FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Legatura Amplificator-PC

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hackedat



Conectat la: 07 Dec 2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Dec 07, 2009 4:05 pm    Titlul subiectului: Legatura Amplificator-PC Raspunde cu citat (quote)

Salut baieti iubitori de muzica de calitate.Stateam si ma gandeam noi cei care avem boxe standfloor pasive si un amplificator sau o linie intreaga cu cd, tunner, equalizer, dvd and so on, cum putem sa facem o legatura puternica, curata, fara pic de brum intre un PC si linia noastra incat sa ne bucuram de muzica noastra de pe computer pe boxele pasive la cea mai inalta calitate posibila. Un cablu RCA-jack profigold este singura varianta ? Cum scapam de acel brum enervant ? Avand in vedere ca pe jack este alt voltaj, cum am putea sa conectam amplificatorul la placa de sunet daca nu prin line out ? Sau ce placa de sunet speciala pentru niste boxe pasive care trec prin amplificator putem sa luam ?
Astept idei, propuneri din partea voastra.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Dec 07, 2009 4:05 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Lun Dec 07, 2009 4:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Te salut, ca sa ai un sunet curat si fara brum sau alte zgomote parazitare, iti recomand o placa de sunet cu iesire optica.
Eu am o placa de baza care are integrat pe el iesire optica cat si cea coaxiala.
Se aude mai curat pe optic.
Toate cele bune.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hackedat



Conectat la: 07 Dec 2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Dec 07, 2009 6:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si daca ai amplificator model mai vechi fara optic sau coaxial ? Sunt multe amplificatoare vechi cu renume care rup gura la cele noi.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Lun Dec 07, 2009 7:21 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Da atunci este necesar un DAC.
Care face conversia din digital in analog.
Aceste aparate sunt scumpe, cat dai atata face, daca vrei ceva bun nu te uita la bani.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hackedat



Conectat la: 07 Dec 2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 2:51 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Dar ce parere aveti de Asus Xonar Essence ST cu 2 iesiri RCA pentru L/R

Merita investitia ?

http://www.crazy4it.ro/Placa_de_sune...Essence_ST.htm
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Discover



Conectat la: 22 Apr 2008
Mesaje: 190
Locatie: Beclean

MesajTrimis: Mar Dec 08, 2009 10:44 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din pacate nu pot sa-ti dau un raspuns la acest tip de placa de sunet, pentru ca nu l-am ascultat.
Dar sunt convins ca are o fidelitate net superioara fata de o placa onboard.
In orice caz placa cum am vazut sub 600 nu-l gasesti, poate la mana a doua, cred ca ar trebui sa mai stai un pic sa vezi ce spun si altii.
Numai bine.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Dec 09, 2009 1:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

citeste pe forum cu atentie
http://www.hi-fi.ro/fhifi/viewtopic.php?t=22573
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hackedat



Conectat la: 07 Dec 2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Dec 10, 2009 3:15 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mi-am luat Asus Xonar Essence ST... este o diferenta considerabila, brum-ul este aproape inexistent pe RCA-RCA cu un cablu de 2 bani, ma gandesc ca daca pun si un cablu profigold o sa fie brum zero.Placa este perfect compatibila cu windows 7 si necesita o alimentare suplimentara de la sursa.Iar pe Dolby Virtual Speaker cu 2 boxe iti face 5.1 si-ti imbraca toata camera in sunet.Isi merita fiecare banut.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
24fret



Conectat la: 17 Mar 2008
Mesaje: 430
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Dec 10, 2009 3:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu nu am nici un brum intre PC si amp si folosesc un cablu banal.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hackedat



Conectat la: 07 Dec 2009
Mesaje: 7

MesajTrimis: Joi Dec 10, 2009 3:55 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Probabil pentru ca am un router si cabluri de retea pe langa, nu stiu ce sa zic pe legatura RCA- jack oricum se auzea ca dracu.Si oricum cred ca e pacat sa ai niste scule de boxe/amplificator si sa intri in pc pe jack cu siguranta daca ai si un tunner sau cd-player se vede clar diferenta intra ce asculti pe pc si ce asculti pe cd.Oricum aceasta placa asus cu intrarile rca aurite ajuta mult + facilitatile care le are ea
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hp_trancer



Conectat la: 05 Noi 2009
Mesaje: 71
Locatie: Fagaras

MesajTrimis: Lun Dec 28, 2009 8:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am avut receiverul legat la PC ( x-fi platinum) prin RCA si de curand am facut legatura prin cablu optic, dar vreau sa spun ca sunetul s-a schimbat radical, e mult mai clar, mai placut ,asta si din cauza ca semnalul nu mai sufera nici o conversie din digital/analog este transmis direct digital.
Acum as vrea sa mi achizitinez un Xonar Essence care din cate m-am documentat ar fi peste X-fi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
aaddrryyss



Conectat la: 06 Ian 2006
Mesaje: 335
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Ian 07, 2010 9:39 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Of ce va complicati...cabluri de nu stiu care, DAC-uri de nu stiu care...gasiti mai bine o priza cu impamantare decenta in care sa va infigeti PC-ul, si gata problema cu brum-ul si bazaielile parazite. Chiar si cu cabluri no-name, placa de sunet integrata si o sursa de alimentare a PC-ului jenibila.
_________________
Speed Limit : Infinite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
crystale



Conectat la: 28 Sep 2006
Mesaje: 131
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Ian 08, 2010 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc mai nou o placa de sunet externa USB + un cablu RCA. In felul asta pot asculta muzica de pe laptop. E vorba despre asta http://www.behringer.de/EN/Products/UCA202.aspx
Nu m-am obosit sa fac comparatii intre solutia asta si solutia veche (cu cablu jack - rca dintr-un Hercules Fortissimo 4), dar poate o sa ma loveasca harnicia in weekendul asta si o sa vin cu rezultatele Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Arha



Conectat la: 27 Sep 2006
Mesaje: 116
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Ian 09, 2010 9:37 pm    Titlul subiectului: Re: Legatura Amplificator-PC Raspunde cu citat (quote)

hackedat a scris:
Salut baieti iubitori de muzica de calitate.Stateam si ma gandeam noi cei care avem boxe standfloor pasive si un amplificator sau o linie intreaga cu cd, tunner, equalizer, dvd and so on, cum putem sa facem o legatura puternica, curata, fara pic de brum intre un PC si linia noastra incat sa ne bucuram de muzica noastra de pe computer pe boxele pasive la cea mai inalta calitate posibila. Un cablu RCA-jack profigold este singura varianta ? Cum scapam de acel brum enervant ? Avand in vedere ca pe jack este alt voltaj, cum am putea sa conectam amplificatorul la placa de sunet daca nu prin line out ? Sau ce placa de sunet speciala pentru niste boxe pasive care trec prin amplificator putem sa luam ?
Astept idei, propuneri din partea voastra.


Am standfloor + amplificator + calculator + Xonar Eseence ST. Legatura cu amplificatorul se face prin RCA, n-am nici un fel de zgomot de fond nici un fel de brum
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
kh2ouija



Conectat la: 01 Feb 2007
Mesaje: 20
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 28, 2010 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Asus nu au mai updatat driver-ul de Windows 7 pentru Xonar DX de aproape jumatate de an, in conditiile in care acesta se comporta execrabil: ocazional placa incepe ba sa paraie, ba sa tzaraie, ba sa pacane, ba sunetul se blocheaza pur si simplu (pe XP mergea ireprosabil). In comparatie, pentru Xonar Essence ultima versiune de driver este de acum o saptamana. Este evident ca pe Asus ii doare undeva de suportul pentru o placa de acum nici 3 ani si isi promoveaza noul produs. Asta m-a facut sa aleg un DAC dedicat in locul upgrade-ului la Essence care probabil peste vreo 2 ani m-ar fi adus in acelasi punct frustrant in care eram acum cu DX-ul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community