FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
Nivel 00.0 dB pentru reglaj volum RV Yamaha

 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Vin Iul 23, 2010 10:31 am    Titlul subiectului: Nivel 00.0 dB pentru reglaj volum RV Yamaha Raspunde cu citat (quote)

Salutam,

Am o mare neclaritate , privind reglajul de volum la RV yamaha care il detin , astfel:
-indicatie volum de la -80dB la + 16.5dB
-conform cu prospectul
-maxim RMS power [0.06 THD] =95w/8ohm
-dinamic power [IHF] = 130w/8 ohm
-maximum useful outpout power[JEITA]=135w/8ohm/1khz/THD=0.7%
-maximum outpout power =145w/8ohm/1k/khz/0.06THD
-IEC outpout power =105w/8ohm/1khz/THD=0.06
-power consumation=440W/230v/50hz
-max power consumation=850w/6ch/THD=10%

Din tot acest amalgam , eu nu inteleg nimic ; intrebarea ar fi ce putere reprezinta 00.0[zero] dB de pe afisaj si in ce sistem este exprimata ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Vin Iul 23, 2010 10:31 am    Titlul subiectului: Mitica

Sus
mahonyhiphony



Conectat la: 14 Feb 2008
Mesaje: 256
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Vin Iul 23, 2010 10:38 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Aceiasi neclaritate o am si eu dar referitor la NAD-ul meu.Plus ca nu am inteles niciodata treba cu volum fix si volum variabil.Oricum l-ai seta ,nu are nici un efect. Very Happy
_________________
Rock'n'Roll All Nite
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
Swat Cat



Conectat la: 17 Dec 2003
Mesaje: 89

MesajTrimis: Vin Iul 23, 2010 12:04 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

e simpla treaba... adica atenuare 0.... adica cum ar fi pe direct fara nici un potentiometru pt volum


-80db este volumul minim.... adica s-a scazut 80db din semnal pt a se mai auzi mai incet



e derutant...dar nimic gresit
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
AWDRobert



Conectat la: 23 Mai 2008
Mesaje: 139
Locatie: Otopeni

MesajTrimis: Vin Iul 23, 2010 5:40 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Pai depinde de nivelul semnalului de intrare:
Vei gasi probabil in manual sensibilitatea la intrare - ceva de genul 0.775Vpp. Asta insemana ca un semnal de acest nivel la intrare corelat cu setarea de 0dB la volum, si sarcina indicata in specificatie va produce la iesire un rezultat RMS cu valoarea indicata in conditiile de distorsiune de cat scrie acolo.
Apoi incep multe discutii:
este valabil pentru - toate canalele simultan? putin probabil avand in veder consumul electric specificat? poate doar pentru un canal sau doar doua stg/dr?
Pe net vei gasi probabil si explicatii in ce conditii se masoara IEC, IHF, JEITA

_________________
Robert
Sa auzim numai bine
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
razvanvrs



Conectat la: 24 Aug 2009
Mesaje: 466
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Sam Iul 24, 2010 1:20 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Am avut aceasi problema, avand si un AV Yamaha V1900, am dat un mail la Yamaha EU si mi-au raspuns imediat spunandu-mi ca acele unitati de masura nu au legatura cu caracteristicile tehnice ale aparatului sau cu decibelii propriu-zisi ci este o simpla gradatie volumetrica, neavand pe cursor un led sau asa ceva. sa poti controla de la distanta si a lua ca punct de control o valoare "db"

Razvan

_________________
Muzica este un răspuns căruia nu i s-a pus nici o întrebare.
Anunturi de Publicitate !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Sam Iul 24, 2010 10:58 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Deci , :
a. daca aplicam la intrare nivelul notificat pentru intrarea respectiva , pentru 0 dB , avem la esire P nominal notificat . Treaba asta are logica . Rezerva de 16.5 dB fiind pentru cazul ca pe intrarea respectiva se aplica un semnal mai mic . Ce ne facem insa cu semnalul de la tuner ? El este calibrat din fabrica si nu are nevoie de extensia de 16.5 dB . Extensia totusi este activa si pentru tuner .
2. varianta ca au scris dB dar de fapt reprezinta altceva ? chestia asta mi se pare cam aiurea ; pai daca unii ca yamaha ar face asa ceva ce sa mai zic de cei mai mici ? puteau sa scrie orice : litere cifre, puncte , etc ; daca au folusit dB , cred ca au un motiv.
3.mai exista si posibilitatea de a verifica relatia indicatie -volum fizic.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2010 9:16 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Master volume, indicatia care este afisata pe panoul frontal la receiverele AV este o valoare informativa a atenuarii semnalului amplificat functie de intrarea folosita. Un - 80db reprezinta maxim de atenuare posibila iar + 16db este un maxim de amplificare (folosita teoritec daca semanalul este f slab).
Daca in cazul semnalului de la un tunerul inclus lucrurile sunt relativ mai simple, in cazul aplificarii unui semanal digital de la dvd (spre ex) este mai complicat. Daca este folosita calibrarea automata, fiecare canal are un anumit volum si setari de EQ. Pe fiecare canal este posibila o atenuare/ amplificare de 6, 8 sau 12db (functie de model).
Pana la urma, indicatia frontala exprimata in -db este doar pt alegerea unui anumit volum, fara a putea reprezenta o putere anume la iesire pe vreun canal.

_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Dum Iul 25, 2010 6:46 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Si deci , daca avem pe intrare semnal de valoare nominala ,adica 200mV , pe esire la 0dB , ce putere vom avea ?
decibelul in fond reprezinta un raport logaritmic ; deci este nevoie sa avem al doilea element .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
steliani



Conectat la: 16 Sep 2008
Mesaje: 182
Locatie: Ploiesti

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2010 11:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Daca sensibilitatea data la intrare pt receiver este de 200mV si nu ai marit/ scazut semnalul din EQ (daca receiverul are asa ceva) cu o atenuare 0 dB ar trebui sa ai la iesire puterea maxima, adica 95 W pe 8 ohm.
_________________
steliani
and I still haven't found what I'm looking for
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
nicu_martin



Conectat la: 02 Apr 2009
Mesaje: 1742
Locatie: Bucuresti

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2010 11:28 am    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Fiind un receiver nu are nici o legatura valoarea de + 16,5 dB cu semnalul de intrare - adica, nu amplifica mai mult sau mai putin functie de semnalul primit - ce primeste aia amplifica, nu sta sa analizeze cat de puternica este tensiunea pe bornele de intrare.

Valoarea de + 16,5 dB apare datorita faptului ca ai o plaja (posibil de -/+ 16,5 dB)de reglaj pe fiecare canal in parte.

Daca ai sa setezi pentru fiecare canal in parte valoarea maxima (+ 16 dB) ai sa observi ca potentiometrul de volum nu va mai depasi valoarea de 0 dB Exclamation

_________________
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
hspinache



Conectat la: 22 Oct 2007
Mesaje: 390
Locatie: Galati

MesajTrimis: Lun Iul 26, 2010 12:44 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Primul lucru pe care nu il inteleg : termenul "fiind un receiver" ; deci poate fi si altceva ; ce anume ?
-o sustin in continuare , ca a fost folosit termenul de dB pentru ca toate calculele s-au facut in dB , peste tot , atit la intrari cit si la esiri. Acuma cred ca s-a folosit valoarea pentru tensiuni si nu au amestecat regimul de raportare a tensiunilor cu cel al puterilor .
-intrarile nu au o larghete de 16.5 db ; au doar +/- 6dB
-aceasi situatie si pentru corectiile de la EQ sau setarile de la Level speaker.
Valoarea de 6dB [adica 200%] , in mod curent este folosita la multe piese , pentru capitolul corectii ; a nu se confunda cu capitol reglaje .
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Home Theater Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community