FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
infinity kappa 9.2i

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
makedvd



Conectat la: 22 Feb 2010
Mesaje: 3
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 10:03 pm    Titlul subiectului: infinity kappa 9.2i Raspunde cu citat (quote)

pe fata ( front ) am infinity kappa 9.2i iar pe spate ( rear ) am gasit sa cumpar infinity kappa 8.2i care sunt boxe tot de fata prin constructie , le pot pune ca rear sau voi fi dezamagit cum suna ?
_________________
makedvd
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 10:03 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
XRCD24



Conectat la: 11 Noi 2005
Mesaje: 601
Locatie: Made in Germany

MesajTrimis: Lun Feb 22, 2010 10:28 pm    Titlul subiectului: Re: infinity kappa 9.2i Raspunde cu citat (quote)

makedvd a scris:
pe fata ( front ) am infinity kappa 9.2i iar pe spate ( rear ) am gasit sa cumpar infinity kappa 8.2i care sunt boxe tot de fata prin constructie , le pot pune ca rear sau voi fi dezamagit cum suna ?


Obligatoriu pentru un rezultat optim la surround este asemanarea sau
cel putin apropierea dpdv conceptual tehnic a boxelor folosite!

Infinity Kappa 9.2 8.2 fac parte din aceeasi serie de boxe, au aceleasi
difuri + Aseasi concept tehnic de la A la Z! De ce ai fi (mai) dezamagit
decit de alte boxe, la care probabilitatea de asemanare cu Kappa 9.2
din start este evident va fi mai mica?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
makedvd



Conectat la: 22 Feb 2010
Mesaje: 3
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 8:17 am    Titlul subiectului: infinity kappa 9.2i Raspunde cu citat (quote)

am inteles ca boxele de rear cat si cele de centru au o constructie speciala , de aceea am intrebat daca pot monta infinity kappa 8.2i ca rear
_________________
makedvd
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
diy-audio



Conectat la: 25 Feb 2009
Mesaje: 924
Locatie: Oradea

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 8:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

linistit......
_________________
ahegyes
www.diy-audio.ro
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 12:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E recomandat ca toate boxele unui sistem surround sa fie din acelasi brand, aceeasi serie.

Insa pentru mine nu sunt justificate standfloor-uri serioase pentru surround back, in afara de situatia in care vrei sa asculti in mod multichannel stereo.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cosminbro a scris:
E recomandat ca toate boxele unui sistem surround sa fie din acelasi brand, aceeasi serie.
Insa pentru mine nu sunt justificate standfloor-uri serioase pentru surround back, in afara de situatia in care vrei sa asculti in mod multichannel stereo.


Salut
Un amic de al meu are 2 perechi de kappa 9.2i si in curand centrul HT-ului va fi format din 2 bucati kappa 8.2i Cred ca va fi ceva senzational.In aceiasi suma de bani referitor la cat costau cand au aparut, azi cu greu mai gasesti aceiasi calitate.Mie mi se par niste boxe cu totul si cu totul senzationale in clasa lor.

_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 12:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Inca ceva, din cate stiu infinity sunt extrem de pretentioase la amplificare, foarte sugative, au nevoie de putere si curenti mari nu gluma pentru a le conduce eficient.
Ori se cam stie ca receiverele nu au in realitate puterea declarata pe hartie, exceptiile sunt putine si costisitoare.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:05 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mahonyhiphony a scris:
centrul HT-ului va fi format din 2 bucati kappa 8.2i Cred ca va fi ceva senzational.


Eu as fi mai reticent totusi cu doua boxe pentru centru.
Este foarte posibil sa existe niste defazari si rezultatul sa fie contrar celui scontat.
Mai bine un centru bun decat doua - parerea mea, care este Wink

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 1:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hmm...
_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 2:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am vazut si eu in practica 2 boxe centrale, Mordaunt Short din seria Avant
Se iesea din receiver (HK 640 folosit ca pre/pro) cu un cablu Y catre un power amp Marantz dedicat doar pentru centru.
Pot sa spun ca nu era rau deloc.
De notat insa ca implementarea in partea de electronice nu era cea obisnuita mai pe la toti oamenii normali.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
cosminbro



Conectat la: 02 Mai 2008
Mesaje: 1866
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 2:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ttsto a scris:
Am vazut si eu in practica 2 boxe centrale, Mordaunt Short din seria Avant
Se iesea din receiver (HK 640 folosit ca pre/pro) cu un cablu Y catre un power amp Marantz dedicat doar pentru centru.
Pot sa spun ca nu era rau deloc.
De notat insa ca implementarea in partea de electronice nu era cea obisnuita mai pe la toti oamenii normali.


Daca vrei amplificare serioasa, cu cojones, pentru toate canalele, atunci trebuie folosite monoblocuri. Dar costurile sunt foarte mari si discutia se muta deja in domeniul HC high-end: alta sursa, preu + procesor, mai mult ca sigur si camera mai mare, etc.

_________________
Vreți să știți dacă o țară este bine condusă și civilizată, atunci ascultați muzica acesteia. (Confucius)

Vand diverse: http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22633
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Feb 23, 2010 8:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si contor nou de la Electrica.
_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community