FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Probleme la captura PAL 16x9

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
marmidel



Conectat la: 08 Mar 2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 5:17 pm    Titlul subiectului: Probleme la captura PAL 16x9 Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Nu stiu daca cineva a mai avut pana acum aceasta problema,insa eu o voi posta, in speranta ca cineva ma poate ajuta. Pt inceput,as dori sa stiti ca lucrez in domeniul video relativ de putin timp,insa nu sunt incepator. Acuma sa trec la subiect:
am o camera video SONY HDR-FX1000, o placa de captura HD BlackMagic Intensity Pro, un calculator condus de un Intel i7 950 si 4 GB RAM la o frecventa de 1600 mhz. Ce se intampla de fapt? Am avut o filmare zilele trecute la un restaurant, in format DV 16:9. Am capturat filmarea cu Adobe Premiere CS4, insa cand am vizionat inregistrarea (pe PC) din cand in cand imi apar niste dungulite mici si duble cu o durata f scurta (1-2 frames) si in diverse zone ale ecranului. Mentionez ca pe caseta nu se vad,nici pe captura live,nici pe tv in direct,nicaieri. Le vad doar dupa ce capturez. Stie cineva din cea cauza imi apar dungulitele astea suparatoare? Alt soft de captura nu imi face dungi,dar nu prea imi plac mie optiunile, de aceea as dori sa lucrez in continuare cu AP.
Va multumesc pentru rabdare si daca mai pot sa va dau detalii,o fac cu placere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 5:17 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Mar 08, 2010 11:12 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pune cateva secunde de filmare care sa contina dungile respective pe youtube sau undeva sa putem vedea despre ce e vorba.
Sper ca nu e vorba de efectul de intretesere, care este vizibil atunci cand se vizioneaza material PAL (intretesut) pe un monitor de PC care afiseaza neintretesut(progresiv)?
Fenomenul este normal si se manifesta in special la cadrele cu miscare mai ampla si este mai pregnant pe contururile obiectelor sau persoanelor in miscare, DAR NUMAI PE PC.
Odata transferat pe DVD si vizionat pe un TV normal , fenomenul nu mai e vizibil , pentru ca afisarea TV-ului este tot intretesuta, ca si materialul PAL filmat.
Daca scopul final este vizionarea pe PC, se poate aplica un filtru de deintretesere (de-interlace filter), unele programe il au incorporat.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
marmidel



Conectat la: 08 Mar 2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 10:12 am    Titlul subiectului: Nu este de vorba de interlaced Raspunde cu citat (quote)

Salutare!
Multumesc pentru raspuns,insa am sa vin cu inca cateva completari. Am facut si teste cu camera pe trepied,filmand in gol,o imagine statica si acelasi rezultat. Apare numai la 16:9 in PAL. HDV 1080i e perfect. Chiar si dupa ce am ars un DVD cu filmarea respectiva, tot se vede. Posibil sa fie dropped frames din cate am inteles eu. Desi nu inteleg cum este posibil,atata timp cat la filmarile HD totul merge OK. Diseara cand ajung acasa,am sa urc un clip pe youtube. Oare daca fac o captura firewire va fi la fel? Am dat 900 de lei pe placa Blackmagic Intensity Pro...Sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marmidel



Conectat la: 08 Mar 2010
Mesaje: 3

MesajTrimis: Mar Mar 09, 2010 1:54 pm    Titlul subiectului: ... Raspunde cu citat (quote)

nu merita stresul,am sa returnez placa si am sa transfer prin ilink,sper sa nu fie probleme asa...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community