FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Pareri subwoofer MJ Acoustics PRO55MkI
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 15, 2010 1:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da, dupa ce m-am uitat mai bine am gasit la descriere fraza:

With bass out put down to 10hz and a -3db rating at 19hz in room it really is unbelievable value.


Dar asta m-a bagat si mai tare in ceata.
In fraza de mai sus se spune ca stie 10hz (dar tot asa, fara atenuare), respectiv 19hz la -3dB in camera (in room).

Aici putem avea 2 variante:
1. stie 10hz in camera anecoica dar atunci avem o problema.
Din cate stiu eu, in cazul basului si a sub-basului camera ranforseaza raspunsul in frecventa. Adica daca in conditii anecoice avem 10hz la -3dB in conditii normale (in room) logic ar trebui sa fie ceva de genul 7hz la -3db si nu 19hz la -3dB.

asta ne duce la posibilitanea nr.2

2. stie 10hz asa, undeva la - 30dB anecoic si respectiv 19hz la -3dB in room. Aceasta varianta este mai plauzibila dar asta inseamna ca anecoic stie in mod normal - real - fara aportul camerei undeva la 30Hz la -3db (poate chiar 35hz).

Din cele de mai sus se desprinde iarasi pacaleala de tip marketing promovata de unele branduri.

Legat de 13kg sau 15kg, nu mai comentez nimic, e evident ca e cam subtire.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 15, 2010 1:44 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Feb 15, 2010 3:17 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am ascultat in aceeasi camera cu aceleasi scule Mj Acoustic Pro 55 si B&W ASW700 (muzical , nu filme) si vreau sa va spun ca a prestat mai bine MJ A. decat B&W , mult mai rapid in raspuns si nu numai....
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 15, 2010 3:52 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

aaaaa, ok, gusturile nu se discuta.
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Feb 15, 2010 8:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Acuma ce vreti sa mai fac , ....l-am cumparat si asta e.....
Il folosesc la sistemul 5.1. Cand finalizez sistemul stereo (high-end pe cat posibil Cool ) daca necesita sub. voi face ceva sapaturi mai adanci....

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Lun Feb 15, 2010 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Stai linistit, nu trebuie sa fii dezamagit. Nu a spus nimeni ca e un dezastru. Cu siguranta isi face treaba acel sub (se vede din review-urile pozitive), doar atat ca nu e cel mai cel. Sa stii ca 30-35Hz in incinta inchisa si la un volum atat de mic nu e la indemana oricui. Pe mine ma deranjeaza doar marketingul asta agresiv.

Sa stii ca nu e un sub rau, sa te bucuri de el sanatos.

_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Lun Feb 15, 2010 8:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DOAR pentru filme....Pe stereo (daca este nevoie) ma gandesc la ceva mai de soi ..... Confused
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 9:01 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu din cite am citit pe stereo ar merge doua marci Monitor audio si Wharfedale (asta dintre cele mai ieftine). Brw 10 la Monitor audio si 150 la Wharfedale. Personal am ascultat Monitor audio si bronze si silver in sisteme stereo si nici nu imi dadeam seama ca este un subwoofer in sistem. Erau bransate doua MA BR2 dar aveau un ditamai basul numai cind trebuia adica la frecventele foarte joase. M-am invirtit sa vad ce modificari au facute si apoi am vazut ca mergeau cu sub.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Mie Feb 17, 2010 9:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca dau 5000 euro pe sistem stereo , nu prea imi da mana sa cumpar sub din restul de la o pizza Shocked
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community