FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sony vx 2100E sau Sony HDR-SR12

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
maxsilviu



Conectat la: 26 Mar 2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 5:37 pm    Titlul subiectului: sony vx 2100E sau Sony HDR-SR12 Raspunde cu citat (quote)

domnilor va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva raspunsuri ,nu stiu ce sa iau pt filmat la nunti sony vx 2100E sau Sony HDR-SR12 ,de vx am mai auzit una alta dar de sr 12 mai nimic ,stiti voi cumva daca filmeaza cineva la nunti cu sr 12 ,sau e mai buna ca vx-ul,din start stiu ca poate as parea caraghios cu sr 12 sa apar la nunta cu ea dar vad ca filmeaza hd si n-ar mai trebui sa iau casete ca-ci are hard,dar totusi vreau pareri de la voi fiindca daca te consulti si cu alti faci lucruri mai bune,va multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 5:37 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
maxsilviu



Conectat la: 26 Mar 2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Joi Mar 26, 2009 6:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

voiam sa zic ca mi-ar fi placut si sony hd 1000 si mantionez ca bugetul e de 1400 -1500 euro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nirosbogos



Conectat la: 15 Ian 2006
Mesaje: 91

MesajTrimis: Vin Iun 26, 2009 10:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Vand Sony hd1000 absolut nou,in cutie,cu cd si geanta.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 27, 2009 11:41 am    Titlul subiectului: Re: sony vx 2100E sau Sony HDR-SR12 Raspunde cu citat (quote)

maxsilviu a scris:
domnilor va rog sa ma ajutati si pe mine cu ceva raspunsuri ,nu stiu ce sa iau pt filmat la nunti sony vx 2100E sau Sony HDR-SR12 ,de vx am mai auzit una alta dar de sr 12 mai nimic ,stiti voi cumva daca filmeaza cineva la nunti cu sr 12 ,sau e mai buna ca vx-ul,din start stiu ca poate as parea caraghios cu sr 12 sa apar la nunta cu ea dar vad ca filmeaza hd si n-ar mai trebui sa iau casete ca-ci are hard,dar totusi vreau pareri de la voi fiindca daca te consulti si cu alti faci lucruri mai bune,va multumesc

-In primul rand, prin greutatea mai mica, SR12 are avantajul de a fi mai usor de tinut in mana timp indelungat, dar in acelasi timp camerele mai grele, gen 2100 au o inertie mai mare si miscarile efectuate in timpul filmarii sunt mai cursive, mai naturale, mai putin obositoare la vizionarea inregistrarii.
-La lumina slaba, VX2100 e inca regina.
-SR12 inregistreaza comprimat : Format : HD: MPEG4 AVC/H.264 SD: MPEG2 .Asta inseamna ca transferul imaginii pe DVD de exemplu se face mai dificil daca se doreste o editare nelineara (tranzitii, efecte, titluri etc). Spun asta pentru ca softuri simple si uzuale de editare nelineara NU lucreaza cu formate comprimate de genul de mai sus iar unele care o fac, o fac cu pierdere de calitate.
-2100 inregistreaza necomprimat, captura se face cu orice soft , se prelucreaza usor si nu se pierde calitate prin editare. Abia la trecerea pe DVD , comprimarea MPEG2 aduce cateva limitari, dar altfel materialul video capturat in PC este la calitate DV.
Si inca un aspect important pentru cei care filmeaza la nunti cu camere HDD: acestea au un sistem de protectie la socuri care de multe ori se declanseaza la vibratiile puternice date de boxe si de regula opresc inregistrarea. La unele camere aceasta protectie poate fi dezactivata, dar asta pericliteaza intregul HDD cu tot continutul sau in cazul unei lovituri puternice(cadere, soc puternic sau chiar apropierea la o distanta prea mica de o boxa foarte puternica in plina actiune, in general orice ar face capetele HDD-ului sa sara pe platan).
Pe de alta parte, transferul imaginilor din camera in PC se face aproape instantaneu la camerele HDD si Memory Stick sau SD Card, pe cand la cele pe caseta captura se face in timp real:dureaza o ora sa transferi in PC o caseta de o ora.
Pentru nunti asta e mai putin important, dar la alte evenimente (banchete, revederi, conferinte) e crucial sa ai la sfarsitul evenimentului materialul pe DVD pentru a-l distribui pe loc, inainte ca participantii sa se imprastie pe la casele lor.
Astea sunt doar cateva consideratii, care pot ajuta in luarea unei decizii.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
maxsilviu



Conectat la: 26 Mar 2009
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mie Iul 08, 2009 7:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

multumesc mult tuturor pt raspuns,dar intre timp mi-am cumparat vx 2100 si sunt f mltumit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 13, 2009 2:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu cred ca ai facut cea mai buna alegere.
Sa ai grija de ea !
Daca vrei sa-ti citesc orele de functionare, da-mi un MP.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
goegoe112



Conectat la: 09 Feb 2010
Mesaje: 1
Locatie: dragasani

MesajTrimis: Mie Feb 10, 2010 12:20 am    Titlul subiectului: camera de filmat Raspunde cu citat (quote)

vreau sa cumpar o camera vx2100 la mana 2 dar as vrea sa stiu si cate ore de functionare are ,cum procedez?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Feb 10, 2010 12:26 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Se conecteaza la computer cu o interfata dedicata si se citesc orele cu un soft special.
O sa-ti dau pe MP mai multe detalii.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community