FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Desincronizare audio-video la captura TV pe PC

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
soft soul



Conectat la: 29 Mar 2010
Mesaje: 24
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 6:12 pm    Titlul subiectului: Desincronizare audio-video la captura TV pe PC Raspunde cu citat (quote)

Am o placa de captura Winfast PVR 2000 si operez cu Windows 7.
Semnalul TV il iau prin cablu.
Am un usor defazaj intre semnalul video si cel audio, respectiv semnalul audio e in intarziere cu cateva zecimi de sec. E deranjant.
Cum pot remedia problema ? Ma poate ajuta cineva?
Multumesc de ajutor, :idea:
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 6:12 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 7:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

resincronizezi ulterior cu un soft de editare gen Premiere
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
soft soul



Conectat la: 29 Mar 2010
Mesaje: 24
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 7:51 pm    Titlul subiectului: desincronizare Raspunde cu citat (quote)

bibi, jupane mersi frumos, te rog mai multe detalii daca ai timp ! :)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 8:01 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

http://www.mediacollege.com/adobe/premiere/pro/audio/synchronize.html


http://livedocs.adobe.com/en_US/PremierePro/3.0/help.html?content=WS701C0B71-3EDC-497f-A37A-4D63FFB2AD32.html
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
soft soul



Conectat la: 29 Mar 2010
Mesaje: 24
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Vin Mai 07, 2010 9:50 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bibi, mersi, mi-a fost de folos !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 12:12 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Urata aplicatie Winfastu' si buggy mai e. Incompatibila cu multe aplicatii si da tot felul de erori stupide. Experimentat cu 2 tunere Leadtek in 2 sisteme diferite, si mereu am avut probleme de tot felul, indiferent.

Asa, acum ca m-am descarcat Smile, pot sa-ti recomand intai sa incerci cu alte preset-uri la inregistrare, codecuri diferite, rezolutii diferite, alte codecuri audio, mai ai niste setari cu care sa te joci, encoding mode sau bitrate-ul.
Sau poti sa incerci si alte versiuni de drivere si alte versiuni ale aplicatiei Winfast, de pe site-ul lor, adica sa dezinstalezi si sa reinstalezi alte versiuni, poate vrea asa.
E greu si plictisitor sa le iei in diferite combinatii, dar e o sansa sa mearga cum trebuie, cine stie... Am intalnit versiuni de drivere/aplicatie mult mai buggy decat cele pe care le am acum (ultimile). Si cu astea am niste problemute si bug-uri, care de care mai ciudate, cateodata ma iau cu mainile de cap!

Bottom line, nu recomand tunere Leadtek

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
soft soul



Conectat la: 29 Mar 2010
Mesaje: 24
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 8:54 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Johnny, ai dreptate !
Pana acum am reusit sa sincronizez imaginea cu sunetul, am reusit sa capturez imagine de pe VCR analog cu sunet , dar imprimarile nu au sunet.
Daca ai vreo idee, e binevenita, altfel voi incerca absolut pe nimerite.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 9:25 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cînd am făcut captură de pe VHS am folosit un Matrox RT-X 10 și Premiere iar captura se făcea în DV.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
soft soul



Conectat la: 29 Mar 2010
Mesaje: 24
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Sam Mai 08, 2010 10:08 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bine, dar eu am windfastul asta si trebuie sa ma descurc cu el.
nu am sunet la secventele trase pe hard, cred ca e un codec lipsa sau nu lucreaza, sau poate e dezactivat, trebuie sa bajbai in intuneric sa gasesc intrerupatorul (sic).
ceva idei ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
johnniewalker



Conectat la: 27 Oct 2008
Mesaje: 257
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Dum Mai 09, 2010 3:29 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu prea ma pricep, mai ales daca vine vorba de captura de pe VCR.
Pana acum tot pe nimerite am luat-o si eu dupa ce m-a mancat sa-mi iau tuner leadtek. Cand aveam desincronizare audio-video, la captura de pe TV (era neuniforma, adica incepea bine si pana la sfarsit se marea treptat Confused la inregistrari lungi) atunci am bajbait la setarile de captura si am facut diverse teste pana am gasit una sa-mi convina.
Nu stiu ce sa zic ... incearca diverse preseturi de captura sau schimba aplicatia sau driverele, sau reinstaleaza codecurile...

_________________
...
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
soft soul



Conectat la: 29 Mar 2010
Mesaje: 24
Locatie: bucuresti

MesajTrimis: Lun Mai 10, 2010 10:34 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

o sa le iau metodic, mi-e sa nu stric mai mult !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Virtuosity



Conectat la: 30 Iul 2004
Mesaje: 26
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Mar Iul 13, 2010 1:59 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Cunosc problema pe care o ai. Si eu am avut si Leadtek si alte tuner-e bazate pe chipset chipset-uri BT / Conexant care au nevoie de cablu audio de legatura intre tuner si placa de sunet (ca majoritatea dealtfel). Cu toate am avut aceeasi problema. Desincronizare imagine fata de sunet la captura efectuata de pe surse analogice.

Solutia:
Tuner cu encoder hardware: trebuie sa aiba chipset ATI Theatre 550/650. Acest chipset face si captura de sunet, nu are nevoie de cablu de legatura (intern sau extern) cu placa de sunet. Driver-ul acestui chipset este si el construit cu o arhitectura unificata astfel incat face captura simultan la intreg stream-ul: imagine + sunet.
Eu am o asemenea placa si am facut capturi dupa VHS, Hi8 si TV fara sa am nici cea mai mica problema cu sincronizarea.
Tocmai pentru acest motiv nu am de gand sa schimb prea curand aceasta placa, mai ales ca e si pe slot PCI-E deci are viata lunga.
Calitatea capturii este deasemenea foarte buna. Aproape ca nu exista nici o diferenta - vizual - intre sursa si fisierul rezultat.

_________________
You have to spend a lot more for a noticeable difference !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Computer Multimedia Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community