FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
HarmanKardon 5.1+boxe

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
mihai110



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 4
Locatie: IASI

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 11:21 am    Titlul subiectului: HarmanKardon 5.1+boxe Raspunde cu citat (quote)

Am un plan de viitor, sa ma modernizez si eu la ceea ce inseamna auditie, adica auditie 5.1 sau restul..6.1, 7.1..
Am auzit tot felul de laude-critici despre aceste sisteme "receivere home cinema".., mai mult de-atat am incercat sa fac niste calcule.. cum mi-as monta prin casa 6 boxe sa "cante" cu ajutorul unui astfel de sistem. Mi-e ca-l cumpar si apoi sa ma trezesc ca-mi trebuie sistem de boxe din ala cu "sateliti" si "subwofeer", pt. ca eu am niste boxe normale.., iar chestiile alea .. nu-mi plac.
Am 6 boxe de 30w - 8 ohm, si navigand asa..printre liste de 'preturi si marci' am gasit ceva ce as zice ca se potriveste cu boxele mele: ceva de la Harman Kardon sunt doua modele Avr132 si Avr 135. Primul are 30w/canal in mod 5.1, iar al doilea 40w/canal in mod 6.1 :

http://www.price.ro/specificatii_harman_ka...r_132_59550.htm
http://www.o firma.ro/produse/Receivere_AV...Kardon/AVR_135/


Sunt vreo cateva lucruri cu care ma confrunt, si nu-i dau de capat de unu singur..,adica:
-boxele vor primi sunet normal de amplif' atuci cand ele vor avea functia de "sateliti" ? (stiind ca sateltii "canta" mediile si inaltele, bass-ul deservind-ul acela care poarta numele de "subwoofer", adica dupa montarea boxelor care vor "canta" bass-ul, mediile s.a.m.d., voi fi nevoit sa-mi procur ulterior un subwoofer (ceea ce nu as vrea)..???
-voi avea o boxa care se va numi "Front" si una "Subwoofer"(bine accept sa-mi gauresc peretii si sa amplasez "satelitii"
cum scrie la manual), boxele se vor comporta corezpunzator acestor noi functii la care eu le voi "avansa"..???
-ma sperie un pic si datele astea: THD 0.07%, tinand cont ca eu folosesc un amplif cu 0.01% THD 20hz-20khz, adica aceste receivere vor distorsiona de sapte ori mai mult decat statia mea..???
-dintre cele doua receivere care ar fi mai bun? primul 'avr 132' are 30w/canal (5.1) si ca sa vad cat poate ar trebui sa-l dau la maxim si implicit sa-i aud si distorsiunile.., fapt ce m-ar determina sa-l cumpar pe celelat 'avr 135' cu 40w/canal care ar lucra mai lejer, dar acesta are modul 6.1 si voi mai avea nevoie de a saptea boxa cu functia de "subwoofer"..

Cum va spuneam, unele chestii sunt un pic aiurea pt mine in deosebi aceste cifre impare 5.1..., notiunea de 'front' si 'subwoofer' si as vrea sa stiu ce spun si altii care-s mai trecuti prin ele.. ( sa nu arunc 15-20 mil. pe ceva dezamagitor) . Achizitia intentionez s-o fac peste o luna-doua, si pentru cei care citesc mai tarziu topicul pot sa-si dea cu parerea, ca am nevoie.
Multumesc, si astept nerabdator parerile voastre!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 11:21 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Tiberiu Bako



Conectat la: 13 Ian 2004
Mesaje: 348
Locatie: Timisoara/Ploiesti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 9:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pana sar sacalii pe tine:

Cele 6 boxe pe care le ai le legi asa(la 6.1):

1. 2 buc pe fata (front)
2. 1 buc centru
3. 2 buc surround
4. 1 buc surround back

Setezi toate iesirile pe large si subwoofer (asta inseamna .1) no.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
mihai110



Conectat la: 22 Apr 2010
Mesaje: 4
Locatie: IASI

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 3:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

..da multam frumos..,
.. iar sacalii sa-nteleaga ca nu toata lumea are timp sa se joace cu jucarele din astea..,
vroiam mai demult sa-mi cumpar o asemenea jucarie, da nu-i timp destul
sa stau acasa si sa ma joc.., acu' am prins o perioada mai libera, si am scos boxele prafuite si le-am mai pus sa cante.., deocamdata pe stereo.. Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
wisepiggy



Conectat la: 04 Ian 2010
Mesaje: 30
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 9:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Receiverul poate lucra foarte bine si cu 4.0 sau cu 3.0 sau cu 5.0 nu trebuie sa aiba exact numarul de sateliti pentru care e facut. In plus pentru 6.1 sau 7.1 iti trebuie trackuri care sa fie inregistrate 6.1 sau 7.1.

Receiverele respective nu au amplificare pentru subwoofer deci la cel 5.1 vei putea lega 5 boxe.

In rest tiberiu ti-a explicat corect: pui toate boxele pe large si el nu va taia freceventele joase la niciun satelit.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community