FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Dac in productia muzicala?

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
prophan



Conectat la: 17 Apr 2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 2:01 pm    Titlul subiectului: Dac in priductia muzicala? Raspunde cu citat (quote)

Salut!
Eu sint un profan al electronicii asa cum zice si nick-ul meu.
Detin un mini studio de muzica impreuna cu un prieten si avem niste instrumente(electronice) care nu sint tocmai clasa A.

As avea si eu cateva intrebari:

1 Ar ajuta un DAC pe lampi muzica noastra sa devina mai calda si aiba mai multa definitie.

2 Daca da aveti exemple de DAC-uri care se folosesc pentru asa ceva sau care ar putea sa faca o zeama buna fara ca pretul lor sa treaca de 1300 E(daca exista asa ceva)

3 Am auzit ca tot setup-ul trebuie sa fie end to end de o caliaate excelenta pt ca DAC-ul sa isi faca treaba .Este adevarat?
Inseamna ca in cazul nostru DAC-ul nu va contribui cu nimic la calitatea sunetului?(pe mine ma intereseaza sa sune mai cald ,mai organic)

Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Lun Apr 19, 2010 2:01 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
prophan



Conectat la: 17 Apr 2010
Mesaje: 7

MesajTrimis: Mar Apr 20, 2010 2:05 pm    Titlul subiectului: reparatii Raspunde cu citat (quote)

De asemenea as avea nevoie de recomandari pentru niste reparatii pentru ca n-am gasit nimic pe net.

-Un alimentator de la un sintetizator are un zgomot si mi-e ca e vorba de niste izolatii ceva
- O masina de ritm are ,banuiesc,un potentiometru stricat pentru ca butonul de volum nu mai functioneaza.
Multumesc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
octavianul



Conectat la: 05 Mai 2010
Mesaje: 2

MesajTrimis: Mie Mai 05, 2010 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Să mă lămuresc. Tu vrei doar ieșirea (digital-analog)?
Prețul de 1300 de euro?
Există multe DAC-uri la prețul ăsta. Dar nu îți încălzește sunetul. Sunetul îl încălzești în digital cît vrei tu. Apoi îl scoți prin DAC cît mai curat cu putință. Sau îl tragi pe CD fără să-l mai aduci în analogic.
Există zeci dacă nu sute de procesoare în virtual exact pentru asta. Marea majoritate sub formă de VST-uri pentru DAW-uri. Poți găsi la TC Electronics, la SSL, la UAD, la Sonic Core, și încă 30 de alte firme, interfețe care pe lîngă ADC/DAC au și partea de post-procesare pentru a-ți schimba coloratura sunetului cum dorești. În virtual e posibil orice acum. Dar cel mai mult îți recomand RME, de exemplu Fireface (pe la 1000 euro) o interfață foarte bună cu sunet complet neutru. Nu sună digital deloc, și asta e mare lucru.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrc



Conectat la: 09 Sep 2007
Mesaje: 22
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Mar Iun 01, 2010 10:19 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

RME e o varinata foarte buna, dar sunt variante de dac pana in 1000 de eur care suna mai bine. cel putin pt urechile mele.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community