FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nelamurire despre cablu
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
dj su9cut



Conectat la: 01 Dec 2004
Mesaje: 204
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 12, 2009 3:24 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Boxepro a scris:
Calculul se aplica la sute de metri de cablu nu la un sistem 5.1 de camera care si asa e facut cu firul de rear mai lung si front mai scurt.


ele sunt calculate si au valori care sa compenseze in DSP cand lungimile la cabluri sunt diferite Wink. nu stiu dc mai tot threadu este plin cu raspunsuri de la indivizi care vor doar sa se contrazica aiurea... acum ca la 100 de metrii e super evidenta problema sunt de acord cu tine dar dupa cum am spus si mai sus eu am dat varianta corecta chiar daca este vorba de un sistem 5.1 de camera. vad ca nu prea vrea sa se inteleaga acest aspect... cheers
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Dum Iul 12, 2009 3:24 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
hifi-lover



Conectat la: 08 Apr 2010
Mesaje: 41

MesajTrimis: Joi Apr 08, 2010 3:00 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Din cate stiu electricitatea are aprox viteza luminii. Asa ca la 300.000 de km / secunda, daca tu ai 100 de metri de cablu, cam ce intarziere poate sa existe ? Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
Swat Cat



Conectat la: 17 Dec 2003
Mesaje: 89

MesajTrimis: Vin Apr 09, 2010 9:18 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

fa un calcul... pt un km de cablu sunetul are intaziere de 0.00000331s

deci gata cu aberatiile... si sa nu aud pe cineva ca delay-ul asta este simtit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
mrc



Conectat la: 09 Sep 2007
Mesaje: 22
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 04, 2010 3:22 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

dj su9cut a scris:
catalinmetal a scris:
dj su9cut a scris:
trebuie sa aiba aceias lungime toate. ptr ca altfel o sa ai niste mici delayuri.


poti sa explici un pic, sau sa detaliezi fenomenul, te rog? sau e doar o banuiala...
multumesc.


pai e foarte simplu actually... un impuls o sa ajunga la difuzor mai repede datorita cablului mai scurt iar celalalt cu o mica diferenta de timp (delayed) tradus intarziat... cum spunea cineva mai sus pe scule nu tocmai profi si cu o ureche nu foarte antrenata este foarte posibil sa nu sesizezi diferenta. eu am sugerat asa ptr ce e varianta corecta. si in plus poate sa apara efectula psihic ulterior daca afla ca trebuia sa le puna de aceias lungime ptr ca se intampla chestia asta si nu le-a pus. hope you get my point...


cam ce ureche si ce scule trebuie cineva sa aiba ca sa auda un delay pt ca un cablu e mai lung? e o aberatie. daca urmam logica asta mai importat este ca boxele sa fie asezate la aceeasi distanta fata de ureche, desi si asta e tras de par. sa nu uitam ca e vorba de niste boxe de casa.

.

hai sa incercam si sa vedem cine poate recunoaste intr un test un cablu mai lung...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Iul 04, 2010 3:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

mrc a scris:
mai importat este ca boxele sa fie asezate la aceeasi distanta fata de ureche, desi si asta e tras de par.


Tu nu le ai puse la distanță egală față de urechi ? Sau ai buton de balance și compensezi de acolo ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Dum Iul 04, 2010 3:47 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

err - la distanțe egale față de urechi
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Hi&Fan



Conectat la: 13 Aug 2006
Mesaje: 696
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Iul 04, 2010 10:36 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

La Logitech Z5500 nu se va observa nici o diferenta nici daca un cablu are 1 metru si celalalt 100 de metri.. cel mult o atenuare datorata rezistentei mai mari a celui mai lung.
Regula insa este clara: este bine ca lungimea cablurilor sa fie aceeasi si nu din cauza de delay ci din motive de capacitate/inductanta, care pot actiona ca un filtru si pot da efecte sesizabile la un sistem highend bine pus la punct si-evident-o ureche antrenata.

_________________
Omul intelept isi face vara sanie si iarna o pune pe foc
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteaza site-ul autorului
mrc



Conectat la: 09 Sep 2007
Mesaje: 22
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 05, 2010 11:31 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

@bibi.audiofil

eu le am, dar avand in vedere ca in discutie este un sistem logitech de casa presupun ca pozitionarea se va face in functie de mobilierul din camera si ascultatorul nu va sta mereu in sweet spot. oricum mie unul nu mi surade ideea de a asculta muzica stereo in sistem 5.1 .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Mar Iul 06, 2010 8:46 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Scuze, nu citisem tot topicul. Luînd în calcul Logitechul chiar nu mai are importanță nici lungimea cablurilor și nici măcar distanța pînă la urechi Very Happy
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Pro Audio Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina Anteriorul  1, 2
Pagina 2 din 2

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community