FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Raspuns la intrebarile voastre, pe scurt...

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ?
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Joi Oct 16, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: Raspuns la intrebarile voastre, pe scurt... Raspunde cu citat (quote)

Cand o sa inteleaga lumea care se perinda pe aici ca NU EXISTA O RETETA UNIVERSAL VALABILA Question
Aici, e vorba pe gusturi.
Audiofilia se poate compara cel mai bine cu femeile Laughing Wink Cool
Fiecaruia ii place un anumit tip de femeie, si la aspect fizic si la psihic.
Rezulta atat de multe variante in urma combinarilor intre cele doua aspecte, ca te doare capul Wink
Asa si in audiofilie Cool
Dar, asa cum o tipa ca, sa zicem Pamela Anderson (doar un exemplu) este preferata a aprox. 70% dintre barbatii normali Wink ea poate fi considerata urata sau cu sanii prea mari, sau prea inalta, sau prea nu stiu cum, de restul de 30% din barbatii normali Wink
Deci, ea este sau nu este femeia ideala? Razz

Ce legatura are asta cu audiofilia?
Pai, in audiofilie, cu fiecare componenta adaugata intr-un setup audio cresc in progresie geometrica posibilitatile ca acel sistem sa sune bine sau prost.
Cum vine asta?
Simplu, si nu prea...
Se da un amplificator si o pereche de boxe oarecare, legate cu cabluri de veioza, sursa fiind o placa audio de calculator.
Sistemul va suna intr-un fel, oarecare.
Acum incepe distractia Wink
Se schimba placa audio, se verifica rezultatele, se fac statistici...
Se adauga un DAC extern, se verifica rezultatele, se fac statistici
Se adauga un DAC extern jitter free, se verifica...
Se schimba placa audio cu una bit-perfect, care se verifica cu DAC-ul ininitial si apoi cu cel jitter free, se verifica...
Se trece la solutia CD-Player si se verifica rezultatele...
Se schimba interconecturile de la primul CD-Player si se verifica...
Se schimba CD-Playerul cu un altul si se verifica cu 3-4 perechi de interconecturi rezultatele...
Intra in ecuatie eventual si un SACD sau DVD-A, si se verifica rezultatele, cu cele 3-4 cabluri interconect si se verifica rezultatele...
A, sa nu uitam de cele 2 DAC-uri, unul normal si un Jitter free, care trebuiesc si ele schimbate si probate pe rand, cu fiecare CD-Player in parte, cu fiecare SACD in parte (a, sa nu uitam nici de combinatia cu fiecare cablu interconect in parte) Wink
OK, acum se trece la "lucruri grele" Laughing
Incepem sa umblam si la cablurile de boxe, inlocuind, treptat vreo 5-10 cabluri de boxe de diverse tipuri pe care le avem pe acasa Laughing
Deci, la fiecare cablu de boxa probat trebuie sa refacem tot carnatul de mai sus, pentru a vedea cum se aude mai bine, unde este extensia de bass mai buna, cu care se indulcesc inaltele, unde auzim microdetalii mai fine, cu care nu se mai aglomereaza instrumentele, unde este soundstage-ul mai bun, etc., etc.

Deci, se reia procedeul:
(excludem aici placile audio de calculator, ca innebunim instantaneu) Laughing
CD-Player-ul P1 cu cablul interconect C1 cu DAC-ul D1, cu ampliful A1, cu cablurile de boxe CB1 si cu boxele B1 Wink
A, sa nu uitam unul din cele mai interesante aspecte, si anume MUZICA ascultata (cea care va face diferenta) Cool - bineinteles un minim de 10 CD-uri de test, asa, ca sa ne putem da seama de diferente, deci, intra in ecuatie si muzica (M1)
Iar acum, va rog sa faceti voi calculele de rigoare, considerand toate combinatiile posibile, in conditiile in care:
P=4 (2 CD-Playere, un SACD si un DVD-A - dar se poate combina si cu cele doua DAC-uri, adica, D=2)
C=5(cablurile interconect)
CB=10 (cablurile de boxe, inclusiv sarma de veioza)
A=1 (aici este de fapt buba, caci, noi testam in fond mai multe amplificatoare, asa ca, la naiba, hai sa zicem ca A=5, asa, de fun Laughing )
B=6 (hai sa testam si 6 perechi de boxe diferite, tot de fun) Wink
M=10 (suntem chiar modesti cu 10 CD-uri de test, dar, hai sa fie numar rotund Laughing

Ei, ati calculat numarul total de combinatii? Confused Cool Laughing Rolling Eyes Shocked Twisted Evil Stupid
Cam astea ar fi raspunsurile la intrebarile voastre gen:
Pe ampliful A2567 merg bine boxele B12335, sau B1023
? Laughing Laughing Laughing

A, si daca chiar a ascultat cineva combinatia aia, si asculta aceeasi muzica ca si cel care a intrebat, daca sta in acelasi tip de casa, mobilata la fel (vedeti ca, nu am vrut sa fiu chiar pervers si sa mai introduc in calcul si camera de auditie, sau mutatul boxelor prin camera, sau tensiunea de la retea, sau starea de spirit din momentul auditiei, sau daca ne grabim cu testul ca mai trebuie sa facem si altceva, etc., etc., caci, dupa cum am mai zis mai sus innebuneam instantaneu Wink ), deci, cel care intreaba afla ca, mai exista un forumist care asculta aceeasi muzica, sta in acelasi apartament, etc., etc., si care-i spune ca, combinatia este beton, isi cumpara respectiva combinatie, si, ajuns acasa, constata cu stupoare ca lui nu-i place combinatia chiar deloc, si-l boscorodeste pe userul care are acelasi sistem, asculta aceiasi muzica, locuieste in camera identica si-l ia in baza ca de ce zica ca, combinatia respectiva este un "killer", cand are inalte tipatoare, medii in spate si bass prea bubuit, la care userul care a facut recomandarea zica ca "asa imi place mie sunetul, cu inalte care sa ma zgarie pe urechi, cu mediile nu prea in fata, si cu un bass mai plin, mai rotund - nu asa trebuie sa sune un sistem audiofil?" Laughing Laughing - asta, apropo de relatia intre audiofilie si femei din debutul postului Twisted Evil
Sus
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Oct 16, 2008 10:06 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Zamby



Conectat la: 12 Noi 2003
Mesaje: 749
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 16, 2008 1:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Chestia asta e chiar geniala. Mergand putin catre absurd, poti sa intrebi si sa-ti raspunzi singur.

Si sa nu uitam ca in ecuatia de mai sus, la fel ca si in cazul femeilor, mai intra si BANII!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul MSN Messenger
cristim



Conectat la: 10 Aug 2004
Mesaje: 323
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Oct 16, 2008 1:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Io cre' ca analogiile astea cu "femei" denota oaresce probleme.

Pentru "femei" nu-ti trebuie bani, asta daca nu-ti doresti neaparat femeia de tip Bang&Olufsen sau Bose. Mai exista si altele si, slava domnului, nu-s pe bani.

_________________
C.E.C cd3300(putin modificat)/Myryad Z140/Elac FS68
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicumur
Vizitator





MesajTrimis: Vin Oct 17, 2008 9:27 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristim - analogia cu femeile nu se referea la bani Wink
Ci, la faptul ca unora le plac blondele, altora brunetele, unora cele cu ochii verzi, altora caprui, unora cu sanii mari, altora altfel Cool , unii prefera mignonele, altii rubensienele Laughing
Deci, analogia cu femeile se referea la ce tip de sunet prefera fiecare Cool

Zamby, absolut corect, nu am mai bagat in ecuatie si WAF-ul Embarassed

Desi, se mai pot lua in ecuatie si copii mici (care au o fascinatie catre difuzoare, mai ales cele stralucitoare Wink ), pisicile, cainii, papagalii, hamsterii, iguanele, fumul de tigara, praful, Rapirea din Serai, covorul persan, etc., etc Laughing Laughing Laughing
Sus
catalinmetal



Conectat la: 22 Ian 2007
Mesaje: 2073
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 15, 2009 9:37 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

cristim a scris:

Pentru "femei" nu-ti trebuie bani


...mda, femeia este un fel de perpetuum mobile biologic! nu necesita bani, atentie, hrana,ingrijire, protectie, farduri etc... NIMIC! ea doar exista si atat!

revenind la revolta lui nicu, TOTI am inceput la fel, sau cat de cat similar, cu intrebari de genul "ce parere aveti"...?

insa nu toti am inceput cu placa de PC, asta e clar!!!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Disco5100



Conectat la: 25 Ian 2010
Mesaje: 31
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar Apr 20, 2010 2:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Tata mi-a zis ca femeia este ca Rostovu,te lasa cand iti este lumea mai draga Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Ce sa cumpar ? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You cannot download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community