FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Ce-i cu preturile astea prieteni?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 1:02 am    Titlul subiectului: Ce-i cu preturile astea prieteni? Raspunde cu citat (quote)

Parca iar au picat cu totii in cap, zau asa.

La sfarsit de 2008 / inceput de 2009 mi-am dotat calculatorul cu 8 GB RAM, la pretul de 55 lei / batzul de 2 GB. Deci in total vreo 220 lei. Ei bine, acum cu 220 lei abia te lipesti de UN batz de 2 GB...
Cand am scris chestia asta la sectiunea comentariu_de_produs pe site-ul emag.ro, postarea in cauza a supravietuit vreo 4-5 zile dupa care a fost stearsa...

In vara lui 2009, mi-am luat un GeForce 260GTX la pretul de vreo 660 lei...Acum aceeasi placa costa 740...Mind you, am vazut ca cine are ambitie isi ia un 260 GTX chiar si cu vreo 900 de lei...

Unitatile Blu-Ray writer pentru PC...pandesc asa ceva de 3 ani de zile...Ok, au scazut preturile de la vreo 25-20 de milioane pana la 7-9...da' ale naibii preturi daca s-au mai miscat ele in jos in ultimii 2 ani...

E adevarat, tocmai ma uit la niste HDD-uri si observ ca aici lucrurile sunt mai normale la cap...

Ideea e ca am promis cuiva ca in 10 milioane ii fac o configuratie contemporana decenta cu care sa-si faca treburile de zi-cu-zi...oricum o dau si o sucesc, iese tot pe la 13-14...(nici nu aleg chestii nerezonabile...2 GB RAM, HDD de 500-750 GB, carcasa-sursa de 2 lei jumate, incerc sa ma feresc de quad-core-uri, etc...adica in principiu chestii de bun simtz...)

_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 1:02 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
dani4utd
Vizitator





MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 8:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil ca te referi la DDR2, aici preturile au luat-o razna din cauza faptului ca nu se mai produc, ex. placile video pe AGP sau unitatile optice pe IDE(mult mai scumpe ca si SATA). La placile video nu am constatat o scumpire in ultimul timp, cel putin nu asa considerabila. Am gasit 8800GTX la magazine online la pretul de 1200ron(preturile nu erau actualizate din cauza faptului ca magazinele nu mai existau).
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community