FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
DVD player pentru imagine cu diagonala de 3 metrii
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 7:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Nu stiu zau cum sa le mai potrivesc - ba nu mai conteaza, ba merita sa dai banu' pe'un stand alone...


Daca dai $8000-$10000 pe un proiector, nu inteleg ce e asa de curios in a intreba de ce nu da inca $1500-$2000 pe un DVD player care ofera aceeasi calitate ca un HTPC la jumatate de pret, insa e mult mai comod de folosit, mai silentios, mai aratos si mai... audiofil. Very Happy

Citat:
Sigur ca'i l fel! Daca scoti un semnal audio via conexiune digitala din doua CD-playere e musai sa fie la fel... sau nu... sau nu mai conteaza


Nu confunda stream-urile AC3/DTS cu audio PCM via S/PDIF. Sunt doua mancari de peste total diferite. Dar n-are rost sa discutam, mai bine pune mana si urechea si fa un test, asa cum te-am rugat. Wink

Citat:
Si inca ceva - astept si eu magazinu' ala cu un PC, care sa vanda numa' receivere si proiectoare, ca tot nu mai conteaza! Ganditi'va ce PC tare, cu alea-alea in interior, da' fara monitor (n'ai proiector?), poti cumpara cu banii de pe un DVD-recorder prevazut cu hard - ca sunt la moda! Plus ca'i future proof la formate, ca' la restu... max. 3-4 ani.



DVD-Recorder multiformat poti sa faci adaugand un DVD-Writer la HTPC-ul tau, cu exact $150 (!).

Dar repet, se vor vinde in continuare recordere DVD standalone, playere DVD standalone, s.a.m.d., pentru ca pur si simplu un HTPC e (momentan) mai greu de configurat, instalat si in primul rand de folosit. Atata tot.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia


Ultima modificare efectuata Andrei la Vin Dec 12, 2003 10:13 am, modificat de 2 ori in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Dec 03, 2003 7:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Dec 05, 2003 1:17 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"pentru ca pur si simplu un HTPC e (momentan) mai greu de configurat, instalat si in primul rand de folosit. Atata tot."


Merci mult pt ajutor...
Poate puteti sa-mi recomandati o unitate DVD si un soft bun pt redare??

_________________
Proiector: SIM2 HT300
Boxe : B&W LCR600, 602 S3, ASW600
DVD : Sony NS700
AMP : ONKYO TX-SR701E 6X130W certificat THX
Cabluri : Monster THX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Dum Dec 07, 2003 7:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aici e mai usor ca la "scule" !
Pioneer face cele mai bune DvD-ROM-uri ! Vezi modelul DVD-120, il gasesti pe la Caro sau UltraPRO ! Sa nu iti cumperi modelul pe slot ca "sucks" (intra praf in el) ! Ia modelul cu tray (tavita) !
Am si eu unu si merge brici de vro 2 ani incoace, si am vazut aproape 100 DvD-uri pe el ! E si foarte usor de facut multizone, cu un update de firmware !
Mai poti incerca si alternativa Plextor !

Soft recomand PowerDvD 5.0 DeLUXE ! E mai bun ca WinDvD ! Are DTS-ES si DD-EX, dar cre ca asta nu te intereseaza ptr ca ai reciver-ul Onkyo !

Singuru dezavantaj la solutia PC , e ca no sa poti vedea sau asculta DVD-Audio sau SACD !
Nici un DvD-ROM nu citeste DVD-AUDIO, si chiar daca ar citi, nu o sa poti trimite semnal audio digital la reciver !
Nici DvD-Audio si nici SaCD nu accepta conexiuni audio digitale ! Doar pe conexiune analogica ! Si asta ar insemna sa iti cumperi si o placa de sunet 5.1 bazata (M-Audio Revo sau Audigy2) ! Dar e inutil oricum ptr ca nu o sa mearga discul in DvD-ROM !


Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Dec 07, 2003 11:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Heh, stai un pic, sa nu inducem omul in eroare.

SACD-urile nu pot fi citite de drive-urile DVD-ROM. In schimb DVD-Audio merge perfect, pentru ca formatul fizic si logic e absolut identic cu cel al DVD-Video.

Desigur, ramane problema iesirii digitale, care nu este activa momentan. In afara de placile Audigy2/ZS, nici macar nu poti auzi DVD-A la calitatea maxima (restul downsampleaza). Asta e oricum o limitare si a playerelor standalone, nici ele nu au voie sa scoata semnal high-resolution via S/PDIF necriptat.

Insa, tinand cont ca IEEE1394 a ajuns sa fie un standard pentru interconectarea de scule audio, nu e imposibil ca in viitorul apropiat sa vedem optiunea de iesire digitala criptata si pe PC (ar fi extrem de simplu de implementat). Atunci vei avea nevoie de un receiver compatibil...

Sugestiile lui Wolv sunt bune, in privinta software-ului.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mar Dec 09, 2003 11:57 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Andrei ,

atunci de ce nici anumite DvD playere low end nu citesc DvD Audio ???
Eu nu am vazut inca un DvD-ROM care sa aiba in specificatii ca citeste DvD-Audio ! Am intilnit DvD-ROM care citeste DvD-R, DvD-RW,DvD+R, DvD+RW, DvD-RAM,DvD Video dar NU SI DVD-Audio !
Dami tu un exemlu daca ai intilnit ! Adica ce le era greu sa scrie ca citeste, pe linga cirnatzu ala de formate si DvD-Audio ?

Daca pe partea de SoFTWARE am "sugestii bune", pe parte de HARDWARE sa inteleg ca nu am ?

Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 12:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Wolv a scris:
atunci de ce nici anumite DvD playere low end nu citesc DvD Audio ???


DVD-playere low-end insemand DVD playere standalone? In cazul acesta, raspunsul e simplu: nu citesc pentru ca procesorul lor nu stie sa interpreteze partea de DVD-Audio (datele scrise sunt diferite). Insa cum DVD-urile Audio care nu au si parte de DVD-Video cu soundtrack DD sau DTS sunt rare, orice DVD-player standalone, fie el cat de low end, va putea sa le redea macar aceea sectiune.

Wolv a scris:
Eu nu am vazut inca un DvD-ROM care sa aiba in specificatii ca citeste DvD-Audio ! Am intilnit DvD-ROM care citeste DvD-R, DvD-RW,DvD+R, DvD+RW, DvD-RAM,DvD Video dar NU SI DVD-Audio !


Pentru ca nu are rost sa specifice ca citesc DVD-Audio. Formatul discului e absolut identic ca la DVD-Video. Partea de decodare si redare e mai departe problema software-ului. Probabil ca in momentul in care DVD-Audio-urile vor deveni mai raspandite, atunci vor aparea explicit si in specificatiile DVD-ROM-urilor. Pana atunci, nu se obosesc sa mai adauge inca un format la carnatul acela de acronime... Laughing

Nu, sugestiile de hardware sunt la fel de bune (mai putin comentariile referitoare la DVD-A). Si eu sunt fan Pioneer/Plextor, desi am si un DVD-ROM Sony mai vechi care nu m-a dezamagit pana acum (plus ca e incredibil de silentios).

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Wolv



Conectat la: 27 Oct 2003
Mesaje: 124
Locatie: Piatra Neamt sau Iasi

MesajTrimis: Mie Dec 10, 2003 1:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A ! Si sa nu uit !

Pe linga PowerDVD, sa iti instalezi si un programel ptr redus viteza DvD-ROM-ului in timp ce te uiti la un film ! E deranjant sa se invirta discu la 16x, cind de fapt nu are nevoie ! Eu folosesc CD Bremse , dar se gasesc foarte multe alternative ...


Andrei,

drept sa iti spun nu am inca nici un DvD-Audio (am vazut un Queen - A Night at Opera, dar nu sint FAN Queen, asa ca inca mai caut ... ), ca sa testez pe DvD-ROM ! E credeam ca nu merge, dar daca merge asa cum spui tu NU-I SUPARARE Very Happy !

Bafta !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 12:28 pm    Titlul subiectului: dezamagire totala Raspunde cu citat (quote)

Am luat un AMD Duron la 800 cu 128 mb ram si i-am pus o placa video ATI 9200 cu 128 ram si un dvd pioneer 121.

am pus powerdvd 5.0 si powerstrip. am bagat custom rezolution 1280 x 720 @ 60hz - rezolutia nativa a proiectorului.
m-am uitat la nishte poze facute cu un aparat digital performant. erau incredibile. tridimensionale, culorile vibrau etc. o calitate a imaginii de nu am mai vazut nicaieri [si am vazut o gramada de plasme excelente]

DAR

cand am dat drumul la un film pe dvd nu a mai fost acelasi lucru. imaginea era ceva mai clara dar parca ii lipsea ceva. era mai placuta imaginea de pe sony ns700.
am bagat gladiatorul [il am de 2 ori] am pus pauza pe aceleasi cadre si selectam alternativ sursa intre dvd stand alone si pc.
mi-am intrebat prietenii - care se vede mai bine. toti au spus ca playerul stand alone!!!

DE CE? nu inteleg. cum pot sa se vada atat de bine pozele si aproape nici o imbunatatire la calitatea dvd? ba chiar e mai neplacuta imaginea de pe pc.

_________________
Proiector: SIM2 HT300
Boxe : B&W LCR600, 602 S3, ASW600
DVD : Sony NS700
AMP : ONKYO TX-SR701E 6X130W certificat THX
Cabluri : Monster THX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 11, 2003 8:49 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Paai, sa vedem care ar putea sa fie cauza (sa nu spui ca nu te-am avertizat ca o sa fie ceva de butonat pana il aduci la performante bune..).

In primul rand, ce anume mai exact de deranjeaza la imaginea de pe PC? Este vorba de: a) culoare b) luminozitate c) rezolutie d)altceva? Ar fi ideal daca ai putea pune degetul pe ce nu iti place, asta facand "debugging"-ul mai usor.

La prima vedere, cateva cauze posibile:

1) Asigura-te ca in PowerDVD 5.0 controalele de la Configuration/Video/Advanced Video Settings sunt in pozitiile Default (profilul "Original"), in asa fel incat sa nu strice dinamica imaginii.

2) Tot la capitolul Video, dezactiveaza setarea "Enable hardware acceleration" si incearca sa activezi procesarea CLEV (eventual in mod Split, ca sa observi in ce fel schimba imaginea). Poate iti place mai mult asa. Daca e activata, fa invers, activand accelerarea hardware (teoretic are un deinterlace ceva mai bun asa).

3) Proiectorul tau are probabil profile de setari de culoare diferite pentru fiecare dintre intrari (Video, Component, PC, etc.). Vezi daca nu cumva difera setarile intre intrarea pe care conectezi DVD-ul si cea pe care conectezi PC-ul. Daca sunt diferente, incearca sa reglezi Brightness/Contrast/Hue/Saturation/Sharpness/etc. pana cand le aduci cat mai aproape posibil - in acest fel elimini influenta subiectiva a diferentelor de culoare (care uneori te pot pacali cand e vorba de "Care e imaginea mai buna").

Daca proiectorul nu iti permite sa modifici setari de acest timp atunci cand e activata intrarea RGB (adica PC), atunci incearca sa "emulezi" setarile din setarile din PowerDVD, ca sa aduci imaginile la acelasi nivel. Aici ar fi extrem de util daca ai avea un disc de calibrare gen Avia sau VE, pentru a-l folosi ca reper (e mai usor sa calibrezi pe o mira decat pe o imagine oarecare dintr-un film).

Sper ca te-a ajutat ceva din cele de mai sus. Daca nu, revin-o cu mai multe detalii, sa incercam sa vedem ce se mai poate face.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Vin Dec 12, 2003 12:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

problema cu imaginea: cred ca este prea digitala.
nu e o problema de culoare sau luminozitate.
pur si simplu de pe sony ns700 e mai pastelata, mai placuta. de pe pc parca se vede prea tare compresia. in loc sa treaca lin de la o culoare la alta se vede ca la jpeguri. mai ales backgroundurile - cerul -se vad patratelele cum se misca. parca ar avea un sharpness exagerat [dar nu are]. parca e diferenta dintre o compresie buna si una proasta. venid de pe pc arata ca si cum compresia e mai mare.

DVD-ul ca sursa nu excelenta si poate ca venind de pe pc se vad toate defectele. de pe ns700 defectele vin mai atenuate, probabil se suprapun putin culorile si nu mai e trecerea de la o nuanta la alta evidenta. poate ajuta si faptul ca pe stand alone am activata o optiune de block noise reduction.

o alta explicatie ar fi ca pe RGB proiectorul are o treaba mai pasiva de a afisa doar imaginea nu si de a o decoda. poate ca face o treaba mai buna proiectorul decat PC-ul. Oricum am citit ca unitatea de deinterlacing integrata in proiector e cea mai buna din lume [o farudjia care costa separat vre-o 4000$]

Am mai auzit ca majoritatea utilizatorilor de HT300 spuneau ca imaginea lor e mai buna cu deinterlacingul facut de proiector decat de pe un player progressive scan.

totusi- sa se vada mai vine de pe S-video decat dintr-un semnal venind in rezolutie nativa?! nu inteleg. macar daca ar fi fost o comparatie intre iesirea pe componente si PC.

_________________
Proiector: SIM2 HT300
Boxe : B&W LCR600, 602 S3, ASW600
DVD : Sony NS700
AMP : ONKYO TX-SR701E 6X130W certificat THX
Cabluri : Monster THX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Sam Dec 13, 2003 12:51 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

am vorbit cu cineva de la www.htpc.it si mi-a zis ca e vorba de o precizie prea mare pe un semnal de slaba calitate. mai exact:

Your gamma value is probably too high, play with the radeon overlay control as wella s the gamma table for pc input on the projector. HTPC tend to reveal more bad informations, but this can be hidden as normal stb player do. Too much precision on a low quality signal as mpeg2 sdtv.


merci pt ajutor

_________________
Proiector: SIM2 HT300
Boxe : B&W LCR600, 602 S3, ASW600
DVD : Sony NS700
AMP : ONKYO TX-SR701E 6X130W certificat THX
Cabluri : Monster THX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

E si asta o explicatie. Adevarul este ca pana nu legi un player de calitate via componente, RGB sau DVI la un proiector (sau in cel mai rau caz la o plasma) de categorie superioara, nu prea iti dai seama de fapt cat de proasta este calitatea unui DVD (nu mai vorbesc de un VHS sau transmisiile digitale via satelit/cablu).

Insa ai incercat sa verifici daca setarile de la intrarea RGB nu difera in amanunte mai putin evidente de cele de pe intrarea S-Video? De exemplu nivelul de filtrare video, eventual Sharpness, blanking-ul si overscan-ul, etc....

O ultima solutie ar fi sa folosesti o combinatie de soft de DVD player (ZoomPlayer) + un filtru real-time (ca ffdShow), in care poti sa post-procesezi imaginea dupa dorinta: reducerea zgomotului, algoritmi de deinterlacing superiori, etc..

Apropo, Gladiator este varianta NTSC sau varianta PAL?

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
emeric



Conectat la: 27 Noi 2003
Mesaje: 10

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 11:55 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

"Apropo, Gladiator este varianta NTSC sau varianta PAL?"

De pe stand alone am pus varianta ntsc si pe pc varianta pal.

o sa incerc sa pun refreshul la 47,952 hz [sau la 72] si sa pun varianta ntsc de pe dvd.
problema cu filtrele soft e ca eu am un amd duron la 800. nu le poate duce. si nu vreau sa imi iau altceva pana nu ajung la o calitate mai buna decat cea de pe s-video.

"Insa ai incercat sa verifici daca setarile de la intrarea RGB nu difera in amanunte mai putin evidente de cele de pe intrarea S-Video? De exemplu nivelul de filtrare video, eventual Sharpness, blanking-ul si overscan-ul, etc.... "

am umblat numai la sharpness. era diferit, l-am pus la fel si s-a vazut mai bine. o sa verific si nivelul de filtrare video - dar de blanking si overscan nu am auzit. poate imi spui ce e cu ele

merci

_________________
Proiector: SIM2 HT300
Boxe : B&W LCR600, 602 S3, ASW600
DVD : Sony NS700
AMP : ONKYO TX-SR701E 6X130W certificat THX
Cabluri : Monster THX
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Andrei



Conectat la: 27 Feb 2003
Mesaje: 794
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Dec 15, 2003 10:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ah, vezi ca treaba cu compararea celor 2 versiuni "Gladiator" PAL vs. NTSC nu e tocmai OK. Asta pentru ca sunt diferente de rezolutie chiar din formatul propriu-zis, deinterlacing-ul se face altfel s.a.m.d..

Cel mai bine e sa incerci intr-adevar sa le si inversezi, ca sa vezi ce se intampla (refresh-ul e mai bine sa fie la 72, din cauza faptului ca la sub 50 Hz deja incepi sa percepi o usoara stroboscopare in zonele luminoase - similara cu ce vezi la cinema, de altfel).

Blanking este cat anume din imaginea activa taie proiectorul (asta ajuta daca iti apar dungi negre din cauza diferentelor de 1-5 pixeli rezultate din setarea rezolutiei).

Overscan reprezinta cu cat anume iti scaleaza imaginea video in afara ecranului (la marea majoritate este 5% implicit, cu optiuni de 0% sau 10%). Overscan-ul simuleaza comportamentul televizoarelor cu tub catodic clasice, care din motive de sincronizare nu afiseaza intreaga zona activa a imaginii. E important si aspectul acesta pentru ca in cazul DVD-urilor e ideal sa le vezi cu Overscan setat la 0% (si normal, daca pe intrarea RGB e setat la 5% sau la 10%, imaginea nu e suficient de clara - totusi imi imaginez ca ai fi sesizat acest lucru, pentru ca ar fi aparut interfata Windows-ului cropata - de exemplu Taskbar-ul de jos).

Optiunile de mai sus e posibil sa nu fie denumite la fel pe proiectorul tau, desi m-as mira. Sunt destul de comune.

_________________
Andrei Mihailescu
HiFi & Multimedia
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community