conectat la: 09 Dec 2009
Mesaje: 8
Locatie: Mures,Sangeorgiu de Padure cod:547535

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 12:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

katalin a scris:
Cei 106 db adica spl-ul, care in general se ofera la 1W la distanta de 1 metru, sunt de poveste. Nu are cum sa aiba acest spl.
In al doilea rand ce ai de gand sa faci cu 500 buc woofere de acelas fel nu o sa le vinzi prea repede in romania.


la 106db cam ai dreptate dar daca aduc cei 500 de bucati la 68usd /buc zimi cine ofera sub de 18 cam nimen. acum ar fi interesat daca ar fi cineva care sami zica ceva de subul respectiv

cu stima
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
katalin



Conectat la: 06 Iul 2007
Mesaje: 985
Locatie: Pitesti

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 12:22 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca te gandesti sa aduci 500 bucati va trebui sa ai si o politica de distributie nu va fi usor sa vinzi singur 500 buc din acelas tip de difuzor. Lucrul asta va impinge pretul in sus. Va trebui sa iti faci un calcul serios in care sa incluzi si taxe si dari la stat, costuri suplimentare de transport de la constanta la tine la magazin costuri de depozitare de desfacere, va trebui sa iei in considerare o rata de rebut m-as mira sa iti trimita toate difuzorele intacte si la final vei vedea cat de competitiv este pretul. Ar fi bine sa comanzi si un set de kituri de reparare pentru ca sigur cineva va da in ele cu distorsiuni si le va arde.
Desemena va trebui sa ai posibilitatea sa oferi omenilor o gama completa de produse pentru a alcatui un sistem de sonorizare profesional a oferi doar un tip de woofer nu va atrage fidelitatea clientilor si probabil il vor cumpara din locul de unde isi iau si restul echipamentlor.
Sunt multe aspecte de care tine scucesul unei astfel de afceri, tu cunosti cel mai bine contexul pietei in zona in care te afli.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 11:45 am    Titlul subiectului: Re: ce ziceti pot sa cred in datele producatorului Raspunde cu citat (quote)

pintya a scris:
ma lupt cu nevasta de 6 luni sam-i permita deschiderea unui magazin cu echipament audio pro si nu numai,in final lam convins.


Sarind peste macelarirea efectiva a limbii romane, este foarte interesant cum ai reusit sa-l convingi pe nevasta pana la urma Laughing Laughing Laughing
Deh... limba romana e grea, dar haioasa Cool

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 11:58 am    Titlul subiectului: Re: ce ziceti pot sa cred in datele producatorului Raspunde cu citat (quote)

pintya a scris:
Cine poate sami recomanda un producator care nare nici o treaba cu china?

Nu cred ca mai exista asa ceva. Poate Dynaudio dar ma indoiesc, cred ca pana si ei au ceva productie in china.

_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 3:09 pm    Titlul subiectului: Re: ce ziceti pot sa cred in datele producatorului Raspunde cu citat (quote)

pintya a scris:
si o ultima intrebare ce sar intampla cu Europa daca china ar inceta sa mai exporte ctre noi ????



Nu știu ce s-ar întâmpla cu Europa dacă n-ar mai exporta China în România (probabil ar sucomba săraca), dar văd că analfabetismul proliferează încet dar sigur.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aifaq



Conectat la: 13 Ian 2006
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 3:19 pm    Titlul subiectului: Re: ce ziceti pot sa cred in datele producatorului Raspunde cu citat (quote)

pintya a scris:
ma lupt cu nevasta de 6 luni sam-i permita deschiderea unui magazin cu echipament audio pro si nu numai,in final lam convins.
Nicule, pe nevasta-sa poate-l cheama Gheorghe... ai ceva impotriva diversitatii orientarilor sexuale (nu de alta dar am fost si eu acuzat de asa ceva pe acest forum)?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 05, 2010 4:08 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Data fiind zona din care provine colegul nostru forumist (cu populatie preponderent maghiara) cred ca ii putem ierta micile/marile lacune in scrierea limbii romane (sper ca acum sa nu se declanseze o avalansa cu minoritatile si limba romana) - dar mi-a sarit in ochi exprimarea Laughing
_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
pintya



Conectat la: 09 Dec 2009
Mesaje: 8
Locatie: Mures,Sangeorgiu de Padure cod:547535

MesajTrimis: Sam Feb 06, 2010 12:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

nicu_martin a scris:
Data fiind zona din care provine colegul nostru forumist (cu populatie preponderent maghiara) cred ca ii putem ierta micile/marile lacune in scrierea limbii romane (sper ca acum sa nu se declanseze o avalansa cu minoritatile si limba romana) - dar mi-a sarit in ochi exprimarea Laughing


mersi pt observatie

mii si mi de scuze pt ca nu scriu corect dar in ultimul timp nu prea mai am ocazia sau nevoia de a scrie asa ca omul mai uita (si cu cei mai buni se intampla)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community