FAQFAQ   CautareCautare   Lista membrilorLista membrilor   InregistrareInregistrare   ProfilProfil   Autentificare pentru mesaje privateAutentificare pentru mesaje private   IntrareIntrare 
42% versus 1%
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
 
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea
Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Autor Mesaj
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 12:45 pm    Titlul subiectului: 42% versus 1% Raspunde cu citat (quote)

42% dintre românii sondați recent cred că Soarele se învârte în jurul Pământului. Dacă sunt mulți, înseamnă că ei au dreptate. Soarele se învârte în jurul cui spui cei 42%.

Fac parte din cei sub 1% care au răspuns corect la toate întrebarile acestui sondaj. Mi-a luat cam 30 secunde să răspund, în nimicnicia mea.


De fapt, eu sunt un dobitoc care nu știe ADEVĂRUL.
Adevărul care este. Adevărul imbecililor, celor mulți, al celor care votează an de an, spre marea mea oftică, minoritarul de sub 1%.

Iată și sondajul, în caz că vreți să vă sondați și voi.
Adevărat sau fals ?

1) Antibioticele distrug atât virușii, cât și bacteriile ?

2) Genele tatălui sunt cele care determină dacă copilul va fi o fată sau un băiat ?

3) Laserele funcționează prin concentrarea undelor sonore ?

4) Toată radioactivitatea provine din activități umane ?

5) Laptele radioactiv devine sigur pentru consum prin fierberea sa ?

6) Primele ființe umane au trăit în aceeași perioadă cu dinozaurii ?

7) Electronii sunt mai mici decât atomii ?

Cool Ființele umane, așa cum le știm noi azi, au evoluat din specii străvechi de animale ?

9) Pământului îi trebuie o lună să înconjoare Soarele ?

10) Soarele se învârte în jurul Pământului ?

11) Centrul Pământului este foarte fierbinte ?

12) Continentele pe care trăim se mișcă de milioane de ani și vor continua să se miște și în viitor ?

13) Oxigenul pe care îl respirăm provine de la plante ?

Vorba lui Manzy ...

Vă invit în anul 1512.
Pariez că nu vi-l puteți imagina.
Omenirea tocmai ieșise din negura Evului Mediu.
În Evul Mediu a fost nasol.

Creștinii omorau milioane de oameni în numele lui Dumnezeu, femeile care știau mai mult de patru cuvinte erau arse pe rug pentru vrăjitorie și nu exista aer condiționat.

În 1512, Moldova devenea oficial vasală a turcilor și locuitorii de pe teritoriul României de azi se preocupau mai mult de sabie decît de carte. Tot în 1512, mai la Vest, Nicolae ”Nic” Copernic își deschide Microsoft Word-ul și scrie o lucrare în care afirmă un lucru scandalos și inacceptabil chiar pentru elitele acelor vremuri: că Soarele se află în centru sistemului solar și toate celelalte planete se rotesc în jurul lui. E drept, teoria mai fusese enunțată și ceva mai devreme, de un grec pe nume Aristarh, undeva pe la anul 300 înainte de Hristos. Nu v-am spus asta de la început pentru că nu am vrut să vă sperii, plus că nu știam exact ce făceau moldovenii în anul -300.

Și acum, pe repede înainte, ne întoarcem în 2010.
Oamenii de știință sînt aproape de a reconstitui formarea Universului în laborator, act care se anunță la fel de spectaculos ca reconstituirile de violuri gerontofile de pe PRO TV.

Înainte de Big Bang, Universul era un punct minuscul înconjurat de Nimic.
Vă puteți imagina Nimicul ?
De la nimic s-a ajuns la nesfîrșit, iar astrofizica a evoluat de la modelul heliocentric al lui Copernic la teoria relativității a lui Einstein, care susține că timpul este o mărime variabilă. Adică (pe foarte scurt, că n-avem timp) timpul nu trece la fel de repede peste tot în Univers, ci este puternic influențat de o serie de factori, din care cel mai semnificativ este gravitația. De altfel, într-o gaură neagră (cuvînt pe care sigur l-ați auzit în glumele lui Morar și Buzdugan), forța gravitațională e atît de mare încît timpul se oprește sau, dacă vreți, nu există. Mișto, nu?

În același an 2010, (conform unui studiu al Facultății de Sociologie de la Universitatea București) 42% dintre români cred că Soarele se învîrtește în jurul Pămîntului. Un procent aproape egal (40%) crede în horoscop și în numere norocoase. În fine, 80% dintre români nu cred în teoria evoluționistă, care, apropo, în școlile din România nici măcar nu se studiază.

Mă întreb tot mai serios dacă nu cumva Mădălina Manole a aflat aceste date înaintea noastră. La Furadane, băieți, că nu mai există nici o speranță !
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Mitica
Reclamagiu





MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 12:45 pm    Titlul subiectului: Mitica

Sus
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:02 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Iaca si "clasamentul" european IQ. Probabil fara nicio legatura. Laughing

1 Germania 107
2 Olanda 107
3 Polonia 106
4 Suedia 104
5 Italia 102
6 Austria 101
7 Elvetia 101
8 Anglia 100
9 Norvegia 100
10 Belgia 99
11 Danemarca 99
12 Finlanda 99
13 Cehia 98
14 Ungaria 98
15 Spania 98
16 Irlanda 97
17 Rusia 96
18 Grecia 95
19 Franta 94
20 Bulgaria 94
21 ROMANIA 94
22 Turcia 90
23 Serbia 89
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:11 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Nu mă miră deloc clasamentul dacă stau să mă gândesc că totuși românii au votat de trei ori cu Iliescu și de două ori cu Băsescu...
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Oh, my god !!!

Cum ?
Nu suntem noi cei mai dăștepți din universul cunoscut de la Big Bang încoace ?
Nu suntem noi ăia care cu un patent și o sârmă reparăm și navete șpațiale ?
Nu am inventat noi totul, olimpicii noștri nu rulez big time ?
Nu i-am învățat pe hamericanii de la Microsoft să asculte manele și să-și page pola în dulcele grai latin ?

Nașpa !
Mad
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:14 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

bnt am vazut recent un clasament al tarilor care au dat cei mai multi laureati ai premiilor Nobel. Acolo in frunte erau cei nascuti in tarile nordice. Germanii nu-mi aduc aminte sa fi fost chiar asa de sus. Dar na poate au mai mancat capuri de peste si s-au mai desteptat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Mă miră totuși că italienii sunt atât de sus, dar nu mă miră deloc că francezii sunt atât de jos. Laughing
_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Rycher a scris:
Nu mă miră deloc clasamentul dacă stau să mă gândesc că totuși românii au votat de trei ori cu Iliescu și de două ori cu Băsescu...


Ai dreptate, dar parcă se ivește pe cer și un nor de speranță.
NU au votat cu Geoană.

E un început !
Isn't it ?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Toader



Conectat la: 08 Feb 2008
Mesaje: 1069
Locatie: Timisoara

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:16 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Poate ca ar fi util sa raspundem la intrebari, sa vedem cam pe unde ne aflam:
1- nu
2- da
3- nu
4- nu
5- nu
6- nu
7- da
8- da
9- nu
10- nu
11- da
12- da
13- da

_________________
Ori santem audiofili, ori nu mai santem.Nu putem asculta toti Schopenhauer.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Codul Yahoo Messenger
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:18 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA fain topic-ul si primul tau mesaj.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
vlad_2770



Conectat la: 21 Iun 2005
Mesaje: 299

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Toader la 12 intrebari am raspuns la fel ca tine. La intrebarea 8 insa eu nu am raspuns dar ... as raspunde NU.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Codul Yahoo Messenger
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 1:25 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:
bnt am vazut recent un clasament al tarilor care au dat cei mai multi laureati ai premiilor Nobel. Acolo in frunte erau cei nascuti in tarile nordice. Germanii nu-mi aduc aminte sa fi fost chiar asa de sus. Dar na poate au mai mancat capuri de peste si s-au mai desteptat.

Din cate stiu eu sunt cel putin 2 teorii care explica distributia IQ-ului, una care zice ca popoarele nordice au fost obligate sa dea dovada de mai multa inventivitate ca sa supravietuiasca, iar alta care spune ca la popoarele care au avut parte de multe razboaie s-a produs in timp un soi de selectie a celor mai isteti care au reusit sa nu dea coltu'... Smile
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
DNA



Conectat la: 22 Noi 2005
Mesaje: 2255
Locatie: În creierul meu

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 2:06 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

Patru din cinci români cred în miracole, în timp ce doi din trei români consideră că Biserica nu greșește niciodată în ceea ce spune.

Credința în Dumnezeu nu îi împiedică, însă, pe români să creadă și în astrologie sau în ghinionul, ori norocul adus de anumite numere.
Astfel, 22% dintre români cred că horoscopul este "foarte științific", iar 40% că zodia le influențează "mult sau foarte mult" personalitatea.

De asemenea, jumătate dintre români cred în numere norocoase.
Tot jumătate dintre români cred că deochiul poate fi contracarat de culoarea roșie sau că, dacă te mănâncă palma stângă, vei primi bani.

Cinci superstiții au fost prezentate repondenților, care au avut de optat între a răspunde cu "foarte rău", "rău", "bine", "foarte bine" (acest răspuns însemnând acordul total) sau "nu știu, nu răspund" în funcție de propriile credințe.

• Culoarea roșie ne ferește de deochi - 39% au răspuns "bine", 13% "foarte bine";

• Numărul 13 poartă ghinion - 21% au răspuns "bine", 9% "foarte bine";

• Dacă te mănâncă palma stângă, vei primi bani - 31% au răspuns "bine", 14% "foarte bine";

• Cine nu are noroc în dragoste are noroc la cărți - 14% au răspuns "bine", 3% "foarte bine";

• Dacă o pisică neagră îți taie calea, aduce ghinion - 22% au răspuns "bine", 12% "foarte bine".

Relația dintre știință și religie

Dintre repondenți, 95% au declarat că cred în Dumnezeu, 52% cred în iad, 73% cred în Rai, 84% cred în păcat, 63% în viața de apoi și 88% în puterea rugăciunii.

Repondenții au fost rugați să își exprime părerea în legătură cu cinci afirmații legate de relația între știință și religie, aceștia putându-se situa în "dezacord total", "dezacord", "acord", "acord total" sau "nu știu, nu răspund".

• Uneori, ceea ce spune Biserica este greșit - 36% s-au situat în dezacord total, iar 25% în dezacord, față de 23% în acord și 10% acord total;

• Ne bazăm prea mult pe știință și nu destul pe credință - 9% dezacord total, 24% dezacord, 35% acord, 24% acord total;

• Există miracole, fenomene ce nu pot fi explicate de știință - 7% dezacord total, 6% dezacord, 29% acord, 48% acord total;

• Există oameni posedați de diavol - 16% dezacord total, 10% dezacord, 24% acord, 32% acord total;

• Știința greșește când contrazice scrierile sfinte - 9% dezacord total, 20% dezacord, 27% acord, 28% acord total.

Chiar dacă se observă tendința de a crede mai degrabă în religie decât în știință, 81% dintre români cred că Guvernul ar trebui să sprijine cu bani cercetarea științifică.

Studiul a fost efectuat în perioada iulie - septembrie 2009 pe un eșantion de 1.161 de persoane de peste 18 ani, la nivel național, folosindu-se metoda interviului față în față pe baza unui chestionar structurat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Rycher



Conectat la: 14 Feb 2006
Mesaje: 4719
Locatie: București sau Oradea

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 2:10 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:


 Există oameni posedați de diavol - 16% dezacord total, 10% dezacord, 24% acord, 32% acord total;



Sunt de "acord total". Am și un exemplu: Boc.

_________________
Nu mai intru în conflicte analog vs. digital audio. Analogul audio rules !
Onkyo Integra 1057F + Shure M97XE with Jico Nippon Super Analogue Stylus
Nakamichi BX300 + Nakamichi LX5
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
bibi.audiofil



Conectat la: 27 Ian 2010
Mesaje: 702
Locatie: București

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 2:20 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

vlad_2770 a scris:
bnt am vazut recent un clasament al tarilor care au dat cei mai multi laureati ai premiilor Nobel. Acolo in frunte erau cei nascuti in tarile nordice.


Blat ! Își dau singuri premiile Laughing Laughing Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Trimite un mesaj Viziteaza site-ul autorului
bnt



Conectat la: 02 Ian 2005
Mesaje: 1074

MesajTrimis: Sam Iul 31, 2010 2:48 pm    Titlul subiectului: Raspunde cu citat (quote)

DNA a scris:

52% cred în iad, 73% cred în Rai

Asta chiar ca-i haios! Adica:
1. suntem fundamental optimisti
2. fiecare preia ce-i convine, probabil ca poruncile 7 - 10 (sa nu fii desfranat, sa nu furi, sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau, sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau) nu le ia nimeni de bune
3. stam prost cu logica
Laughing
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect    Pagina de start a forumului HiFi & Multimedia -> Cafenea Data este GMT + 3 Ore
Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatorul
Pagina 1 din 3

 
Salt la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Varianta în limba română: Romanian phpBB online community