FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
casete minidv

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
raveanu



Conectat la: 02 Apr 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: casete minidv Raspunde cu citat (quote)

Salut!Ma puteti ajuta cu un sfat?!
Ce casete trebuie folosite la un vx 2100 pentru a nu avea probleme?!
Mini dv sony de 60 de minute sau mini dv panasonic de 60 minute?
Multumesc!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 10:55 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
raveanu



Conectat la: 02 Apr 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Vin Apr 02, 2010 10:59 pm    Titlul subiectului: casete mini dv Raspunde cu citat (quote)

Am inteles de la cineva care de ocupa tot de NBC ca, dupa fiecare filmare trebuie rulata acea caseta de curatat capul pentru a nu intimpina probleme la urmatoarea filmare!!!!! Exclamation
Este adevarat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 8:58 am    Titlul subiectului: Re: casete minidv Raspunde cu citat (quote)

raveanu a scris:
Salut!Ma puteti ajuta cu un sfat?!
Ce casete trebuie folosite la un vx 2100 pentru a nu avea probleme?!
Mini dv sony de 60 de minute sau mini dv panasonic de 60 minute?
Multumesc!

Sony de preferinta, eventual Panasonic, dar atentie la TDK, unele sunt cam abrazive si uzeaza prematur capul.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 9:29 am    Titlul subiectului: Re: casete mini dv Raspunde cu citat (quote)

raveanu a scris:
Am inteles de la cineva care de ocupa tot de NBC ca, dupa fiecare filmare trebuie rulata acea caseta de curatat capul pentru a nu intimpina probleme la urmatoarea filmare!!!!! Exclamation
Este adevarat?

IN NICI UN CAZ!!
Caseta de stergere este o banda foarte abraziva,care daca este folosita preventiv, pe capetele curate are efectul unui smirghel, uzand capetele prematur.
De aceea caseta de sters capetele se foloseste doar ca masura de urgenta, cand capetele s-au murdarit deja, astfel ca efectul abraziv actioneaza asupra mizeriei depuse si nu asupra capetelor. Tot de aceea se si foloseste un timp foarte scurt, max.10 secunde, in mod normal timp necesar pentru indepartarea mizeriei.
Cea mai simpla solutie este folosirea doar de casete noi atunci cand filmarea este foarte importanta.
Cand toate filmarile sunt importante, se recomanda in afara folosirii de casete noi si curatarea regulata intr-un service, curatare care nemaifacandu-se cu rotirea capului la maxim, are efect abraziv minim si sporeste durata de viata a capetelor.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Apr 03, 2010 9:42 am    Titlul subiectului: Re: casete mini dv Raspunde cu citat (quote)

raveanu a scris:
Am inteles de la cineva care de ocupa tot de NBC ca, dupa fiecare filmare trebuie rulata acea caseta de curatat capul pentru a nu intimpina probleme la urmatoarea filmare!!!!! Exclamation
Este adevarat?

Da, daca nu plateste el inlocuirea capetelor ESTE o metoda foarte buna, nimic de zis, astfel te asiguri ca ai capetele curate la fiecare inregistrare.
Daca insa e camera ta, fa-ti singur un bine si nu folosi metoda asta.
Curatarea preventiva a capetelor in audio este o metoda foarte buna, eu intotdeauna sterg cu un betisor cu vata si alcool izopropilic capetele deck-urilor mele si traseul benzii inainte de o inregistrare, din pacate insa capetele video nu sunt la fel de usor de sters, iar vata, ca si orice alt material fibros este total interzisa la video.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
raveanu



Conectat la: 02 Apr 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Dum Apr 04, 2010 9:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

HRISTOS A-NVIAT!
Mii de multumiri pentru sfaturi!
Daca , vreodata , pot ajuta cu ceva ,cu draga inima!
Tot ce e mai bine pentru toata lumea!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
raveanu



Conectat la: 02 Apr 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Lun Apr 05, 2010 5:42 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Hristos A - nviat!
Pentru filmat musai trebuie acele ,,minuni'' numite sony excellence sau raspund bine si cele din gama Panasonic?!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Apr 05, 2010 7:07 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

raveanu a scris:
Hristos A - nviat!
Pentru filmat musai trebuie acele ,,minuni'' numite sony excellence sau raspund bine si cele din gama Panasonic?!

Adevarat A-nviat!

Depinde ce filmezi. In mod normal sunt bune si Sony Premium sau Panasonic.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
raveanu



Conectat la: 02 Apr 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 1:53 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Salutare tuturor!
HI& FAN ,banuiesc ca, ti-ai dat seama ca ma intereseaza capitolul NBC ! Wink
Multumiri ptr raspuns!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 7:09 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

raveanu a scris:
Salutare tuturor!
HI& FAN ,banuiesc ca, ti-ai dat seama ca ma intereseaza capitolul NBC ! Wink
Multumiri ptr raspuns!

Bineinteles, nu-si cumpara nimeni VX 2100 sa-si filmeze soacra la mare ! Laughing Laughing
P.S. Fac service la astea de cand au aparut, asa ca stiu bine marfa, atat sculele cat si utilizatorii lor.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
raveanu



Conectat la: 02 Apr 2010
Mesaje: 6

MesajTrimis: Mar Apr 06, 2010 7:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Sal!
Intrasem putin in ceata, pentru ca ,,binevoitorii'' mei colegi din oras,din domeniul NBC ,care au de 6 luni sau un an vx 2100 , mi-au spus ca cea mai cea calitate iese pe sony excellence! Crying or Very sad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Foto & Video Digital Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community