FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Monitoare de studio pentru ascultat muzica.
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
adic95



Conectat la: 09 Apr 2004
Mesaje: 274
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie Aug 26, 2009 9:53 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu folosesc de cativa ani buni Behringer Truth B2031A pe care am dat cam 350 euro/pereche

http://www.behringer.com/EN/Products/B2031A.aspx

_________________
Cat's motto:
No matter what you've done wrong, always try to make it look like the dog did it.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Mie Aug 26, 2009 9:53 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
rosario



Conectat la: 03 Noi 2009
Mesaje: 17
Locatie: timisoara

MesajTrimis: Mie Noi 11, 2009 9:03 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

ce parere aveti de yamaha hs50m active studio monitor , cine le are ,cine lea ascultat?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
marius_horea



Conectat la: 14 Ian 2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Joi Ian 14, 2010 10:52 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Eu am achizitionatde la FOCAL PROFESIONAL CMS 65 sunt extraordinare....
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 10:52 am    Titlul subiectului: monitoare vs monitoare high end Raspunde cu citat (quote)

Bai , deci cand va aud ce ziceti ma lasati mut cu aberatiile astea, de exemplu chrissugar (nu te supara) ce spune despre uzul wilson , b&W, eggleston dynaudio si alte incinte acustice hi fi DEPASITEEEEE, din punct de vedere al tehnologiei audio.

In primul rand toate boxele care le-ai mentionat folosesc crossovere pasive, stiti ce avantaje au crosovere active folosite in monitoare? , va spun eu MAJORE, night and day, sa poti folosi cu crossovere active amplificatoare separate pentru medii inalte si bass e cea mai buna imbunatatire care poti s-o faci in lantul incinta-amplificare.

Cu cross active daca ampliful de bass va distorsiona nu iti va afecta inalta si media, iar dist in bass sunt mai putin audibile decat cele in medii si inalte unde auzul e mai sensibil.

Plus de asta cross active pot accepta orice puteri, fara ca partile din care e compus crossoveru sa se incalzeasca, in felul asta amplificatorul poate impinge curat putere mecanica in difuzoare fara schimbari de impedanta sau rezistenta in crossover.

Stiti ce se intampla la voi toti cu boxe cu crossover pasiv? :cand dati un pic mai tare se incalzesc componentele crossoverului si componentele din crossover nu isi mai mentin aceleasi proprietati dorite de producator, iar pt ca crossoverul este comun pe bass medii inalte, cand basul va incepe sa distorsioneze datorita incalzirii crossoverului va transmite distorsiunea si la medii si inalte, e ceea ce voi spuneti audiofilii ca sunetul incepe sa devina stresat.

Plus de asta in crossoverul pasiv se pierd watii amplifului, pentru ca componetele crossverului pasiv consuma putere (rezistentele, condesatorii) si din cauza asta boxele active vor avea rezolutie mai buna chiar si la volum f mic de cat cele pasive.

Mai mult amplificatoarul trebuie sa duca si medii si basi si inalte intr-un sistem pasiv, pe cand in bi amplificare amplif sin separate.

Se stie cand se ingusteaza gama de frcventa un amplif e mai capabil sa produca putere cu distorsiuni mai reduse si conduca mai bine difuzorul.

De aia sistemele bi amplificate sau tri amplificate au grip mai bun asupra basului , media e mai curata , iar inalta e cristal.
Si nu va cumparati mai multe amplifuri sa faceti bi amplificari cu boxe pasive pt ca tot un sistem pasiv veti avea, bi wiringul iarasi nu face nic o diferenta e o vrajeala hi fi e ca si cum as trece semnalul prin 4 conductori in loc de 2 , egal cu 0!!!!!, pt ca semnalul tot in cross pasiv ajunge iar si este impartit pe inalte medii bass deci nici un avantaj.

Si boxele care sunt de podea transmit bas si la podea deci veti auzi si camera, cele pe standuri au o decuplare mai buna de suprafetele camerii. cele de podea au cutia mai mare ca volum si oricat bracing are avea pe interior tot un bookshelf va avea rezonanta cutiei mai redusa( de aia sunt monitoarele compacte, decupleaza de la podea si reduc rezonantele.)

Si mai sunt destule aspecte la acele asa zise boxe high end wilson, eggleston etc care le trag in jos dpv tehnica audio, dar mi-e lene sa va mai scriu.

Haideti sa avansam in audio, nu sa stam pe loc.

Salutarii la toti de pe forum.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 2:09 pm    Titlul subiectului: Re: monitoare vs monitoare high end Raspunde cu citat (quote)

purehifi a scris:
Bai , deci cand va aud ce ziceti ma lasati mut cu aberatiile astea, de exemplu chrissugar (nu te supara) ce spune despre uzul wilson , b&W, eggleston dynaudio si alte incinte acustice hi fi DEPASITEEEEE, din punct de vedere al tehnologiei audio.


Mestere (sper ca nu te superi ca-ti zic asa, dar asta-mi pari, un mester care incleiaza boxe) Twisted Evil ar fi muuuuult mai bine pentru tine sa citesti si sa te documentezi TEMEINIC inainte de te lua de crissugar Evil or Very Mad

Asa, ca sa ai o idee, discuti cu unul din cei mai buni ingineri de sunet din Romania si, tot ca idee, cand el facea (hand-made) scule audio de studio (profesionale, cum iti place tie sa le spui) cred ca tu montai difuzoare in papusi Twisted Evil

As scrie mai multe, da' asa m-a apucat o scarba... Confused

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
purehifi



Conectat la: 05 Dec 2006
Mesaje: 68
Locatie: Codlea, Judetul Brasov

MesajTrimis: Dum Ian 31, 2010 5:15 pm    Titlul subiectului: Re: monitoare vs monitoare high end Raspunde cu citat (quote)

Pe mine nu ma intereseaza ce facea chrisugar, si nu m-am luat de el am clarificat o problema tehnica, si nici nu caut sa jignesc (daca am jignit cumva imi cer scuze), poti si tu si amicul tau sa vorbiti cu orice producator de monitoare de studio profesionale si o sa va confirme ce deja am spus eu in tematica asta.

Si nu ma consider nici un fel de mester sau cum vrei tu sa zici.
Sper sa purtam niste discutii civilizate aici pe forum.

Salutare!!!!!!!!!! Wink
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
almainextenso



Conectat la: 14 Apr 2010
Mesaje: 16
Locatie: Resita

MesajTrimis: Vin Apr 16, 2010 1:41 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Totusi cum sta treaba cu monitoarele active?
Se merita pentru uzul casnic? Trebuie camera izolata fonic..etc.?
Pana azi ma gandeam la niste boxe de calitate legate de un reciver mai slab. Acum ma gandesc sa scap de ce am si sa ma procopsesc cu niste monitoare active. Singura sursa fiind un PC este o solutie mai ieftina pt un sistem stereo decat un amplif+2 boxe de calitate.

Sunt din Resita. Daca e cineva din Timisoara sau din imprejurimi poate ma invita sa ascult niste monitoare sa-mi fac si eu o idee...as fi recunoscator Smile

_________________
In viata, cel mai greu lucru de pastrat este echilibrul.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrc



Conectat la: 09 Sep 2007
Mesaje: 22
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 31, 2010 7:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

din cauza unor comentarii de genul celei de mai sus oameni cu adevarat valorosi precum crissugar apar din ce in ce mai rar pe aici. e o pierdere pt noi toti. de ce e nevoie de un astfel de ton? nu putem purta discutii civilizate?

si ca sa revin la subiect, umila me opinie este ca indiferent de boxe/monitoare camera trebuie tratata acustic. nu cred ca exista boxa care sa nu sune incomparabil mai bine intr-un spatiu controlat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2, 3, 4
Pagina 4 din 4

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community