FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DAC 1 Benchmark - Se merita investitia ?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 12:08 am    Titlul subiectului: DAC 1 Benchmark - Se merita investitia ? Raspunde cu citat (quote)

Am un player universal no name plin de mp3-uri...semnalul se duce la receiver onkyo ....OK.....intrebarea este daca achizitionez acest DAC http://6moons.com/audioreviews/benchmark/dac1.html
voi inbunatati calitatea sunetului la nivel de cd player apropiat de high-end ?

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 12:08 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 9:39 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Este aproape 1000 E , preteaza pentru acesti banuti ?
_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
valiholban



Conectat la: 12 Mar 2009
Mesaje: 66
Locatie: Onesti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 9:47 am    Titlul subiectului: Re: DAC 1 Benchmark - Se merita investitia ? Raspunde cu citat (quote)

scorpions a scris:
Am un player universal no name plin de mp3-uri...semnalul se duce la receiver onkyo ....OK.....intrebarea este daca achizitionez acest DAC http://6moons.com/audioreviews/benchmark/dac1.html
voi inbunatati calitatea sunetului la nivel de cd player apropiat de high-end ?


Ți-ai răspuns singur. MP3-ul este un format comprimat "abuziv". Convertind semnalul digital în analogic, nu faci decât să "amplifici" zgomotul inițial.
Din ceva "rău" nu poți face ceva "bun"... invers, da.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului Codul Yahoo Messenger
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 9:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pe langa mp3, care este "stop joc" evident, in conditiile in care discutam si de formate lossless as mai adauga si ca receiverul nu va face mare diferenta intre un DAC de 250 EUR si unul de 1000...el va de veni "veriga slaba" si va cenzura posibila calitate in plus adusa de DAC-ul scump.
Pe de alta parte, exista o pleiada serioasa de DAC-uri in zona de 200 EUR care dau foarte multa calitate la banii dati pe ele. Nu sunt frumoase, nu au cutii mari, dar diferenta de pret poate servi foarte mult in schimbarea altor componente din sistemul tau audio.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
scorpions



Conectat la: 13 Feb 2009
Mesaje: 307
Locatie: Iasi

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 12:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ar cam trebui sa bag la cap ce-mi sugerati , cam asa stau lucrurile - am vrut sa fiu sigur de ineficienta acelui dac in contextul componentelor mele .
Multumesc.

_________________
cat traiesti - inveti ...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community