FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
De unde cumparam scule ?
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
ECL



Conectat la: 26 Iul 2008
Mesaje: 89
Locatie: Arad

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 1:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
Și cu garanția sau reparația produselor cumpărate din afara țării cum rămâne ?

Ar mai fi ceva care mie îmi scapă. Cum ascultați ceea ce vreți să cumpărați ?
Vă duceți la showroom-ul dealerului local, vă decideți ce anume vă place, apoi cumpărați de afară ?


Ori asa ori merg pana afara si le vad/ascult acolo. Garantia e super afara, atata timp cat sunt pompti si nu te duc cu zaharelul. Daca se defecteaz cumva ceva, trimit la ei si fii sigur ca il repara sau schimba in functie de defect. Si asta fara abureli sau alte tertipuri sa scape de garantie, cum se practica pe la noi cand dealerul cauta 100 de motive ca sa nu repare/despagubeasca un lucru pe care l-ai cumparat de la el si pentru care ai primit garantie!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 1:04 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Cosmin_C



Conectat la: 04 Noi 2004
Mesaje: 2023
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 1:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scule audio as cumpara numai de la dealeri din tara; de fiecare data cand am luat in calcul varianta achizitiei de afara m-a "daramat" lista de dezavantaje, in plus singurele cazuri in care m-am gandit la asta a fost cu produse care nu se gasesc in tara deci nici nu aveam unde le asculta/testa p-aici...
_________________
Arguing on the internet is like running in the special olympics - even if you win, you're still retarded.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
danb



Conectat la: 10 Feb 2004
Mesaje: 1234
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Joi Mai 06, 2010 2:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Speaking about garantie, uneori merge cum trebe si la noi. Am avut o problema cu alimentatorul de la dacmagic (materialul carcasei devine casant in timp si ai surprinze de gen ramii cu capacul in mina sau mai fain se fractureaza partea cu stecherul); a doua zi am avut in mina un alimentator de schimb, fara sa fie nevoie sa trimit cel original la constatare.

Deja ma gindeam ca ai nostrii o sa-mi dea peste nas ca l-am rupt eu si va trebui sa apelez direct la CA dar uite ca nu a fost cazul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vizitator



Conectat la: 29 Apr 2008
Mesaje: 818
Locatie: focsani

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 12:33 pm    Titlul subiectului: opinie Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:
V-ati invatat prost la faza cu discounturile. De vina sunt si dealerii, pentru ca nu explica in ce conditii se fac aceste discounturi.

Faptul ca ai bani sau ca vrei sa cumperi ceva mai scump, nu implica in mod obligatoriu si acordarea vreunui discount. Acesta este un semn de apreciere venit din partea vanzatorului, pentru un anumit client. De exemplu, daca ai un client fidel, care cumpara de mai multe ori, care nu iti face probleme, nu te pistoneaza si nu te tracaseaza, atunci vanzatorul are tot interesul sa il fidelizeze.

Sunt de partea lui Robert, din urmatorul motiv:
M-am saturat si eu de clienti tupeisti, care au impresia ca ei sunt alfa si omega si cand sunt flituiti, se duc cpe forumuri sa improaste cu rahat.

Am fost in acest tip de situatie ( similara cu a lui Robert ) de mai multe ori. Inclusiv partea cu amenintarile & ruptul capului. Unii oameni se plictisesc. Au timp foaaaaaarte mult la dispozitie si traiesc cu impresia ca pentru ca ceva sa se rezolve, trebuie sa pistonezi, sa tracasezi. Uneori fac chestia asta si unor oameni care nu sunt disperati sa vanda si de aceea trec la urmatoarea lor abordare ( injuraturi ), in clipa cand omul le spune sa cumpere din alte parti.

Mie mi-a placut faptul ca Robert a dat dovada de seriozitate in clipa cand l-a trimis la plimbare pe acel stimabil domn.
Acesta este spiritul !

"Clientul nostru stapanul nostru sa fie la carciuma, nu in audio".

Sau ma rog, daca este vreunul atat de lacom incat sa isi doreasca clienti de genul acesta, macar sa o spuna, ca sa stie lumea unde sa ii trimita pe clientii ciudati.


Pe mine chiar incearca unii sa ma santajeze cu chestii de genul "daca nu imi dai asa cum vreau eu, ma duc pe forumuri si te fac"
Drept urmare, eu ii invit sa se duca si sa ma faca asa cum doresc ei.



Totul tine de educatia clentului. Daca e nesimtit, cere discount si o negociaza si pe masa, cu toate ca el cumpara doar o data si de o suma nesemnificativa. Faptul ca clientul de asculta la birt manele, vrea acum hi-fi ,tine de dereglajele din societatea romaneasca unde parvenitul a dat de bani si trebuie si el sa arate cumva asta la fostii prieteni de pahar.
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 12:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

De ce ?

Manelele nu se aud mai bine pe un sistem bun ?
Poți să le asculți mai tare fără să te doară capul sau poți auzi detalii pe care nu le-ai observat pe sistemul ieftin !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
MarianS



Conectat la: 27 Ian 2009
Mesaje: 1302
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 6:36 pm    Titlul subiectului: Re: opinie Raspunde cu citat (quote)

vizitator a scris:
Faptul ca clientul de asculta la birt manele, vrea acum hi-fi ,tine de dereglajele din societatea romaneasca unde parvenitul a dat de bani si trebuie si el sa arate cumva asta la fostii prieteni de pahar.
Laughing


NO COMMENT Exclamation
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
dorin



Conectat la: 04 Dec 2006
Mesaje: 182
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 14, 2010 1:06 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Exista avantaje si dezavantaje in ambele situatii, depinde de obiectul in cauza si de posibilitatile cumparatorului. Un produs high-end nou, daca exista dealer in tara nici nu se pune problema avantajului cumpararii de la acesta, este evident solutia cea mai buna.
Deasemenea, piata high-end second hand de la noi a evoluat in ultimii ani, aceasta datorandu-se si calitatii dealerilor si a serviciilor oferite.
Ma numar totusi printre cei care stau la panda si urmaresc ocaziile second hand din Germania si Anglia, cele mai bune piete de profil din lume.
Practic "sportul" asta de cativa ani si nu am dat chix niciodata. Am cumparat din magazinele de afara in special din Germania si am fost in general multumit. Am cumparat si voi cumpara si online. In cazul asta sunt niste reguli pe care le respect cu sfintenie:
- Nu cumpar ceea ce nu cunosc, decat marci cu al carui sunet sunt familiarizat mai mult sau mai putin.
- Studiez cu atentie feedback-ul vanzatorului si daca este dispus ca produsul sa fie ridicat personal.
- Sa existe ambalajul si accesoriile originale, dovada ca produsul a fost folosit cu grija, in ideea vinderii in viitor.
- Vanzatorul nu isi lauda produsul postand link-uri cu slavi din reviste ci scrie despre el in cunostinta de cauza.
- Nu ma arunc la superocaziile in care aparatul arata super si vanzatorul spune ca nu l-a folosit deloc in ultimii ani dar nu il poate testa pentru ca nu mai are stecker sau cablu de curent (sunt frecvente astfel de situatii si nu ii poti face nimic pentru ca ai fost de acord sa cumperi desi ti-a spus ca nu este testat).
- Sunt sigur ca daca ma plictisesc de el sa-l pot vinde fara sa fiu in pierdere.
Lista poate continua, in final toate astea plus un feeling care nu a dat niciodata gres Thumb Up
Sigur ca exista si riscuri dar ca la orice sport extrem mi le asum. Very Happy
Fac asta pentru ca este palpitant iar satisfactia aproape garantata, mai ales cand te alegi cu ceva al carui pret a fost din 3 cifre iar pe piata romaneasca second il gasesti cu 4.

_________________
...how can you have any pudding if you don't eat ya meat...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community