FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
ASUS Xonar DX vs. Audiotrack Prodigy HD2

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
audioplaid



Conectat la: 22 Feb 2009
Mesaje: 3
Locatie: 27:35 E 47:10 N

MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 12:14 pm    Titlul subiectului: ASUS Xonar DX vs. Audiotrack Prodigy HD2 Raspunde cu citat (quote)

Am eliminat de pe lista EMU, M-Audio etc. si nu ma pot decide intre:

1.Asus Xonar DX 7.1 - Cirrus Logic CS4398 (front)

avantaje:
-interfata pci-E (ar avea toate sansele sa reziste si la urmatorul upgrade)
-cateva lucruri dragute: conector frontpanel, cu posibilitatea de a opri iesirea principala.
-drivere bune (suport vista)
-stereo crosstalk mai bun decat HD2 (sintetic vorbind)

dezavantaje: DAC Cirrus Logic si 6 canale in plus care-mi sunt inutile.

2.Audiotrack Prodigy HD2 - AK4396.

avantaje:
-placa dedicata STEREO (din totdeauna mi-am dorit o placa cu 2 RCA-uri mari la spate si nimic mai mult)
-un DAC de calitate, folosit pe multe placi apreciate (E-MU 0404 for ex.)
-posibilitatea upgrade opAmp (vin pe socluri, ceea ce mi se pare super)
-amplificare pt. casti.

dezajantaje: slot pci, ceea ce ar insemna repetarea unor urmari de acum x ani cand PCI a inlaturat ISA. Pe atunci se fabricau adaptoare, acum cine mai stie.


Ma intereseaza doar din punct de vedere Stereo, pentru sunete ceva mai sintetice (muzica electronica) multa comprimare si bitrate-uri proaste.


O placa buna se simte si pe asa ceva, in trecut am ascultat un mp3 la 64kbps pe o placa mai rasarita si s-a simtit diferenta imediat, deci nu-mi sariti in cap cu FLAC si lucruri de genul asta pt. ca nu ma intereseaza teoria formatelor audio. Ascult si wav/FLAC cand am posibilitatea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 12:14 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
fcon



Conectat la: 26 Oct 2006
Mesaje: 702
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 2:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Raspuns fara teorie=2
_________________
Knowledge is not wisdom, although it helps.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
hersorin



Conectat la: 17 Ian 2008
Mesaje: 635
Locatie: Belgia

MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 2:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai uitate si la Asus Essence care este o placa de sunet stereo dedicata.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
audioplaid



Conectat la: 22 Feb 2009
Mesaje: 3
Locatie: 27:35 E 47:10 N

MesajTrimis: Dum Feb 22, 2009 3:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

hersorin a scris:
Pai uitate si la Asus Essence care este o placa de sunet stereo dedicata.


care din pacate costa cat dx si hd2 la un loc. bugetul meu este undeva la 100$ Rolling Eyes
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
trendy



Conectat la: 15 Mar 2009
Mesaje: 13

MesajTrimis: Vin Mai 08, 2009 6:17 am    Titlul subiectului: PCIe to PCI Raspunde cu citat (quote)

Vezi aici daca ti-e frica ca va disparea pci-ul. Desigur mai pot aparea si alte probleme, dar nu ar trebui sa le ai cat timp nu cumperi marketing.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 10, 2009 1:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

A trecut ceva timp, vin si eu cu aceeasi intrebare: Xonar D1 sau Prodigy HD2?
Care se aude mai bine in stereo? (daca le-a ascultat cineva comparativ)
Care merita, luand in calcul plusurile si minusurile fiecareia, (inclusiv posibilitatea de upgrade la HD2*) si strict pentru auditie stereo.

*legat de op-ampi la HD2, unde se gasesc ? Daca nu se vand la magazin, are cineva de vanzare ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Schindler



Conectat la: 10 Sep 2008
Mesaje: 84
Locatie: Constanta

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 4:13 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu as formula altfel : Xonar D1 vs Prodigy HD2 vs Auzentech Prelude. Am spus Xonar D1 fiindca din cite am inteles sunetul acestei placi ieftine e foarte apropiat de sunetul Xonar D2 si Xonar Essence STX .
Si,cum s-ar raporta aceste placi de sunet comparativ cu sunetul integrat HD din noile placi de baza ? Adica chiar merita investitia ?
Sper sa aiba cineva bunavointa sa ne lumineze si pe noi !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Joi Apr 01, 2010 4:34 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Schindler a scris:
Eu as formula altfel : Xonar D1 vs Prodigy HD2 vs Auzentech Prelude.


De Prodigy nu știu, dar Prelude este cu totul o altă ligă.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mars.X



Conectat la: 14 Noi 2008
Mesaje: 164
Locatie: Craiova

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 12:19 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cum suna un Audiotrak Prodigy HD2? Poate face cineva o comparatie cu Xonar Essence?
_________________
Țara te vrea tuns, băi roachere!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Mai 27, 2010 2:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am comparat-o eu pana la urma, mai demult, dar nu cu Xonar Essence ci cu Xonar D1. Nu stiu cat de relevant e, dar din ce am inteles, diferentele intre Essence si D1 paradoxal sunt chiar mici.

La mine Prodigy HD2 era modata cu 3 opamp-uri LM4562 NA, despre care spunea cineva aici ca sunt o combinatie buna. Deci le-am testat vreo 2 saptamani, in toate felurile (schimbare rapida din amp, sau o zi pe una o zi pe cealalta, teste blind unde schimba altcineva, s.a.m.d...) si in cele din urma am ramas cu Xonar D1, desi fiecare avea si plusuri si minusuri. Pe scurt, asa cat ma pricep eu sa descriu, la Xonar mi-a placut mai mult soundstage-ul mai amplu si mai adanc, instrumentele mai focusate si frumos separate, per total o impresie de realism care nu se simtea pe Prodigy HD2. Cu toate astea, Prodigy avea si ea un atu, mediile si vocile mai melodioase, mai in fata si mai placute comparativ cu Xonar, unde pareau mai in spate si o idee mai ...congestionate. Si, cel putin pe sistemul meu, inaltele la HD2 nu erau stridente ca la Xonar.
Basul la Xonar e mai adanc si mai articulat decat la Prodigy unde e o idee mai boomy. Xonarul are si un sunet mai "moale" comparativ cu HD2, poate sa nu placa tuturor acest tip de sunet.

Cu toate astea, dupa o lunga ezitare am ales Xonar-ul D1, overall e totusi peste Prodigy la soundstage si realism, desi mi-ar fi placut sa aiba mediile mai detaliate si mai calde, mai in fata, dar si inaltele mai putin stridente (aici poate e chestie de matching cu boxele - Magnat 880 in cazul meu, sau chestie de gusturi).
A, si inca ceva, Xonarul e si mai neiertator cu mp3-urile si inregistrarile de proasta calitate.

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community