FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
"Tunare" Dual 721

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 3:34 pm    Titlul subiectului: "Tunare" Dual 721 Raspunde cu citat (quote)

Am de gand sa-mi inlocuiesc cablul DIN cu care a venit el din fabrica cu niste mufe RCA decente plasate pe carcasa. Da' cum am doua maini stangi, caut un patimas al pick-up-urilor care m-ar putea ajuta. Ar mai fi si de curatat, reglat, etc... Evident contra o bere, doua, noua si ... multe auditii... Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 3:34 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 6:45 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mai bine tragi cablu direct din interior cu RCA-uri cu tot pe care sa le bagi direct in amp. Am observat ca asa au mai toate si motivul este ca semnalul de doza este foarte slab si sensibil la orice jonctiune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bogdan_a



Conectat la: 20 Feb 2006
Mesaje: 387
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Feb 25, 2010 6:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Bun sfat, multumesc, da' chiar si-asa nu mi-as baga eu labutele... Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hoitu1983



Conectat la: 13 Feb 2006
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 12:30 pm    Titlul subiectului: Salut. Raspunde cu citat (quote)

Salut.
As putea sa te ajut la montarea mufelor RCA.
Probabil montarea unei placute mici de aluminiu in care se insurubeaza mufele ar fi solutia ideala.
Ar fi o idee buna sa schimbi si cablul care face legatura intre brat si mufe deoarce in timp acesta "imbatrineste" si pickupul devine mai zgomotos .(ma refer la brum)

In ceea ce priveste reglaj si ungere/reconditionare daca nu vrei "tiganie" te va costa mult din urmatoarele motive:
-manopera multa (poate dura citeva ore doar alinierea corecta a dozei)
-degresarea e destul de migaloasa
-pentru ungere sunt necesare 4-5 tipuri de lubrifianti destul de scumpi. (citeva zeci de euro in total)

PS: cel mai bine eviti interventiile in partea mecanica atat timp cit functioneaza normal.

Pentru partea cu mufele daca esti interesat trimite-mi te rog o fotografie cu mufa DIN actuala.

O zi buna,
Adrian
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Feb 26, 2010 1:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ma alatur si eu ideii de a lipi cablurile interconect direct in interiorul aparatului(unde se termina firisoarele de la doza). In capatul celalalt pui mufe rca pe care le bagi in preamp. E singura situatie in care am auzit cu urechile mele diferente substantiale la cabluri Smile. Eu folosesc cablu profi cordial (cik122 ii zice), foarte ieftin.

In felul asta scapi doar cu doua gauri pentru cablu Smile. Dezavantajul e ca nu poti sa te joci cu mai multe interconecturi, daca te pasioneaza asta.

La modul general ti-as recomanda sa studiezi un pic despre alinierea dozei si reglarea bratului si sa te incumeti singur. Aparatul oricum nu e tocmai state of the art; merge si cu doua maini stangi daca ai ceva entuziasm si rabdare. Daca nu ai experienta cu lipiturile, studiezi de exemplu pe youtube how to solder etc si exersezi pe ceva piese/mufe care nu iti folosesc.

Pentru uns, eu folosesc ulei de mecanica fina(se gaseste pe maica domnului de exemplu). Recomand sa studiezi constructia bratului si sa pui o picatura doua si in punctul in care se intampla miscarea de pivotare. La mine e un fel de rulment minuscul iar ungerea a avut efecte sesizabile. In rest... common sense rulz Smile.

_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Vintage Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community