FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Sherwood S 9300CP si Technics M44

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
andreiul



Conectat la: 24 Iun 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 8:52 pm    Titlul subiectului: Sherwood S 9300CP si Technics M44 Raspunde cu citat (quote)

Buna seara tuturor,

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie (in acest caz rog adminii sa mute subiectul unde trebuie).

Acesta este primul meu post pe acest forum.

Am urmatoarea problema:

Am un amplituner Sherwood S 9300CP, achizitionat acum aproape 15 anu din SUA, impreuna cu un casetofon deck Technics M44.

Technics-ul avea un integrat de pe partea de indicator al nivelului de inregistrare (nu pot sa ii spun vu-metru pentru ca e cu tub) ars. In rest functioneaza ca nou si arata ca nou.

Problema este la amplitunerul Sherwood S 9300CP. In urma cu niste ani, avand in line-in bagat computerul, datorita faptului ca butonul on/off al pc-ului era defect (pe vremea aceea erau surse AT, nu ATX, nu buton on/off pe 220v, amplitunerul a primit pe un canal 220V pe line-in.

Dupa ce am tras o sperietura zdravana, m-am apucat sa vad ce s-a intamplat. Rezultatul:

- traseul left care vine de la mufa RCA LineIn catre partea de amplificare - impuscat => refacut traseul cu letconul

- la modulul de radio - problema nerezolvata nici pana in ziua de azi.

In ce consta problema:

In primul rand tin sa precizez faptul ca cunostintele mele de electronica se limiteaza la a face un redresor, a monta corect un led si a face diferenta intre un rezistor, un tranzistor si un condensator.

Revenind, in interiorul amplitunerului exista un modul care gestioneaza indicatorul cu 5 leduri (afiseaza nivelul de semnal al postului de radio receptionat in acel moment), ledul "Station" si ledul "Stereo".

Din ce am forat eu pe acolo am observat ca sunt imuscati 2 tranzistori si 2 sau 3 rezistoare. Daca in cazul unui rezistor si a unui tranzistor situatia nu e chiar disperata (se vede codul culorilor, respectiv codul de pe tranzistor, in cazul celuilalt tranzistor si a celuilalt rezistor, lucrurile stau prost, pentru ca au capsula explodata, deci nu pot identifica piesa. Ultimul dintre rezistori (cel cu capsula explodata) este pus exact pe alimentarea unui integrat.

Amplitunerul imi este extrem de drag pentru ca il am de ceva vreme si pentru ca are un sunet de exceptie (cel putin mie asa mi se pare).

Ce sfat imi dati referitor la reparatia lui? Ma poate ajuta cineva, macar sa imi recomande un electronist bun si de incredere.

Multumesc anticipat,

Andrei
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 8:52 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
andreiul



Conectat la: 24 Iun 2010
Mesaje: 10

MesajTrimis: Joi Iun 24, 2010 8:56 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am gasit pe net cateva poze cu amplitunerul:

http://cgi.ebay.com/Nice-SHERWOOD-AM-FM-STEREO-RECEIVER-Model-S-9300CP-/230367323553?cmd=ViewItem&pt=Vintage_Electronics_R2&hash=item35a2f665a1

sursa: ebay
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community