FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
sistem -sinergie si componente

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 4:22 pm    Titlul subiectului: sistem -sinergie si componente Raspunde cu citat (quote)

...sau, se poate spune, sinergia componentelor

Intr-un sistem audio, cel mai important lucru este SINERGIA. Am auzit, mi s-a spus mai intai si apoi m-am convins singur, pe baza experientei acumulate. Voi cita un prieten care este si dealer (re)cunoscut si respectat:

"Poti sa cuplezi niste componente scumpe si sa obtii un r...t sau poti sa cuplezi altele mai ieftine cu rezultate mult mai bune. Pentru asta e nevoie de experienta si baza logistica(mai greu de indeplinit in conditii de amator, acasa-e mai mult bajbaiala). Poti sa ai noroc(putine cazuri), poti sa ai ghinion(multe cazuri). In realizarea unui lant audio 1+1 nu fac intotdeauna 2, pot sa faca chiar 0 sau 3 sau 5. De exemplu, amplif-ul X poate sa duca boxele Y, dar combinatia X+Y sa nu se potriveasca tonal. Adica, conteaza combinatia sinergica, ca si in asocierea a doua antibiotice care impreuna pot sa aiba un efect mai puternic decat insumat."

De aceea e bine sa mergi pe recomandarea unui dealer care are experienta. E ca si cum ai merge pe mana doctorului; chiar daca ai niste cunostinte sumare in domeniul medicinei, ele sunt teoretice, pe cand medicul are si o experienta si stie ce face sau ce recomanda.
Dealer-ul ofera solutii complete, testate, compatibilitati, potriveli dupa ureche, la propriu, nu la figurat.

Acum, care sunt, in viziunea mea, componentele unui sisitem audio? (Incepatorii, in naivitatea si inocenta lor, cred ca sunt doar 3: cd, amplif si boxe)

I. (componenta ne-materiala, imateriala, spirituala sau simbolica)
pasiunea pentru muzica - fara ea restul componentelor n-au nici o valoare

II. (componenta subiectiva)
gustul propriu sau preferintele muzicale - sursa unor lungi si sterile dispute si contradictii in ceea ce priveste aprecierea unor scule si a sunetului reprodus de ele

III. (componenta fiziologica)
simtul auditiv - adica urechi muzicale, de preferat doua si ambele sanatoase. Trebuie luate in calcul si varsta (auzul slabeste o data cu trecerea anilor), dar si educatia muzicala (trebuie sa stii sa asculti)

IV. (componentele materiale)

1. camera de auditii - foarte importanta, ca si cutia de rezonanta a unei viori sau a unui pian (vorba unui prieten). Un sistem va suna diferit in functie de camera. EX.: la un dealer poate suna foarte bine, la tine acasa foarte prost.
2. cd-uri de calitate(sau alte suporturi audio)
3. cd-player sau sursa - una cat de buna
4. ampliful - chiar mai scump decat sursa
5. boxele - pe masura amplifului
6. cablu interconect - cat de scump iti permiti
7. cablul de boxe - idem
8. cablul de alimentare - nu cel mai scump, dar nici de 2lei
9. prelungitor sau (daca permite bugetul)filtru de retea
10. retea separata pentru sistemul audio cu prize, sigurante si conductori de calitate
11. impamantare - musai
12. picioruse antivibratii - pentru cd, amplif dar, mai ales, sub boxe
13. rack-ul pt scule
14. stand-uri/suporti pt boxe (daca sunt de raft)
15. covor - mare si cat mai gros pe jos, peste parchet, mai ales de la boxe in fata
16. tratament acustic - panouri fonoabsorbante pe peretii laterali, pe peretele din spatele pozitiei de ascultare, precum si panouri pt "taierea" colturilor
17. fotoliul de audidie - cat mai comod, cu spatar inalt sa sprijine si capul, sa ofere confort si o pozitie corecta pentru ca asta influenteaza direct starea de relaxare si de auditie si perceperea sunetului
18. dac - optional, dupa preferinte, dar atunci mai e nevoie si de un cablul digital de calitate
19. mai caut Laughing

In functie de camera se aleg boxele, de ex.: de podea sau de raft. Cea mai importanta potrivire mi se pare cea dintre amplif si boxe. E cea mai critica. Daca sursa e buna, e ok, nu ai bataie de cap. Potrivirea dintre sursa si amplif nu e asa de critica, seamana cu alegerea cablurilor, e o chestiune de acord fin.

Retineti:
1. cea mai slaba componenta din sistem dicteaza cel mai mult! Crying or Very sad
2. nu cumparati nimic fara sa ascultati!! Wink

Parerea mea.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 4:22 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bzfcocon



Conectat la: 13 Mai 2004
Mesaje: 2096
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 5:13 pm    Titlul subiectului: Re: sistem -sinergie si componente Raspunde cu citat (quote)

[quote="PolyGram
De aceea e bine sa mergi pe recomandarea unui dealer care are experienta. E ca si cum ai merge pe mana doctorului;
---------------------------------------
2. nu cumparati nimic fara sa ascultati!! Wink
[/quote]

Aici ai vrut sa spui "nu cumparati nimic fara sa ascultati vocea dealerului" ? Wink

_________________
Don't believe in audiophile believings.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 8:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Trebuie sa facem o delimitare conceptuala intre a asculta si a auzi.
Dar, cel mai important, urechile si buzunarul propriu decid.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
felixx



Conectat la: 17 Iul 2005
Mesaje: 1179
Locatie: Bacau

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 9:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Citat:
De aceea e bine sa mergi pe recomandarea unui dealer care are experienta. E ca si cum ai merge pe mana doctorului;


Greseala doctorului poate sa fie imensa. Cool Laughing

_________________
"I'm glad I can build my own mistakes."
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VRAJY



Conectat la: 11 Mai 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 10:28 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Ce am observat eu la "doctori" e ca au alergie la produsele pe care NU le comercializeaza ei ...asa ca interesu' poarta fesu' .
Pentru mine recomandarile dealerilor sunt niste simple sugestii .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VRAJY



Conectat la: 11 Mai 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 10:39 pm    Titlul subiectului: Re: sistem -sinergie si componente Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
...sau, se poate spune, sinergia componentelor
6. cablu interconect - cat de scump iti permiti
7. cablul de boxe - idem

Parerea mea.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
VRAJY



Conectat la: 11 Mai 2007
Mesaje: 47

MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 10:44 pm    Titlul subiectului: Re: sistem -sinergie si componente Raspunde cu citat (quote)

[quote="VRAJY"]
PolyGram a scris:
...sau, se poate spune, sinergia componentelor
6. cablu interconect - cat de scump iti permiti
7. cablul de boxe - idem

Parerea mea.
[/quote

La cabluri am avut surpriza ca unele ieftine sa se integreze mai bine in sistem decat unlele scumpe , ce-i drept pana la testul respectiv nu admiteam ca "sarmele" au o asa de mare semnificatie intr-un setup .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
momolo2
Vizitator





MesajTrimis: Vin Aug 01, 2008 11:38 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

VRAJY
Citat:
La cabluri am avut surpriza ca unele ieftine sa se integreze mai bine in sistem decat unlele scumpe , ce-i drept pana la testul respectiv nu admiteam ca "sarmele" au o asa de mare semnificatie intr-un setup .
se pare ca ai facut primul si cel mai important pas catre intelegerea fenomenului.
Cablurile se aleg pe potriveala si pe criteriul de pret. Sunt multe cazuri cand unele foarte ieftine merg mai bine (=potrivit) decat altele foarte scumpe. Gasirea lor e totul...cand ai de unde alege, cu ce alege, un reper si urechea formata! Wink

Iar cat priveste importanta lor, pai este imensa desi modificarea adusa de ele le poate parea mica novicilor, in sensul ca nu vei obtine un sistem audio high-end in vecii vecilor fara o cablare atent aleasa si potrivita.
Sus
PolyGram



Conectat la: 24 Iun 2006
Mesaje: 1639
Locatie: viseu de sus(sus de tot, in mm)

MesajTrimis: Sam Aug 02, 2008 12:27 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

momolo,
bine ai revenit! Va fi si momolo3 Question Wink

Referitor la dealer(dar nu stiu de ce se indreapta discutia in aceasta directie), eu am zis ca e bine sa mergi pe mana cuiva cu experienta, un prieten de exemplu.Sau si prieten si dealer. Asta pana dobandesti tu o anumita experienta.Dar si atunci trebuie sa fii constient ca unii au si mai multa experienta.
Experienta e foarte importanta daca vrei sa ai sinergie in sistem.
Dealer-ul care are doar interese financiare si comerciale nu e dealer.
El trebuie doar sa semi-dirijeze, sa tina cont si de gustul si preferintele clientului. Un dealer care se respecta si vrea sa fie respectat si apreciat nu va incerca sa-ti bage scule si cabluri scumpe pe gat.

Haideti sa discutam de sinergia sistemului si de componente!
Un prim pas pt unii, pt incepatori in ceea ce priveste sinergia sistemului, este acela ca realizeaza importanta cablurilor.

_________________
Ignoranta poate fi o explicatie, dar nu o scuza.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Joi Iun 03, 2010 9:59 am    Titlul subiectului: cablurile Raspunde cu citat (quote)

PolyGram a scris:
(...) Un prim pas pt unii (..) este acela ca realizeaza importanta cablurilor.

grozava abordarea unora Smile

Cateva link-uri legate de subiect:

Speaker Wire A History
http://www.roger-russell.com/wire/wire.htm

Rubbing the Snake Oil Out of Speaker Cables
http://www.audioholics.com/education/cables/rubbing-the-snake-oil-out-of-speaker-cables-part-i

Skin Effect Relevance in Speaker Cables
http://www.audioholics.com/education/cables/skin-effect-relevance-in-speaker-cables

Debunking the Myth of Speaker Cable Resonance
http://www.audioholics.com/education/cables/debunking-the-myth-of-speaker-cable-resonance

Speaker Cable Face Off 1
http://www.audioholics.com/reviews/cables/speaker-cable-face-off-1

Speaker Cable Reviews - Faceoff 2
http://www.audioholics.com/reviews/cables/speaker-cable-reviews-faceoff-2

Calling BS on Snake Oil Cables
http://www.audioholics.com/news/industry-news/calling-bs-snake-oil-cables

Top Ten Signs an Audio Cable Vendor is Selling You Snake Oil
http://www.audioholics.com/education/cables/top-ten-signs-an-audio-cable-vendor-is-selling-you-snake-oil

The Truth About Interconnects and Cables
http://www.audioholics.com/education/cables/the-truth-about-interconnects-and-cables

The Naked Truth about Interconnect Cables
http://www.tnt-audio.com/clinica/intere.html

The Naked Truth about Interconnect Cables Now for a bit of practical stuff
http://www.tnt-audio.com/clinica/diyce.html

The Naked Truth about Speaker-Cables
http://www.tnt-audio.com/clinica/spkcbl_e.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ttsto



Conectat la: 30 Ian 2007
Mesaje: 419
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iun 04, 2010 11:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@ViMe
De ce ti se pare mai relevanta blogareala si explicatia pseudo stiintifica a unora de pe net decat urechea proprie si personala?
The naked thruth about interconnect cables: am schimbat cablurile interconnect de le aveam de ceva timp cu niste vechituri pe numele lor Chord Chorus MK1. Parca as fi avut doape in urechi si le-am scos... Razz

_________________
Stereo: Squeezebox Touch, CA DacMagic, HK-990, Kef iQ7
Multicanal: Oppo BDP-83, NAD T765-HD, HK-990, Kef iQ7 + iQ3 + iQ6c + PSW2500
Cabluri: Digital - Chord Signature SPDIF; Analog - Chord Chorus XLR, Chord Chorus MK1; Boxe - Chord Epic Super Twin, QED Silver Anniversary XT
Control: Squeezebox Controller, Logitech Harmony One
Muzica: http://www.last.fm/user/ttsto/library
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
ViMe



Conectat la: 26 Mai 2008
Mesaje: 98
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iun 05, 2010 8:16 am    Titlul subiectului: despre legaturi, cabluri Raspunde cu citat (quote)

Cand postez, la un moment dat, pe un forum unul sau mai multe link-uri, o fac in primul rand pentru aduce SI acele informatii sau pareri in atentia comunitatii respective, bibliografic; adica imi place sa cred ca, sau cel putin incerc sa, ma distantez de grupul celor ce isi doresc cu tot dinadinsul sa ii convinga pe ceilalti cu opiniile lor. Astfel de "contre" mi se par contraproductive, obositoare si imature.

Despre cabluri si alte echipamente ce fac subiectele din aceasta sectiune, am impresia ca exista mai multe curente: cel al inginerilor, cel al predicatorilor, extremele "dure" si foarte multe melajuri mai moderate intre ele, parerea mea. In contactul direct, in si inafara forumului, cu ambele extreme ale taberelor incerc sa triez ce-i mai bun din fiecare. Am o formatie mai tehnica, in legatura directa cu stiintele exacte, fara sa fac parte in mod direct din grupul inginerilor; imi face placere sa discut in spatiul forumului sau fata-n-fata la subiect, atat cu unii cat si cu ceilalti.

Fara sa doresc sa te intristez pot sa-ti spun ca in opinia mea:
Daca in urma unei schimbari dintr-un sistem se poate sesiza ceva "altfel", asta nu inseamna neaparat ca-i "mai bine" i.e. altfel/diferit =/= mai bine/mai rau (C)(TM);
Producatorii de cabluri STIU asta si stiu deasemenea cum pot sa altereze, in mod teoretic si practic, semnalul electric ce le parcurge, folosidu-se de proprietatile fizice ale acestora; asta-i modelul lor de afacere - asta este valabil chiar si pentru cei ce evita sa faca publice aceste proprietati despre produsele lor.

In finalul acestui mesaj, va supun atentiei, inca un link:
Audio Magic
http://www.ethanwiner.com/articles.html#Audio%20Magic
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iun 05, 2010 8:54 am    Titlul subiectului: Re: despre legaturi, cabluri Raspunde cu citat (quote)

ViMe a scris:
imi place sa cred ca, sau cel putin incerc sa, ma distantez de grupul celor ce isi doresc cu tot dinadinsul sa ii convinga pe ceilalti cu opiniile lor. Astfel de "contre" mi se par contraproductive, obositoare si imature.



Și ți se mare mai matur să ne bombardezi cu link-uri. Very clever! Păreri personale ai? Nu de alta, dar în stilul în care postezi pe ambele forumuri și pe baza unor păreri pe care nu pierzi nicio ocazie să ți le exprimi (de parcă interesează pe cineva) se pare că la tine orice părere personală înseamnă automat o încercare de a-l convinge pe altul.
Mult succes la postat link-uri, maturule!

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Stereophile Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community