FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
INTREBARE LEGATA DE UN ALIMENTATOR

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Vin Iul 16, 2010 3:50 pm    Titlul subiectului: INTREBARE LEGATA DE UN ALIMENTATOR Raspunde cu citat (quote)

AM GASIT UN PICKUP PIONEER ..DAR CARE MERGE LA 12V DC....
AM GASIT PE ACASA UN ALIMENTATOR DE output : 3...12 v 500mA MAX, 9 w consumul.

MErge sa-l pun la pickup sa-l alimentez??Imi trebuie un model cu 1.5 A ?

Rog un raspuns!
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iul 16, 2010 3:50 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
cornel_24



Conectat la: 19 Mai 2007
Mesaje: 25
Locatie: Rm.Sarat/Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 17, 2010 2:51 am    Titlul subiectului: Alimentare pick-up Raspunde cu citat (quote)

Salut.
Am avut si eu un pick-up Pioner, model PL-Z94, cred ca era asemanator cu cel pe care il aveti dumneavoastra. Acel pick-up facea parte dintr-o linie Pioneer si se alimenta prin intermediul amplificatorului din cate m-am interesat, acesta furnizandu-i tensiunea de 12V stabilizata. Neavand nici eu linia din care sa-l alimentez, am folosit tot un alimentator reglabil 3-12V@500mA, ulterior adaugandu-i un bloc stabilizator de tensiune cu un IC regulator 78L12. Este absolut necesar sa fie alimentat cu o tensiune stabilizata de 12V pentru a functiona corespunzator si a nu avea fluctuatii de turatie. Consumul pickup-ului l-am masurat si nu depasea 100mA. Puteti folosi alimentatorul care il aveti, dar va recomand sa ii faceti si un bloc stabilizator, sau folositi alt alimentator de 12V stabilizat. Sper ca v-m fost de ajutor.
O zi buna!



power_12V.jpg
 Description:
 Filesize:  4.62 KB
 Viewed:  359 Time(s)

power_12V.jpg



_________________
Technics SL-BD22+Onkyo DX-7333+Yamaha AX-900+Jamo Studio 180


Ultima modificare efectuata de catre cornel_24 la Lun Iul 19, 2010 2:51 am, modificat de 1 data in total
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
stuparu_mihairadu



Conectat la: 20 Mar 2009
Mesaje: 388
Locatie: craiova

MesajTrimis: Sam Iul 17, 2010 1:46 pm    Titlul subiectului: Re: Alimentare pick-up Raspunde cu citat (quote)

cornel_24 a scris:
Salut.
Am avut si eu un pick-up Pioner, model PL-Z94, cred ca era asemanator cu cel pe care il aveti dumneavoastra. Acel pick-up facea parte dintr-o linie Pioneer si se alimenta prin intermediul amplificatorului din cate m-am interesat, acesta furnizandu-i tensiunea de 12V stabilizata. Neavand nici eu linia din care sa-l alimentez, am folosit tot un alimentator reglabil 3-12V@500mA, ulterior adaugandu-i un bloc stabilizator de tensiune cu un IC regulator 78L12. Este absolut necesar sa fie alimentat cu o tensiune stabilizata de 12V pentru a functiona corespunzator si a nu avea fluctuatii de turatie. Consumul pickup-ului l-am masurat si nu depasea 100mA. Puteti folosi alimentatorul care il aveti, dar va recomand sa ii faceti si un bloc stabilizator, sau folositi alt alimentator de 12V stabilizat. Sper ca v-m fost de ajutor.
O zi buna!


Aveti dreptate in legatura cu pickup-ul...inclusiv cu alimentarea.
O sa ma interesez atunci de unul stabilizat cum mi-ati spus.


Va multumesc mult de ajutor!
O zi buna!


Va multumesc de raspuns!
Aveti dreptate in legatura cu pickup-ul...provenea dintr-o linie aseamantoare...si da tot la fel era alimentat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> DIY & Minitehnicus Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community